Return to Flyers home page

Club Information
Practices
Meet Schedule & Results
Nebraska Junior Olympics
National Junior Olympics
Cross Country

Coaches & Volunteers
Athlete Roster
Throwers Page
Flyer Family News

Alumni Page
Hall Of Fame
Photo Album
Links
Calendar
Flyer Store
E-mail the Flyers
2011 National Junior Olympics @ Cessna Stadium 2011 SEASON HIGHLIGHTS
23 Flyers were recognized at the 2011 Nebraska Association Awards Banquet.


National Medalists  - Regional Medalists   Association Champions   State Games Champions   State High School Meet Participants


NEW ASSOCIATION RECORDS
Youth Boys
Andy Vasquez, 3000 meter race walk, 16:17.94
Youth Girls
Katelyn Gochenour, javelin throw, 124' 9"


NATIONAL MEDALISTS
(national champions in italics)

USATF National Junior Olympic Cross Country Championships
Rancho San Rafael Regional Park - Reno, Nevada - December 12

Intermediate Girls (5000 meters)
Rebekah Topham, 18:16.65, 5th


USATF National Junior Olympic Championships
Wichita State University - Wichita, Kansas - July 26-31

Young Men
Jon Williams, javelin throw, 183' 3", 6th
Drew Staskiewicz, hammer throw, 167' 3", 4th
Intermediate Girls
Rebekah Topham, 1500 meter run, 4:44.44, 2nd
Rebekah Topham, 3000 meter run, 10:32.96, 2nd
Youth Boys
Andy Vasquez, 3000 meter race walk, 16:17.94, 1st
Ethan Ruh, discus throw, 153' 2", 6th
Youth Girls
McKayla Roberts, 3000 meter race walk, 19:06.20, 4th
Katelyn Gochenour, discus throw, 115' 0", 5th
Katelyn Gochenour, javelin throw, 121' 4", 4th
Midget Girls
Kennedy Gochenour, mini-javelin throw, 95' 10", 8th
10 total medals, including 3 Top 3s -- 2 silver and 1 gold!  Flyer results

USATF National Youth Outdoor Track & Field Championships
Doug Shaw Stadium - Myrtle Beach, South Carolina - June 28-July 3

Young Men
Jon Williams, javelin throw, 180' 6", 5th
Team score: 4 points, T-36th place
Young Women
Clara Nichols, 400 meter dash, 55.45, 6th
Kristie Mullen, 1500 meter run, 5:10.49, 8th
Team score: 4 points, T-35th place
Intermediate Girls
Rebekah Topham, 1500 meter run, 4:43.23, 2nd
Rebekah Topham, 3000 meter run, 10:46.79, 1st
Team score: 18 points, T-9th place
Youth Boys
Andy Vasquez, 3000 meter race walk, 18:18.51, 1st
Liam Hennessy, shot put, 42' 11", 3rd
Ethan Ruh, shot put, 42' 7", 5th
Liam Hennessy, discus throw, 106' 5", 6th
Team score: 23 points, 8th place
Youth Girls
Katelyn Gochenour, shot put, 42' 4", 2nd
Katelyn Gochenour, discus throw, 113' 3", 1st
Katelyn Gochenour, javelin throw, 116' 3", 2nd
Team score: 26 points, 5th place
Midget Girls
Kennedy Gochenour, shot put, 24' 11", 7th
Kennedy Gochenour, discus throw, 67' 6", 3rd
Kennedy Gochenour, mini-javelin throw, 87' 2", 1st
Team score: 18 points, 8th place
15 total medals, including 9 Top 3s -- 2 bronze, 3 silver, and 4 gold!  Flyer results


REGIONAL MEDALISTS
(regional champions in italics)

USATF Region 8 Junior Olympic Track & Field Championships
Hamline University - St. Paul, Minnesota - July 7-10

Young Men
Andrew McVea, 1500 meter run, 4:36.46, 4th
Andrew McVea, 3000 meter run, 9:54.57, 2nd
Tyler Burks, triple jump, 38' ", 4th
Jon Williams, javelin throw, 178' 8", 1st
Drew Staskiewicz, hammer throw, 191' 4", 1st
Young Women
Clara Nichols, 400 meter dash, 56.81, 1st
Clara Nichols, 800 meter run, 2:20.90, 1st
Mercedes Liparoto, 100 meter hurdles, 16.79, 4th
Sarah Oligmueller, pole vault, 9' 11", 5th
Intermediate Boys
Andrew Klein, pole vault, 13' 9", 1st
Ryan Sanchez, javelin throw, 122' 11", 4th
Intermediate Girls
Rebekah Topham, 1500 meter run, 4:41.73, 2nd
Shae Spady, 1500 meter run, 5:03.63, 6th
Rebekah Topham, 3000 meter run, 10:29.44, 2nd
Shae Spady, 3000 meter run, 10:57.31, 6th
Paige Hackman, 400 meter hurdles, 1:09.86, 3rd
Heather Showers, high jump, 5' 1", 1st
Andrea Anderson, pole vault, 8' 5", 5th
Anna Wagemann, long jump, 17' ", 2nd
Anna Wagemann, triple jump, 35' 1", 3rd
Paige Hackman, javelin throw, 107' 11", 2nd
Lauren Doeschot, javelin throw, 98' 11", 4th
Paige Hackman, heptathlon, 3,473 points, 3rd
Youth Boys
Brandon Rockers, 800 meter run, 2:14.94, 6th
Brandon Rockers, 1500 meter run, 4:45.19, 4th
Andy Vasquez, 3000 meter run, 10:37.57, 6th
Andy Vasquez, 3000 meter race walk, 16:28.23, 1st
Jon Regnier, high jump, 4' 9", 5th
Ethan Ruh, shot put, 44' 1", 1st
Liam Hennessy, shot put, 41' 2", 3rd
Liam Hennessy, discus throw, 133' 10", 3rd
Ethan Ruh, discus throw, 127' 3", 5th
Youth Girls
McKayla Roberts, 400 meter dash, 1:01.65, 6th
McKayla Roberts, 800 meter run, 2:25.49, 4th
McKayla Roberts, 3000 meter race walk, 19:11.06, 1st
Xiangting (Michelle) Xiao, 100 meter hurdles, 17.61, 5th
Xiangting (Michelle) Xiao, 200 meter hurdles, 29.27, 1st
Elizabeth Drews-Molina Otte-Fernanda Reutzel-McKayla Roberts, 4x800 meter relay, 10:51.58, 2nd
Katelyn Gochenour, shot put, 41' 4", 1st
Katelyn Gochenour, discus throw, 106' 2", 3rd
Katelyn Gochenour, javelin throw, 117' 5", 1st
McKenzie Roberts, javelin throw, 76' 2", 4th
Midget Boys
Nathan Rupprecht, 800 meter run, 2:36.52, 6th
Jared Bledsoe, 3000 meter run, 11:16.53, 4th
Jackson McVea, mini-javelin throw, 76' 3", 6th
Midget Girls
Kennedy Gochenour, shot put, 25' 2", 6th
Kennedy Gochenour, discus throw, 66' 7", 2nd
Kennedy Gochenour, mini-javelin throw, 81' 9", 3rd
Bantam Boys
Maximilian Murrell, high jump, 3' 5", 4th
Bantam Girls
Elizabeth Rupprecht, 800 meter run, 2:56.65, 3rd
Elizabeth Rupprecht, 1500 meter run, 6:00.41, 5th
Elizabeth Rupprecht, triathlon, 834 points, 3rd
Sub-Bantam Boys
Aaron Sanchez, shot put, 13' 9", 5th
Aaron Sanchez, mini-javelin throw, 44' 7", 5th
Sub-Bantam Girls
Elise Bruggeman, long jump, 8' ", 6th
Julia Roberts, shot put, 11' 5", 4th
Julia Roberts, mini-javelin throw, 32' 4", 2nd
57 total medals, including 29 Top 3s -- 9 bronze, 8 silver, and 12 gold!  Flyer results


ASSOCIATION CHAMPIONS

USATF Nebraska Junior Olympic Cross Country Championships
Seymour Smith Park - Omaha, Nebraska - November 13

Intermediate Girls (5000 meters)
Shae Spady, 18:43
Youth Boys (4000 meters)
Justin Liedke, 13:20
Sub-Bantam Girls (3000 meters)
Isabel Reutzel, 17:05

USATF Nebraska Junior Olympic Track & Field Championships
Harry A. Burke High School - Omaha, Nebraska - June 18-19

Young Men
Jon Williams, javelin throw, 171' 8"
Young Women
Alexandria Gochenour, 200 meter dash, 25.56
Clara Nichols, 400 meter dash, 56.23
Clara Nichols, 800 meter run, 2:16.84
Kristine Mullen, 1500 meter run, 5:09.41
Alexandria Gochenour, high jump, 5' 5"
Intermediate Boys
Thomas Doran-Tim Eckert-Jack Polerecky-Drew Showers, 4x800 meter relay, 9:35.71
Andrew Klein, pole vault, 12' 6"
Intermediate Girls
Rebekah Topham, 1500 meter run, 4:46.56
Rebekah Topham, 3000 meter run, 10:29.03
Paige Hackman, 400 meter hurdles, 1:11.46
Kathryn Nizzi-Elise O'Connor-Rebekah Topham-Anna Wagemann, 4x400 meter relay, 4:43.19
Paige Hackman-Elise O'Connor-Shae Spady-Rebekah Topham, 4x800 meter relay, 10:34.76
Anna Wagemann, long jump, 16' 10"
Anna Wagemann, triple jump, 34' 11"
Paige Hackman, javelin throw, 94' 11"
Youth Boys
Brandon Rockers, 800 meter run, 2:11.73
Brandon Rockers, 1500 meter run, 4:55.22
Andy Vasquez, 3000 meter race walk, 17:36.53
Youth Girls
McKayla Roberts, 400 meter dash, 1:02.71
McKayla Roberts, 3000 meter race walk, 19:46.22
Xiangting (Michelle) Xiao, 200 meter hurdles, 30.19
Elizabeth Drews-Molina Otte-Fernanda Reutzel-McKayla Roberts, 4x800 meter relay, 11:09.61
Katelyn Gochenour, discus throw, 104' 6"
Katelyn Gochenour, javelin throw, 115' 5"
Midget Boys
Nathan Rupprecht, high jump, 4' 1"
Midget Girls
Kennedy Gochenour, mini-javelin throw, 105' 2"
Bantam Boys
Maximilian Murrell, high jump, 3' 7"
Bantam Girls
Elizabeth Rupprecht, 1500 meter run, 6:36.32
Sub-Bantam Girls
Katharine Beachler, 800 meter run, 4:27.06
126 total medals, including 81 Top 3s -- 25 bronze, 26 silver, and 30 gold!  Flyer results

USATF Nebraska Junior Olympic Combined Event Championships
Harry A. Burke High School - Omaha, Nebraska - June 11-12

Intermediate Girls
Paige Hackman, heptathlon, 3,016 points
Midget Boys
Nathan Rupprecht, pentathlon, 1,110 points
Bantam Girls
Elizabeth Rupprecht, triathlon, 591 points

USATF Nebraska Youth Track & Field Championships
Benson High School - Omaha, Nebraska - June 6

Young Men
Anthony Valdez, 400 meter dash, 54.38
Alexander Blair, pole vault, 12' 6"
Drew Staskiewicz, shot put, 51' 5"
Drew Staskiewicz, discus throw, 156' 1"
Jon Williams, javelin throw, 183' 3"
Young Women
Mercedes Liparoto, 100 meter dash, 13.48
Mercedes Liparoto, 100 meter hurdles, 16.74
Intermediate Boys
Thomas Doran, 1500 meter run, 4:31.56
Intermediate Girls
Shae Spady, 800 meter run, 2:29.52
Shae Spady, 3000 meter run, 11:09.00
Paige Hackman, 400 meter hurdles, 1:12.57
Heather Showers, high jump, 5' 3"
Lauren Doeschot, discus throw, 100' 10"
Lauren Doeschot, javelin throw, 110' 7"
Youth Boys
Andy Vasquez, 1500 meter run, 5:06.84
Andy Vasquez, 3000 meter race walk, 18:13.73
Jon Regnier, high jump, 5' 4"
Youth Girls
McKayla Roberts, 400 meter dash, 1:01.62
McKayla Roberts, 3000 meter race walk, 19:54.23
Xiangting (Michelle) Xiao, 200 meter hurdles, 30.25
Katelyn Gochenour, discus throw, 116' 1"
Katelyn Gochenour, javelin throw, 124' 9"
Midget Boys
Jackson Wagner, high jump, 3' 10"
Midget Girls
Kennedy Gochenour, shot put, 29' 0"
Kennedy Gochenour, mini-javelin throw, 95' 4"
Bantam Boys
Maximilian Murrell, high jump, 3' 8"
Bantam Girls
Elizabeth Rupprecht, 800 meter run, 3:01.07
Elizabeth Rupprecht, 1500 meter run, 6:28.35


STATE GAMES CHAMPIONS

State Games of America State Games of America
San Diego High School - San Diego, California - August 6-7

Youth Boys
Ethan Ruh, shot put, 45' 8"
Ethan Ruh, discus throw, 154' 1"

Cornhusker State Games
Lincoln Southwest High School - Lincoln, Nebraska - July 16

Young Men
Christian Mapes, pole vault, 14' 6"
Young Women
Clara Nichols, 200 meter dash, 25.54
Clara Nichols, 400 meter dash, 58.41
Intermediate Girls
Heather Showers, high jump, 5' 2"
Youth Boys
Justin Liedke, 800 meter run, 2:24.60
Justin Liedke, 1500 meter run, 5:00.13
Justin Liedke, 3000 meter run, 10:25.98
Midget Boys
Nathan Rupprecht, 800 meter run, 2:40.94
Jackson Wagner, high jump, 4' 2"
Midget Girls
Morgan Stern, 100 meter dash, 13.96
Bantam Girls
Elizabeth Rupprecht, 800 meter run, 3:01.18
Elizabeth Rupprecht, high jump, 3' 10"

Iowa Games
Ames High School - Ames, Iowa - July 16

Intermediate Girls
Rebekah Topham, 800 meter run, 2:23.57
Rebekah Topham, 1500 meter run, 4:54.77


STATE HIGH SCHOOL MEET PARTICIPANTS

14 Flyer kids competed in 30 events at Nebraska and Iowa state track meets, winning a total of 23 medals, including 4 bronze, 4 silver, and 8 gold -- 6 all-class!