Return to Flyers home page

Club Information
Practices
Meet Schedule & Results
Nebraska Junior Olympics
National Junior Olympics
Cross Country

Coaches & Volunteers
Athlete Roster
Throwers Page
Flyer Family News

Alumni Page
Hall Of Fame
Photo Album
Links
Calendar
Flyer Store
E-mail the Flyers
2010 National Junior Olympics @ Hughes Stadium 2010 SEASON HIGHLIGHTS

National Medalists   Regional Medalists   Association Champions   State Games Champions   State High School Meet Participants


NATIONAL MEDALISTS
(national champions in italics)

USATF National Junior Olympic Championships
Sacramento City College - Sacramento, California - July 27-August 1

Young Women
Alexandria Gochenour, 100 meter hurdles, 13.89, 2nd
Lauren Welch, pole vault, 11' 9", 6th
Youth Girls
Rebekah Topham, 1500 meter run, 4:41.21, 1st
Rebekah Topham, 3000 meter run, 10:07.58, 2nd
Lauren Doeschot, javelin throw, 106' 10", 5th
Midget Boys
Justin Liedke, 1500 meter run, 4:40.18, 6th
Justin Liedke, 3000 meter run, 9:53.12, 2nd
Andy Vasquez, 1500 meter race walk, 8:23.99, 2nd
Midget Girls
Katelyn Gochenour, shot put, 38' 7, 2nd
Katelyn Gochenour, discus throw, 103' 2", 1st
Katelyn Gochenour, mini-javelin throw, 128' 6", 1st
11 total medals, including 8 Top 3s -- 0 bronze, 5 silver, and 3 golds!  Flyer results

USATF National Youth Outdoor Track & Field Championships
Benedictine University - Lisle, Illinois - June 29-July 4

Young Men
Alex Beideck, shot put, 46' 2", 8th
Jon Williams, javelin throw, 129' 7", 5th
Team score: 5 points
Young Women
Kristie Mullen, 1500 meter run, 4:50.12, 6th
Lauren Welch, pole vault, 11' 11", 2nd
Clara Nichols, javelin throw, 86' 11", 8th
Team score: 12 points
Intermediate Girls
Anna Wagemann, long jump, 16' 9", 3rd
Team score: 6 points
Youth Boys
Ryan Sanchez, shot put, 38' 9", 4th
Team score: 5 points
Youth Girls
Rebekah Topham, 1500 meter run, 4:41.54, 3rd
Rebekah Topham, 3000 meter run, 10:20.18, 2nd
McKayla Roberts, 3000 meter race walk, 18:41.97, 4th
Paige Hackman, high jump, 4' 9", 7th
Lauren Doeschot, discus throw, 93' 2", 8th
Lauren Doeschot, javelin throw, 105' 6", 1st
Team score: 32 points
Midget Boys
Andy Vasquez, 800 meter run, 2:24.20, 5th
Andy Vasquez, 1500 meter race walk, 8:45.97, 2nd
Team score: 12 points
Midget Girls
Katelyn Gochenour, shot put, 39' ", 2nd
Katelyn Gochenour, discus throw, 88' 8", 3rd
Katelyn Gochenour, mini-javelin throw, 122' 5", 1st
Kennedy Gochenour, mini-javelin throw, 79' 9", 4th
Team score: 29 points
19 total medals, including 9 Top 3s -- 3 bronze, 4 silver, and 2 gold!  Flyer results


REGIONAL MEDALISTS
(regional champions in italics)

USATF Region 8 Junior Olympic Track & Field Championships
Simpson College - Indianola, Iowa - July 8-11

Young Men
Christian Mapes, pole vault, 13' 5", 5th
Alex Meckelburg, pole vault, 12' 11", 6th
Alex Beideck, hammer throw, 102' 2", 6th
Young Women
Kristie Mullen, 400 meter dash, 59.82, 1st
Kristie Mullen, 800 meter run, 2:13.26, 2nd
Kristie Mullen, 1500 meter run, 5:01.11, 2nd
Emily Lutton, 400 meter hurdles, 1:11.72, 1st
Katie Mullen-Kristie Mullen-Emily Lutton-Clara Nichols, 4x400 meter relay, 4:09.04, 1st
Lauren Welch, pole vault, 11' 5", 1st
Sarah Oligmueller, pole vault, 9' 6", 5th
Alexandria Gochenour, javelin throw, 100' 10", 1st
Clara Nichols, heptathlon, 3,389 points, 1st
Intermediate Boys
Andrew McVea, 1500 meter run, 4:36.92, 5th
Andrew McVea, 3000 meter run, 10:01.62, 6th
Christopher Lawson, high jump, 5' 5", 5th
Intermediate Girls
Heather Showers, 100 meter hurdles, 19.33, 5th
Heather Showers, 400 meter hurdles, 1:18.61, 6th
Anna Wagemann, long jump, 16' 9", 3rd
Youth Boys
Maxx Petersen, high jump, 4' 11", 6th
Tyler Sanchez, triple jump, 28' 10", 3rd
Ryan Sanchez, shot put, 40' 5", 2nd
Ryan Sanchez, javelin throw, 105' 5", 3rd
Youth Girls
Rebekah Topham, 1500 meter run, 4:52.51, 1st
Shae Spady, 1500 meter run, 4:58.36, 3rd
Rebekah Topham, 3000 meter run, 10:32.89, 1st
McKayla Roberts, 3000 meter race walk, 19:38.90, 1st
Paige Hackman-Sophie Hutson-McKayla Roberts-Shae Spady, 4x800 meter relay, 10:29.75, 2nd
Paige Hackman, high jump, 4' 9", 5th
Lauren Doeschot, javelin throw, 112' 2", 1st
McKenzie Roberts, javelin throw, 75' 0", 3rd
Midget Boys
Andy Vasquez, 800 meter run, 2:21.51, 2nd
Justin Liedke, 1500 meter run, 4:42.90, 1st
Justin Liedke, 3000 meter run, 10:16.10, 2nd
Andy Vasquez, 1500 meter race walk, 8:23.09, 1st
Midget Girls
Molina Otte, 1500 meter run, 5:22.86, 2nd
Molina Otte, 3000 meter run, 12:42.31, 5th
Katelyn Gochenour, shot put, 38' ", 1st
Katelyn Gochenour, discus throw, 85' 9", 1st
Kennedy Gochenour, discus throw, 54' 3", 6th
Katelyn Gochenour, mini-javelin throw, 115' 3", 1st
Kennedy Gochenour, mini-javelin throw, 80' 6", 4th
Bantam Boys
Jackson McVea, mini-javelin throw, 46' 1", 5th
Bantam Girls
Maggie Mullen, 400 meter dash, 1:12.98, 3rd
Mary Drews-Maggie Mullen-Elizabeth Rupprecht-Morgan Stern, 4x400 meter relay, 5:43.72, 2nd
Sub-Bantam Girls
Julia Roberts, 800 meter run, 4:17.80, 1st
45 total medals, including 30 Top 3s -- 6 bronze, 8 silver, and 16 gold!  Flyer results


ASSOCIATION CHAMPIONS

USATF Nebraska Junior Olympic Track & Field Championships
Harry A. Burke High School - Omaha, Nebraska - June 19-20

Young Women
Alexandria Gochenour, 200 meter dash, 24.81
Kristine Mullen, 800 meter run, 2:15.13
Alexandria Gochenour, 100 meter hurdles, 14.02
Emily Lutton-Katie Mullen-Kristine Mullen-Clara Nichols, 4x400 meter relay, 4:07.07
Lauren Welch, pole vault, 12' 5"
Intermediate Girls
Madeleine Randall, 800 meter run, 2:27.47
Youth Boys
Ryan Sanchez, shot put, 39' 0"
Youth Girls
Rebekah Topham, 1500 meter run, 4:48.60
Rebekah Topham, 3000 meter run, 10:24.63
McKayla Roberts, 1500 meter race walk, 19:53.55
Lauren Doeschot, discus throw, 98' 9"
Lauren Doeschot, javelin throw, 103' 10"
Midget Boys
Justin Liedke, 800 meter run, 2:20.73
Justin Liedke, 1500 meter run, 4:41.87
Justin Liedke, 3000 meter run, 9:44.26
Andy Vasquez, 1500 meter race walk, 8:27.23
Midget Girls
Molina Otte, 1500 meter run, 5:23.02
Molina Otte, 3000 meter run, 11:45.15
Katelyn Gochenour, shot put, 33' 5"
Katelyn Gochenour, mini-javelin throw, 113' 4"
Bantam Girls
Mary Drews-Margaret Mullen-Simone Regnier-Elizabeth Rupprecht, 4x400 meter relay, 5:29.87
Sub-Bantam Girls
Rachel Abboud, 800 meter run, 3:37.88
88 total medals, including 48 Top 3s -- 9 bronze, 17 silver, and 9 gold!  Flyer results

USATF Nebraska Junior Olympic Combined Event Championships
Doane College - Crete, Nebraska - June 12-13

Young Women
Alexandria Gochenour, heptathlon, 5,143 points

USATF Nebraska Youth Track & Field Championships
Benson High School - Omaha, Nebraska - June 6

Young Men
Spencer Lachnit, 400 meter dash, 55.85
Spencer Lachnit, 800 meter run, 2:08.04
Jon Williams, javelin throw, 138' 3"
Young Women
Alexandria Gochenour, 400 meter dash, 56.71
Lauren Welch, pole vault, 12' 0"
Youth Boys
Tyler Sanchez, triple jump, 29' 2"
Ryan Sanchez, shot put, 36' 1"
Youth Girls
Rebekah Topham, 800 meter run, 2:27.45
Rebekah Topham, 1500 meter run, 5:04.05
McKayla Roberts, 3000 meter race walk, 20:00.98
Paige Hackman, high jump, 5' 0"
Andrea Anderson, pole vault, 7' 0"
Taylor Heim, shot put, 34' 9"
Lauren Doeschot, discus throw, 106' 10"
Midget Boys
Justin Liedke, 800 meter run, 2:20.83
Jared Bledsoe, 3000 meter run, 12:51.50
Andy Vasquez, 1500 meter race walk, 8:24.93
Midget Girls
Molina Otte, 800 meter run, 2:41.19
Molina Otte, 1500 meter run, 5:47.55
Molina Otte, 3000 meter run, 11:59.70
Katelyn Gochenour, shot put, 37' 0"
Katelyn Gochenour, discus throw, 93' 0"
Katelyn Gochenour, mini-javelin throw, 125' 9"
Sub-Bantam Girls
Rachel Abboud, 800 meter run, 4:00.00


STATE GAMES CHAMPIONS

Cornhusker State Games
Concordia University - Seward, Nebraska - June 5

Young Women
Clara Nichols, 100 meter dash, 13.39
Clara Nichols, 200 meter dash, 26.53
Youth Girls
McKayla Roberts, 800 meter run, 2:33.94
Midget Boys
Justin Liedke, 1500 meter run, 4:44.31


STATE HIGH SCHOOL MEET PARTICIPANTS

13 Flyer kids competed in 27 events at Nebraska, Iowa, and South Dakota state track meets, winning a total of 20 medals, including 2 bronze, 3 silver, and 9 gold -- 4 all-class!