USA Field & Track 2001 SEASON HIGHLIGHTS


NATIONAL CHAMPIONS

USA Track & Field National Junior Olympic Championships
California State University - Sacramento, California - July 24-29

Abby Emsick, Young Women shot put, 43' 5"
Abby Emsick, Young Women discus throw, 150' 7"
Merideth Snow, Youth Girls 3000 meter run, 10:11.65
Jenny Svoboda, Youth Girls shot put, 43' 7"

USA Track & Field National Youth Athletic Championships
Millikin University - Decatur, Illinois - July 3-7

Merideth Snow, Youth Girls 3000 meter run, 10:13.34
Merideth Snow-Morgan Beachler-Kacie Beachler-Allison Hartnett, Youth Girls 4x800 meter relay, 9:43.31
Jacob Eary-Tyler Nieland-Jacob Wilson-Logan Wilson, Midget Boys 4x800 meter relay, 10:12.07


NATIONAL MEDALISTS

USA Track & Field National Junior Olympic Championships
California State University - Sacramento, California - July 24-29

Young Men
Dustin Zuck, 2000 meter steeplechase, 6:21.15, 4th
Young Women
Candice Mills, long jump, 18' 2", 6th
Abby Emsick, javelin throw, 124' 7", 5th
Intermediate Boys
Ben DeLay, 1500 meter run, 4:05.76, 5th
Ben DeLay, 2000 meter steeplechase, 6:15.15, 2nd
Derek Zulkoski, pole vault, 12' 11", 8th
Bobby Musil, discus throw, 154' 2", 5th
Ryan Doke-Ben DeLay-Gene Pinckney-Jack Lemke, 4x800 meter relay, 8:06.23, 3rd
Intermediate Girls
Kym Bennett, 1500 meter run, 4:51.32, 7th
Erin Fogarty-Kaitlin Hartnett-Betsy Miller-Kym Bennett, 4x800 meter relay, 9:37.62, 3rd
Youth Girls
Jenny Svoboda, discus throw, 106' 0", 6th
Krissy DeRouchey, javelin throw, 83' 0", 6th

USA Track & Field National Youth Athletic Championships
Millikin University - Decatur, Illinois - July 3-7

Young Women (19 team points, 6th place)
Candice Mills, long jump, 18' 10", 4th
Jenny Glodowski, shot put, 41' ", 3rd
Jenny Glodowski, discus throw, 105' 4", 8th
Jenny Glodowski, javelin throw, 90' 7", 4th
Alicia Wiese, javelin throw, 69' 6", 7th
Alicia Wiese, hammer throw (exhibition), 111' 8", 2nd
Jenny Glodowski, hammer throw (exhibition), 89' 4", 5th
Intermediate Boys (27, 7th)
Ben DeLay, 1500 meter run, 4:09.53, 4th
Ben DeLay, 2000 meter steeplechase, 6:20.20, 2nd
Bobby Musil, discus throw, 145' 6", 2nd
Bobby Musil, javelin throw, 131' 5", 8th
Luke Burson, decathlon, 4,445 points, 4th
Intermediate Girls (22, 9th)
Kym Bennett, 1500 meter run, 4:58.75, 3rd
Kym Bennett, 3000 meter run, 10:59.96, 4th
Erin Fogarty, 400 meter hurdles, 1:08.11, 6th
Kym Bennett-Erin Fogarty-Kaitlin Hartnett-Jonel Rossbach, 4x800 meter relay, 9:54.24, 2nd
Youth Boys (13, 18th)
James Robinson, 1500 meter run, 4:35.09, 7th
Jeff Carne, shot put, 40' 9", 7th
Jeff Carne, discus throw, 121' 11", 6th
Jeff Carne, javelin throw, 132' 11", 3rd
Youth Girls (54, 2nd)
Merideth Snow, 1500 meter run, 4:53.41, 6th
Morgan Beachler, 1500 meter run, 4:55.60, 7th
Kacie Beachler, 3000 meter run, 10:30.65, 4th
Morgan Beachler, 3000 meter run, 10:31.44, 6th
Krissy DeRouchey, 3000 meter race walk, 21:33.51, 5th
Annie Mullin, 100 meter hurdles, 16.03, 4th
Jenny Svoboda, shot put, 41' 7", 3rd
Jenny Svoboda, discus throw, 89' 7", 8th
Krissy DeRouchey, javelin throw, 88' 8", 6th
Jenny Svoboda, javelin throw, 87' 9", 7th
Midget Boys (43, 3rd)
Tyler Nieland, 800 meter run, 2:28.72, 5th
Jacob Eary, 800 meter run, 2:38.18, 7th
Jacob Wilson, 1500 meter run, 4:53.39, 3rd
Jacob Wilson, 3000 meter run, 10:36.56, 2nd
Jacob Eary, 3000 meter run, 10:50.21, 4th
Kevin Crowell, discus throw, 75' 4", 7th
Kevin Crowell, mini-javelin throw, 78' 4", 3rd
Bantam Boys (16, 10th)
Jordan Sutherland , 800 meter run, 2:40.42, 5th
Jordan Sutherland, 1500 meter run, 5:29.13, 3rd
Josh Kage, shot put, 24' 5", 3rd


REGIONAL CHAMPIONS

USA Track & Field Region VIII Junior Olympic Championships
University Of Wisconsin - Madison, Wisconsin - July 12-15

Young Women
Candice Mills, long jump, 18' 3"
Candice Mills, triple jump, 36' 6"
Abby Emsick, shot put, 43' 6"
Abby Emsick, discus throw, 157' 5"
Abby Emsick, javelin throw, 126' 10"
Intermediate Boys
Jack Lemke, 800 meter run, 1:58.91
Ben DeLay, 1500 meter run, 4:17.78
Ben DeLay, 2000 meter steeplechase, 6:27.67
Bobby Musil, discus throw, 155' 8"
Luke Burson, decathlon, 4,694 points
Gene Pinckney-Ben DeLay-Jack Lemke-Ryan Doke, 4x400 meter relay, 3:30.47
Gene Pinckney-Dustin Steinbeck-Jack Lemke-Ben DeLay, 4x800 meter relay, 8:32.33
Intermediate Girls
Kym Bennett, 1500 meter run, 5:04.01
Erin Fogarty, 400 meter hurdles, 1:06.71
Erin Fogarty-Kaitlin Hartnett-Betsy Miller-Kym Bennett, 4x800 meter relay, 10:30.54
Youth Boys
Jeff Carne, javelin throw, 135' 4"
Youth Girls
Allison Hartnett, 400 meter dash, 1:00.73
Merideth Snow, 1500 meter run, 4:50.85
Merideth Snow, 3000 meter run, 10:32.03
Jenny Svoboda, shot put, 42' 9"
Jenny Svoboda, discus throw, 108' 7"
Midget Boys
Jacob Wilson, 1500 meter run, 5:00.21
Jacob Wilson, 3000 meter run, 10:37.39
Jacob Eary-Jarrod Garcia-Tyler Nieland-Jacob Wilson, 4x800 meter relay, 10:30.02
Bantam Boys
Jordan Sutherland, 1500 meter run, 5:30.05


REGIONAL MEDALISTS

USA Track & Field Region VIII Junior Olympic Championships
University Of Wisconsin - Madison, Wisconsin - July 12-15

Young Men
Dustin Zuck, 800 meter run, 1:59.90, 3rd
Ryan Miles, 1500 meter run, 4:21.69, 5th
Ryan Miles, 5000 meter run, 16:45.00, 2nd
Mickey Kaufman, 5000 meter run, 17:27.70, 4th
Greg Kratz, 400 meter hurdles, 1:01.04, 2nd
Dustin Zuck, 2000 meter steeplechase, 6:30.61, 2nd
Mickey Kaufman, 2000 meter steeplechase, 7:08.89, 3rd
Young Women
Maggie Christensen, 1500 meter run, 5:39.06, 2nd
Maggie Christensen, 3000 meter run, 12:32.28, 3rd
Intermediate Boys
Ryan Doke, 100 meter dash, 11.51, 4th
Ryan Doke, 200 meter dash, 23.49, 5th
Ryan Doke, 400 meter dash, 50.98, 2nd
Gene Pinckney, 800 meter run, 2:05.15, 2nd
Jack Lemke, 1500 meter run, 4:18.76, 2nd
Ian McShane, high jump, 5' 5", 5th
Bobby Musil, javelin throw, 134' 4", 3rd
Intermediate Girls
Kym Bennett, 3000 meter run, 11:21.42, 3rd
4x400 meter relay, 4:13.25, 2nd
Youth Boys
James Robinson, 800 meter run, 2:11.32, 3rd
James Robinson, 1500 meter run, 4:34.80, 2nd
4x800 meter relay, 10:01.50, 4th
Youth Girls
Allison Hartnett, 800 meter run, 2:22.89, 2nd
Krissy DeRouchey, 3000 meter race walk, 21:02.00, 2nd
Annie Mullin, 100 meter hurdles, 15.88, 2nd
Annie Mullin, 200 meter hurdles, 30.04, 3rd
Annie Mullin, long jump, 16' 2", 3rd
Megan Mejstrik, triple jump, 29' 2", 3rd
Krissy DeRouchey, discus throw, 88' 0", 3rd
Krissy DeRouchey, javelin throw, 82' 3", 2nd
Jenny Svoboda, javelin throw, 77' 1", 3rd
Midget Boys
Tyler Nieland, 1500 meter run, 5:21.44, 4th
Logan Wilson, 1500 meter run, 5:21.61, 5th
Jacob Eary, 3000 meter run, 11:10.74, 4th
Logan Wilson, 3000 meter run, 11:42.83, 6th
Kevin Crowell, shot put, 30' 7", 6th
Kevin Crowell, discus throw, 91' 7", 2nd
Kevin Crowell, mini-javelin throw, 69' 2", 4th
Midget Girls
Kasi Digilio, 80 meter hurdles, 16.05, 6th
Morgan Patrick, high jump, 4' 3", 2nd
Hannah Rasmussen, mini-javelin throw, 37' 3", 6th
Bantam Boys
Jordan Sutherland, 800 meter run, 2:43.89, 2nd
Josh Kage, shot put, 24' 2", 2nd
Josh Kage, mini-javelin throw, 67' 11", 3rd
Jacob Garcia, mini-javelin throw, 45' 4", 5th
Bantam Girls
Bridgette Schneekloth, 1500 meter run, 6:23.99, 4th
Lauren Sutherland, 1500 meter run, 6:25.25, 5th


ASSOCIATION CHAMPIONS

USA Track & Field Nebraska Combined Event Championships
Doane College - Crete, Nebraska - June 23-24

Intermediate Boys
Luke Burson, decathlon, 4,007 points

USA Track & Field Nebraska Junior Olympic Championships
Harry A. Burke High School - Omaha, Nebraska - June 16-17

Young Men
Ryan Miles, 5000 meter run, 16:53.85
Young Women
Magnolia Howell, 100 meter dash, 12.39
Magnolia Howell, 200 meter dash, 26.03
Maggie Christensen, 3000 meter run, 12:03.10
Candice Mills, triple jump, 36' 1"
Abby Emsick, shot put, 42' 3"
Abby Emsick, discus throw, 151' 3"
Abby Emsick, javelin throw, 117' 11"
Ashley Freeman-Magnolia Howell-Candice Mills-Laverne Monger, 4x100 meter relay, 47.88
Intermediate Boys
Ryan Doke, 100 meter dash, 11.39
Ryan Doke, 200 meter dash, 24.08
Ryan Doke, 400 meter dash, 51.60
Jack Lemke, 800 meter run, 2:01.08
Ben DeLay, 1500 meter run, 4:10.08
Ryan Doke-Peter Kisicki-Josh Rasmussen-Dustin Steinbeck, 4x100 meter relay, 45.24
Gene Pinckney-Dustin Steinbeck-Peter Kisicki-Jack Lemke, 4x400 meter relay, 3:33.17
Jack Lemke-Gene Pinckney-Matt Hoffman-Ben DeLay, 4x800 meter relay, 8:50.38
Intermediate Girls
Kym Bennett, 1500 meter run, 5:05.51
Youth Boys
Jeff Carne, javelin throw, 131' 5"
Youth Girls
Allison Hartnett, 400 meter dash, 1:01.12
Allison Hartnett, 800 meter run, 2:27.00
Merideth Snow, 1500 meter run, 4:54.90
Merideth Snow, 3000 meter run, 10:30.61
Krissy DeRouchey, 3000 meter race walk, 22:40.01
Jenny Svoboda, shot put, 43' 3"
Jenny Svoboda, javelin throw, 85' 4"
Morgan Beachler-Allison Hartnett-Samantha Kisicki-Annie Mullin, 4x400 meter relay, 4:23.42
Kacie Beachler-Morgan Beachler-Allison Hartnett-Merideth Snow, 4x800 meter relay, 10:28.43
Midget Boys
Tyler Nieland, 800 meter run, 2:27.80
Jacob Wilson, 3000 meter run, 10:44.83
Jacob Eary-Jarrod Garcia-Tyler Nieland-Jacob Wilson, 4x800 meter relay, 11:00.92
Bantam Boys
Jordan Sutherland, 800 meter run, 2:42.67
Jordan Sutherland, 1500 meter run, 5:31.21
Josh Kage, mini-javelin throw, 65' 9"

USA Track & Field Nebraska Youth Athletic Championships
Fillmore Central High School - Geneva, Nebraska - June 2

Young Women
Abby Emsick, shot put, 44' 5"
Abby Emsick, discus throw, 143' 7"
Abby Emsick, javelin throw, 120' 5"
Intermediate Boys
Ryan Doke, 100 meter dash, 11.14
Ryan Doke, 200 meter dash, 23.12
Ryan Doke, 400 meter dash, 52.53
Matt Hoffman, 800 meter run, 2:07.65
Bobby Musil, discus throw, 150' 7"
4x100 meter relay, 46.10
Intermediate Girls
Erin Fogarty, 200 meter dash, 27.18
Erin Fogarty, 400 meter dash, 1:01.27
Kaitlin Hartnett, 800 meter run, 2:28.23
Erin Fogarty, 400 meter hurdles, 1:08.77
Jenny Junk, pole vault, 8' 0"
Youth Boys
4x400 meter relay, 4:01.30
Youth Girls
Allison Hartnett, 400 meter dash, 1:02.12
Allison Hartnett, 800 meter run, 2:31.29
Kacie Beachler, 1500 meter run, 5:06.34
Morgan Beachler, 3000 meter run, 11:01.32
Annie Mullin, 100 meter hurdles, 16.31
Annie Mullin, 200 meter hurdles, 31.34
Annie Mullin, long jump, 15' "
Jenny Svoboda, shot put, 41' 9"
Midget Boys
Jacob Wilson, 1500 meter run, 5:10.21
Jacob Eary, 3000 meter run, 11:09.19
4x800 meter relay, 11:33.26
Bantam Boys
Jordan Sutherland, 1500 meter run, 5:43.50
Bantam Girls
Lauren Sutherland, 1500 meter run, 6:30.80


STATE GAMES CHAMPIONS

Cornhusker State Games
Nebraska Wesleyan University - Lincoln, Nebraska - July 21

Young Women
Maggie Christensen, 1500 meter run, 5:37.3
Maggie Christensen, 3000 meter run, 12:17.1
Jenny Glodowski, shot put, 40' 2"
Intermediate Boys
Ryan Doke, 200 meter dash, 23.5
Ryan Doke, 400 meter dash, 53.2
Bobby Musil, discus throw, 148' 1"
Intermediate Girls
Erin Fogarty, 800 meter run, 2:28.0
Erin Fogarty, 400 meter hurdles, 1:09.4
Youth Girls
Morgan Beachler, 800 meter run, 2:28.5
Merideth Snow, 1500 meter run, 5:01.7
Merideth Snow, 3000 meter run, 10:38.6
Annie Mullin, 100 meter hurdles, 16.4
Jenny Svoboda, shot put, 40' 4"
Jenny Svoboda, discus throw, 100' 9"
Midget Boys
Jarrod Garcia, 3000 meter run, 12:31.6
Kevin Crowell, discus throw, 74' 4"
Midget Girls
Morgan Patrick, high jump, 4' 4"
Bantam Boys
Jordan Sutherland, 800 meter run, 2:46.9
Jordan Sutherland, 1500 meter run, 5:44.4
Josh Kage, shot put, 25' 0"