Licensed to USATF - Nebraska Association - Organization License
                                                          Hy-Tek's Meet Manager
                    2005 USA Track & Field Junior Olympics                     
                           Region VIII Championships                           
           Mansfield Stadium - Madison, WI  - 7/7/2005 to 7/10/2005            
                                    Results                                    
 
100 Meter Dash Bantam Girls
================================================================
9 Advance:  Top 3 Each Heat plus Next 3 Best Times
    Name                    Year Team                   Prelims 
================================================================
Preliminaries
  2 Leanna Willer             95 Flyers,Elkhorn, NE       15.05Q 
 
100 Meter Dash Bantam Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Finals
  2 Leanna Willer             95 Flyers,Elkhorn, NE       14.96  
 
1500 Meter Race Walk Bantam Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  3 Morgan Liedke             95 Flyers,Bellevue, NE   11:53.66  
 
Long Jump Bantam Girls
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Leanna Willer             95 Flyers,Elkhorn, NE       4.21m   13-09.75 
 
Shot Put 6 lb. Bantam Girls
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  5 Morgan Liedke             95 Flyers,Bellevue, NE      5.41m   17-09.00 
  6 Taylor Heim               97 Flyers,Plattsmouth,      5.09m   16-08.50 
 
Javelin Throw 300g Bantam Girls
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  2 Morgan Liedke             95 Flyers,Bellevue, NE     16.47m      54-00 
  4 Taylor Heim               97 Flyers,Plattsmouth,     11.45m      37-07 
 
800 Meter Run Midget Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  4 Lauren Sutherland         93 Flyers,Omaha, NE       2:43.88  
 
1500 Meter Run Midget Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Lauren Sutherland         93 Flyers,Omaha, NE       5:14.25  
  2 Sydney Gress              94 Flyers,Bellevue, NE    5:17.87  
 
3000 Meter Run Midget Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Lauren Sutherland         93 Flyers,Omaha, NE      11:39.59  
  2 Sydney Gress              94 Flyers,Bellevue, NE   12:05.78  
 
80 Meter Hurdles Midget Girls
===================================================================
9 Advance:  Top 3 Each Heat plus Next 3 Best Times
    Name                    Year Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Alexandria Gochenour      93 Flyers,Missouri Val      14.25Q  2 
 
80 Meter Hurdles Midget Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Alexandria Gochenour      93 Flyers,Missouri Val      14.50  
 
High Jump Midget Girls
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Avrie Welton              94 Flyers,Ralston, NE       1.37m    4-06.00 
  3 Alexandria Gochenour      93 Flyers,Missouri Val      1.31m    4-03.50 
 
Long Jump Midget Girls
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Alexandria Gochenour      93 Flyers,Missouri Val      4.65m   15-03.25 
 
Discus Throw 1kg Midget Girls
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  7 Amber Long                93 Flyers,Bellevue, NE     17.09m      56-01 
 
Javelin Throw 300g Midget Girls
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Amber Long                93 Flyers,Bellevue, NE     28.01m      91-11 
 
Pentathlon Midget Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Alexandria Gochenour      93 Flyers,Missouri Val       2480  
 
400 Meter Dash Youth Girls
===================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  4 Celeste Robinson          91 Flyers,Omaha, NE       1:00.91   3 
 
1500 Meter Run Youth Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Emily Sisson              91 Flyers,Omaha, NE       4:48.50  
 
3000 Meter Run Youth Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Emily Sisson              91 Flyers,Omaha, NE      10:49.18  
 
4x400 Meter Relay Youth Girls
================================================================
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 08 - Cornhusker Flyers T C                          4:10.89  
     1) Ariel Krolikowski 91            2) Paris LaBat 91                 
     3) Celeste Robinson 91             4) Emily Sisson 91                
     5) Emily Rath 91                   6)                                
 
High Jump Youth Girls
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Ariel Krolikowski         91 Flyers,Alda, NE          1.59m    5-02.50 
 
Long Jump Youth Girls
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Ariel Krolikowski         91 Flyers,Alda, NE          5.04m   16-06.50 
 
Triple Jump Youth Girls
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  2 Paris LaBat               91 Flyers,Omaha, NE        10.10m   33-01.75 
 
Discus Throw 1kg Youth Girls
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  4 Kaylee Gress              92 Flyers,Bellevue, NE     27.12m      89-00 
 
1500 Meter Run Intermediate Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  7 Jordan Williams           89 Flyers,Glenwood, IA    5:27.90  
 
3000 Meter Run Intermediate Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  2 Ali Gress                 90 Flyers,Bellevue, NE   11:45.24  
  3 Jordan Williams           89 Flyers,Glenwood, IA   12:05.76  
 
100 Meter Hurdles Intermediate Girls
================================================================
Top 9 Advance by Time
    Name                    Year Team                   Prelims 
================================================================
Preliminaries
  1 Sarah Pierson             89 Flyers,Omaha, NE         15.51q 
 
100 Meter Hurdles Intermediate Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Sarah Pierson             89 Flyers,Omaha, NE         15.51  
 
400 Meter Hurdles Intermediate Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  7 Jordan Williams           89 Flyers,Glenwood, IA    1:18.23  
 
2000 Meter Steeplechase Intermediate Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  2 Jordan Williams           89 Flyers,Glenwood, IA    8:23.10  
 
High Jump Intermediate Girls
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Sarah Pierson             89 Flyers,Omaha, NE         1.70m    5-07.00 
 
Pole Vault Intermediate Girls
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  2 Natalie Willer            90 Flyers,Elkhorn, NE       3.28m   10-09.00 
 
Long Jump Intermediate Girls
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  5 Natalie Willer            90 Flyers,Elkhorn, NE       5.02m   16-05.75 
  8 Jessica Dexter            90 Flyers,Burwell, NE       4.84m   15-10.50 
 
Discus Throw 1kg Intermediate Girls
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  5 Bianca Mata               90 Flyers,Omaha, NE        31.11m     102-01 
 
Hammer Throw Intermediate Girls
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  3 Bianca Mata               90 Flyers,Omaha, NE        21.72m      71-03 
 
Javelin Throw 600g Intermediate Girls
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Bianca Mata               90 Flyers,Omaha, NE        31.87m     104-07 
 
Heptathlon Intermediate Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Sarah Pierson             89 Flyers,Omaha, NE          4466  
 
Shot Put 4kg Young Women
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Samantha Musil            88 Flyers,DuBois, NE       13.60m   44-07.50 
 
Discus Throw 1kg Young Women
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  2 Samantha Musil            88 Flyers,DuBois, NE       41.88m     137-05 
 
Javelin Throw 600g Young Women
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Samantha Musil            88 Flyers,DuBois, NE       32.19m     105-07 
  5 Jordan Bieranowski        87 Flyers,Omaha, NE        28.47m      93-05 
 
100 Meter Dash Bantam Boys
===================================================================
9 Advance:  Top 3 Each Heat plus Next 3 Best Times
    Name                    Year Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  3 Bryce Sheard              95 Flyers,Papillion, N      14.36Q  2 
 
100 Meter Dash Bantam Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Finals
  5 Bryce Sheard              95 Flyers,Papillion, N      14.62  
 
200 Meter Dash Bantam Boys
===================================================================
9 Advance:  Top 3 Each Heat plus Next 3 Best Times
    Name                    Year Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Bryce Sheard              95 Flyers,Papillion, N      29.12Q  2 
 
200 Meter Dash Bantam Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Bryce Sheard              95 Flyers,Papillion, N      29.39  
 
400 Meter Dash Bantam Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Bryce Sheard              95 Flyers,Papillion, N    1:04.52  
 
800 Meter Run Bantam Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  3 Mick Prather              95 Flyers,Papillion, N    2:40.12  
  6 Justin Liedke             98 Flyers,Bellevue, NE    2:45.93  
 
1500 Meter Run Bantam Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Mick Prather              95 Flyers,Papillion, N    5:17.69  
 
1500 Meter Race Walk Bantam Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Justin Liedke             98 Flyers,Bellevue, NE   10:25.81  
 
4x400 Meter Relay Bantam Boys
================================================================
    Team                                                 Finals 
================================================================
  4 08 - Cornhusker Flyers T C                          5:12.47  
     1) Mick Prather 95                 2) Andrew Pille 96                
     3) Blake Stargel 95                4) Justin Liedke 98               
     5) Bryce Sheard 95                 6)                                
 
800 Meter Run Midget Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  4 Josuf Robinson            93 Flyers,Omaha, NE       2:30.78  
 
1500 Meter Run Midget Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  6 Ben Stoltenberg           94 Flyers,Gretna, NE      5:19.43  
 
3000 Meter Run Midget Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  5 Ben Stoltenberg           94 Flyers,Gretna, NE     11:39.62  
 
Long Jump Midget Boys
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  6 Josuf Robinson            93 Flyers,Omaha, NE         4.39m   14-05.00 
 
Shot Put 6 lb. Midget Boys
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  2 Alex Beideck              93 Flyers,Omaha, NE        11.02m   36-02.00 
  4 Jon Williams              93 Flyers,Glenwood, IA     10.13m   33-03.00 
  7 Spencer Welton            93 Flyers,Ralston, NE       9.86m   32-04.25 
 
Discus Throw 1kg Midget Boys
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  2 Alex Beideck              93 Flyers,Omaha, NE        25.63m      84-01 
  4 Spencer Welton            93 Flyers,Ralston, NE      24.32m      79-09 
 
Javelin Throw 300g Midget Boys
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Jon Williams              93 Flyers,Glenwood, IA     45.48m     149-02 
  7 Kevin Real                94 Flyers,Papillion, N     27.93m      91-08 
 
800 Meter Run Youth Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Matthew Holcomb           91 Flyers,Ralston, NE     2:12.37  
 
1500 Meter Run Youth Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Jordan Sutherland         91 Flyers,Omaha, NE       4:37.27  
  2 Matthew Holcomb           91 Flyers,Ralston, NE     4:38.98  
 
3000 Meter Run Youth Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Jordan Sutherland         91 Flyers,Omaha, NE      10:25.63  
  2 Matthew Holcomb           91 Flyers,Ralston, NE    10:33.67  
  4 Max Honaker               91 Flyers,Omaha, NE      10:36.89  
 
200 Meter Hurdles Youth Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  3 Jon Sucha                 91 Flyers,La Vista, NE      28.60  
 
Long Jump Youth Boys
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  7 Jon Sucha                 91 Flyers,La Vista, NE      5.13m   16-10.00 
 
Shot Put 4kg Youth Boys
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  2 Josh Kage                 91 Flyers,La Vista, NE     13.82m   45-04.25 
 
Discus Throw 1kg Youth Boys
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Josh Kage                 91 Flyers,La Vista, NE     43.64m     143-02 
 
1500 Meter Run Intermediate Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  2 Jacob Wilson              89 Flyers,Papillion, N    4:24.88  
  4 Brian Real                89 Flyers,Papillion, N    4:31.35  
 
3000 Meter Run Intermediate Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  2 Brian Real                89 Flyers,Papillion, N    9:43.16  
  4 Jacob Wilson              89 Flyers,Papillion, N   10:02.24  
  8 Logan Wilson              90 Flyers,Papillion, N   12:04.34  
 
2000 Meter Steeplechase Intermediate Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Jacob Wilson              89 Flyers,Papillion, N    6:42.20  
  2 Logan Wilson              90 Flyers,Papillion, N    7:34.80  
 
High Jump Intermediate Boys
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  7 Paul Lord                 90 Flyers,Omaha, NE         1.56m    5-01.25 
 
Triple Jump Intermediate Boys
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Jake Hanley               89 Flyers,Omaha, NE        12.82m   42-00.75 
  6 Paul Lord                 90 Flyers,Omaha, NE        11.78m   38-07.75 
 
Discus Throw 1.6kg Intermediate Boys
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  4 B J Kuxhausen             89 Flyers,Glenwood, IA     36.42m     119-06 
  5 Kevin Crowell             89 Flyers,Papillion, N     36.02m     118-02 
 
Javelin Throw 800g Intermediate Boys
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  5 Kevin Crowell             89 Flyers,Papillion, N     34.45m     113-00 
 
Pole Vault Young Men
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  4 Mike Callahan             88 Flyers,Elkhorn, NE      J4.00m   13-01.50 
 
Javelin Throw 800g Young Men
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  4 Matt Schmailzl            88 Flyers,Glenwood, IA     40.62m     133-03