Return to Flyers home page

Club Information
Practices
Meet Schedule & Results
Nebraska Junior Olympics
National Junior Olympics
Cross Country

Coaches & Volunteers
Athlete Roster
Throwers Page
Flyer Family News

Alumni Page
Hall Of Fame
Photo Album
Links
Calendar
Flyer Store
E-mail the Flyers
2009 National Junior Olympics 2009 SEASON HIGHLIGHTS

National Medalists   Regional Medalists   Association Champions   State Games Champions   State High School Meet Participants


NATIONAL MEDALISTS
(national champions in italics)

USATF National Junior Olympic Track & Field Championships
North Carolina A&T University - Greensboro, North Carolina - July 28-August 2

Young Men
Matthew Holcomb, 2000 meter steeplechase, 6:23.71, 3rd
Intermediate Girls
Alexandria Gochenour, 100 meter hurdles, 14.35, 4th
Alexandria Gochenour, heptathlon, 4,600 points, 1st
Midget Boys
Justin Liedke, 1500 meter run, 4:42.74, 1st
Justin Liedke, 3000 meter run, 9:44.35, 1st
Gabriel McAndrews, 1500 meter race walk, 9:06.81, 2nd
Midget Girls
McKayla Roberts, 800 meter run, 2:28.12, 6th
Katelyn Gochenour, mini-javelin throw, 112' 4", 4th
Taylor Heim, mini-javelin throw, 95' 6", 8th
Bantam Girls
Kennedy Gochenour, mini-javelin throw, 68' 6", 4th
10 total medals, including 5 Top 3s -- 1 bronze, 1 silver, and 3 golds!  Flyer results

USATF National Youth Outdoor Track & Field Championships
Eastern Michigan University - Ypsilanti, Michigan - June 30-July 5

Young Men
Matthew Holcomb, 1500 meter run, 4:08.77, 8th
Matthew Holcomb, 2000 meter steeplechase, 6:24.39, 2nd
Team score: 9 points, 26th
Intermediate Boys
Alex Beideck, shot put, 44' 6", 3rd
Alex Beideck, discus throw, 123' 2", 6th
Team score: 9 points, 25th
Intermediate Girls
Clara Nichols, 400 meter dash, 56.97, 4th
Kristine Mullen, 800 meter run, 2:13.92, 2nd
Kristine Mullen, 1500 meter run, 4:53.46, 4th
Amber Long, javelin throw, 86' 4", 8th
Alexandria Gochenour, heptathlon, 4,690 points, 1st
Clara Nichols, heptathlon, 3,688 points, 8th
Team score: 30 points, 5th
Youth Girls
Rebekah Topham, 3000 meter run, 10:40.87, 7th
Team score: 2 points, 46th
Midget Boys
Justin Liedke, 1500 meter run, 4:45.05, 2nd
Justin Liedke, 3000 meter run, 9:55.79, 2nd
Gabriel McAndrews, 1500 meter race walk, 9:03.72, 1st
Jon Regnier, high jump, 4' 3", 8th
Team score: 27 points, 6th
Midget Girls
Taylor Heim, shot put, 35' 1", 1st
Taylor Heim, discus throw, 82' 8", 1st
Katelyn Gochenour, discus throw, 63' 3", 6th
Taylor Heim, mini-javelin throw, 104' 2", 1st
Katelyn Gochenour, mini-javelin throw, 95' 8", 2nd
Team score: 41 points, 2nd
Bantam Girls
Kennedy Gochenour, shot put, 20' 3", 4th
Kennedy Gochenour, mini-javelin throw, 72' 10", 1st
Team score: 15 points, 13th
22 total medals, including 10 Top 3s -- 1 bronze, 5 silver, and 6 gold!  Flyer results


REGIONAL MEDALISTS
(regional champions in italics)

USATF Region VIII Junior Olympic Track & Field Championships
Harry A. Burke High School - Omaha, Nebraska - July 9-12

Young Men
Matthew Holcomb, 800 meter run, 2:01.68, 5th
Spencer Lachnit, 800 meter run, 2:11.10, 6th
Matthew Holcomb, 1500 meter run, 4:12.12, 2nd
Matthew Holcomb, 2000 meter steeplechase, 6:23.59, 1st
Alex Kaster, long jump, 20' 5", 6th
Alex Kaster, triple jump, 45' 1", 3rd
Cody Snyder, shot put, 51' 9", 3rd
Cody Snyder, discus throw, 151' 0", 6th
Young Women
Brittany Phillips, 800 meter run, 2:31.84, 3rd
Brittany Phillips, 1500 meter run, 5:07.58, 2nd
Brittany Phillips, 3000 meter run, 10:58.39, 1st
Julie Pengilly, discus throw, 95' 5", 4th
Julie Pengilly, javelin throw, 105' 1", 1st
Julie Pengilly, hammer throw, 93' 4", 1st
Intermediate Boys
Timothy Grundmayer, 800 meter run, 2:11.95, 6th
Timothy Grundmayer, 1500 meter run, 4:24.33, 2nd
Andrew McVea, 1500 meter run, 4:45.71, 6th
Timothy Grundmayer, 3000 meter run, 10:11.12, 3rd
Andrew McVea, 3000 meter run, 10:13.39, 4th
Alex Beideck, shot put, 43' 8", 4th
Intermediate Girls
Clara Nichols, 400 meter dash, 57.99, 3rd
Kristie Mullen, 800 meter run, 2:13.89, 1st
Kristie Mullen, 1500 meter run, 4:56.50, 2nd
Katie Mullen, 400 meter hurdles, 1:13.42, 5th
Clara Nichols, high jump, 4' 11", 3rd
Amber Long, javelin throw, 78' 7", 6th
Clara Nichols, heptathlon, 3,690 points, 2nd
Youth Boys
Austin Giitter-Jeremy Grundmayer-Tyler Sanchez-Drew Showers, 4x800 meter relay, 10:55.59, 2nd
Ryan Sanchez, shot put, 35' 3", 5th
Wiley Nichols, javelin throw, 111' 3", 2nd
Jeremy Grundmayer, javelin throw, 104' 5", 6th
Youth Girls
Anna Wagemann, 100 meter dash, 13.31, 6th
Michaela Randall, 800 meter run, 2:29.06, 4th
Rebekah Topham, 1500 meter run, 4:57.47, 1st
Shae Spady, 1500 meter run, 5:09.02, 4th
Rebekah Topham, 3000 meter run, 10:36.29, 1st
Shae Spady, 3000 meter run, 11:16.11, 4th
Taylor Pavich-Madeleine Randall-Michaela Randall-Anna Wagemann, 4x400 meter relay, 4:18.46, 2nd
Andrea Anderson, pole vault, 5' 8", 1st
Anna Wagemann, long jump, 15' 6", 1st
Morgan Liedke, javelin throw, 91' 2", 2nd
Midget Boys
Brandon Abboud, 800 meter run, 2:35.80, 6th
Justin Liedke, 1500 meter run, 4:44.41, 1st
Justin Liedke, 3000 meter run, 10:07.89, 1st
Gabriel McAndrews, 1500 meter race walk, 9:30.31, 1st
Andy Vasquez, 1500 meter race walk, 10:55.41, 2nd
Jon Regnier, 80 meter hurdles, 15.82, 4th
Jon Regnier, high jump, 4' 5", 3rd
Gabriel McAndrews, mini-javelin throw, 96' 1", 4th
Midget Girls
McKayla Roberts, 400 meter run, 1:05.18, 4th
McKayla Roberts, 800 meter run, 2:30.61, 1st
Molina Otte, 1500 meter run, 5:29.84, 5th
Molina Otte, 3000 meter run, 11:24.41, 4th
Elizabeth Drews-Sophie Hutson-Molina Otte-McKayla Roberts, 4x800 meter relay, 11:20.06, 1st
Taylor Heim, shot put, 34' 8", 1st
Katelyn Gochenour, shot put, 29' 8", 5th
Taylor Heim, discus throw, 80' 8", 2nd
Katelyn Gochenour, discus throw, 73' 1", 4th
Katelyn Gochenour, mini-javelin throw, 89' 4", 1st
Taylor Heim, mini-javelin throw, 89' 0", 2nd
McKenzie Roberts, mini-javelin throw, 75' 7", 3rd
McKenzie Roberts, pentathlon, 1,089 points, 5th
Bantam Boys
Jared Bledsoe, 800 meter run, 2:43.89, 4th
Bantam Girls
Madison Asche, 400 meter dash, 1:11.49, 2nd
Madison Asche, high jump, 3' 9", 1st
Kennedy Gochenour, shot put, 17' 9", 2nd
Kennedy Gochenour, mini-javelin throw, 74' 2", 1st
Madison Asche, triathlon, 703 points, 2nd
68 total medals, including 41 Top 3s -- 8 bronze, 15 silver, and 18 gold!  Flyer results


ASSOCIATION CHAMPIONS

USATF Nebraska Junior Olympic Track & Field Championships
Harry A. Burke High School - Omaha, Nebraska - June 20-21

Young Men
Tyler Pooschke, 400 meter hurdles, 1:05.56
Matthew Holcomb, 2000 meter steeplechase, 6:29.73
Young Women
Brittany Phillips, 3000 meter run, 11:17.73
Julie Pengilly, javelin throw, 93' 4"
Intermediate Boys
Timothy Grundmayer, 1500 meter run, 4:27.13
Timothy Grundmayer, 3000 meter run, 9:51.69
Intermediate Girls
Kristie Mullen, 800 meter run, 2:16.30
Kristie Mullen, 1500 meter run, 4:55.54
Alexandria Gochenour, 400 meter hurdles, 1:05.34
Alexandria Gochenour-Katie Mullen-Kristie Mullen-Clara Nichols, 4x400 meter relay, 3:59.46
Katie Mullen-Kristie Mullen-Clara Nichols-Samanthah Soupir, 4x800 meter relay, 10:11.19
Youth Girls
Madeleine Randall, 800 meter run, 2:26.68
Rebekah Topham, 1500 meter run, 5:11.78
Rebekah Topham, 3000 meter run, 11:10.41
Taylor Pavich-Madeleine Randall-Michaela Randall-Anna Wagemann, 4x400 meter relay, 4:15.65
Taylor Pavich-Madeleine Randall-Michaela Randall-Shae Spady, 4x800 meter relay, 10:34.12
Andrea Anderson, pole vault, 5' 4"
Midget Boys
Justin Liedke, 1500 meter run, 4:48.91
Justin Liedke, 3000 meter run, 10:31.24
Gabriel McAndrews, 1500 meter race walk, 9:26.50
Midget Girls
McKayla Roberts, 800 meter run, 2:32.02
Elizabeth Drews-Sophie Hutson-Molina Otte-McKayla Roberts, 4x800 meter relay, 11:21.24
Taylor Heim, shot put, 31' 5"
Taylor Heim, mini-javelin throw, 92' 8"
Bantam Boys
Jared Bledsoe, 1500 meter race walk, 12:49.78
Bantam Girls
Kennedy Gochenour, mini-javelin throw, 65' 1"
107 total medals, including 74 Top 3s -- 24 bronze, 24 silver, and 26 gold!  Flyer results

USATF Nebraska Junior Olympic Combined Event Championships
Doane College - Crete, Nebraska - June 13-14

Intermediate Girls
Alexandria Gochenour, heptathlon, 4,601 points
Bantam Girls
Madison Asche, triathlon, 695 points

USATF Nebraska Youth Track & Field Championships
Benson High School - Omaha, Nebraska - June 6

Young Men
Spencer Lachnit, 800 meter run, 2:11.57
Tyler Pooschke, 110 meter hurdles, 17.87
Tyler Pooschke, 400 meter hurdles, 1:03.82
Young Women
Brittany Phillips, 3000 meter run, 11:21.82
Intermediate Boys
Alex Beideck, shot put, 43' 4"
Intermediate Girls
Clara Nichols, 200 meter dash, 25.40
Clara Nichols, 400 meter dash, 56.47
Kristie Mullen, 800 meter run, 2:16.28
Kristie Mullen, 1500 meter run, 5:09.63
Katie Mullen, 400 meter hurdles, 1:15.44
Youth Girls
Madeleine Randall, 800 meter run, 2:29.94
Shae Spady, 1500 meter run, 5:14.54
Michaela Randall, 200 meter hurdles, 32.47
Anna Wagemann, long jump, 15' 5"
Midget Boys
Justin Liedke, 3000 meter run, 10:12.98
Gabriel McAndrews, 1500 meter race walk, 9:41.04
Midget Girls
McKayla Roberts, 800 meter run, 2:36.37
Molina Otte, 3000 meter run, 12:00.64
Lauren Boyles-Elizabeth Drews-Sophie Hutson-Molina Otte, 4x800 meter relay, 12:09.75
Taylor Heim, shot put, 32' 4"
Taylor Heim, mini-javelin throw, 99' 8"
Bantam Boys
Jared Bledsoe, 800 meter run, 2:52.93
Jared Bledsoe, 1500 meter run, 5:50.21
Jared Bledsoe, 1500 meter race walk, 12:58.57
Bantam Girls
Kennedy Gochenour, shot put, 16' 8"


STATE GAMES CHAMPIONS

Cornhusker State Games
Lincoln High School - Lincoln, Nebraska - July 18

Intermediate Boys
Andrew McVea, 1500 meter run, 4:48.3
Andrew McVea, 3000 meter run, 10:28.9
Intermediate Girls
Clara Nichols, 400 meter dash, 58.3
Clara Nichols, high jump, 4' 6"
Youth Girls
Andrea Anderson, pole vault, 6' 0"
Morgan Liedke, javelin throw, 89' 3"
Midget Boys
Justin Liedke, 800 meter run, 2:21.8
Justin Liedke, 1500 meter run, 4:44.1
Justin Liedke, 3000 meter run, 9:58.5
Midget Girls
McKayla Roberts, 800 meter run, 2:32.8
Molina Otte, 1500 meter run, 5:33.0
Molina Otte, 3000 meter run, 12:01.3
McKenzie Roberts, mini-javelin throw, 88' 9"
Bantam Girls
Madison Asche, 400 meter dash, 1:16.6
Sub-Bantam Girls
Kinsli Auman, mini-javelin throw, 35' 4"
Masters Men
Kyle Anderson, pole vault, 11' 0"
45-49 Women
Debra Kage, shot put, 30' 1"
Debra Kage, discus throw, 88' 4"


STATE HIGH SCHOOL MEET PARTICIPANTS

22 Flyers competed in 51 events at State High School Track meets in Nebraska, Iowa, and South Dakota, winning 33 medals, including 3 bronze, 9 silver, and 10 gold -- 2 All-Class!