Return to Flyers home page

Club Information
Practices
Meet Schedule & Results
Nebraska Junior Olympics
National Junior Olympics
Cross Country

Coaches & Volunteers
Athlete Roster
Throwers Page
Flyer Family News

Alumni Page
Hall Of Fame
Photo Album
Links
Calendar
Flyer Store
E-mail the Flyers
2012 National Junior Olympics @ Hughes Stadium 2012 SEASON HIGHLIGHTS

28 Flyers were recognized at the 2012 Nebraska Association Awards Banquet.

National Medalists   Regional Medalists   Association Champions  
State Games Champions   State High School Meet Participants


NEW ASSOCIATION RECORDS
Intermediate Girls
Rebekah Topham, 1500 meter run, 4:37.53
McKayla Roberts, 3000 meter race walk, 16:18.73
Lauren Doeschot, hammer throw, 113' 10"
Youth Boys
Andy Vasquez, 3000 meter race walk, 15:32.59
Youth Girls
Katelyn Gochenour, javelin throw, 142' 0"


NATIONAL MEDALISTS
(national champions in italics)

USATF National Junior Olympic Cross Country Championships
Balloon Fiesta Park - Albuquerque, New Mexico - December 8

Intermediate Girls (5000 meters)
Rebekah Topham, 19:27.63, 3rd
2 Flyers competed, winning 1 individual medal.  Flyer results

USATF National Junior Olympic Track & Field Championships
Morgan State University - Baltimore, Maryland - July 23-29

Young Women
Clara Nichols, 800 meter run, 2:13.40, 2nd
Michelle Wallerstedt, discus throw, 144' 7", 4th
Intermediate Girls
Rebekah Topham, 1500 meter run, 4:37.53, 1st
Rebekah Topham, 3000 meter run, 11:01.17, 5th
McKayla Roberts, 3000 meter race walk, 16:18.73, 2nd
Youth Boys
Andy Vasquez, 3000 meter race walk, 15:32.59, 1st
Hunter Davis, discus throw, 174' 2", 2nd
Youth Girls
Katelyn Gochenour, shot put, 41' 5", 7th
Katelyn Gochenour, discus throw, 125' 2", 1st
Katelyn Gochenour, javelin throw, 142' 0", 2nd
Bantam Boys
Maximilian Murrell, high jump, 4' 5", 2nd
11 total medals, including 9 Top 3s -- 6 silver and 3 gold!  Flyer results

USATF National Youth Outdoor Track & Field Championships
University of Texas-Arlington - Arlington, Texas - June 26-July 1

Young Men
Andrew Klein, pole vault, 13' 5", 8th
David Aldridge, shot put, 47' 1", 6th
David Aldridge, discus throw, 148' 1", 4th
Young Women
Clara Nichols, 400 meter dash, 55.62, 3rd
Clara Nichols, 800 meter run, 2:15.87, 1st
Intermediate Boys
Ethan Ruh, shot put, 42' 7", 4th
Ethan Ruh, discus throw, 121' 1", 8th
Intermediate Girls
Rebekah Topham, 800 meter run, 2:16.86, 4th
McKayla Roberts, 800 meter run, 2:21.83, 7th
Rebekah Topham, 1500 meter run, 4:38.37, 1st
Rebekah Topham, 3000 meter run, 10:19.94, 1st
McKayla Roberts, 3000 meter race walk, 17:39.14, 2nd
Lauren Doeschot, javelin throw, 101' 7", 3rd
Lauren Doeschot, hammer throw, 113' 10", 1st
Kes Burke, hammer throw, 80' 4", 3rd
Youth Boys
Andy Vasquez, 3000 meter race walk, 16:42.79, 1st
Hunter Davis, shot put, 41' 6", 4th
Hunter Davis, discus throw, 159' 7", 2nd
Youth Girls
Katelyn Gochenour, shot put, 38' 8", 6th
Katelyn Gochenour, discus throw, 120' 9", 1st
Katelyn Gochenour, javelin throw, 127' 2", 1st
Kennedy Gochenour, javelin throw, 92' 6", 3rd
Midget Girls
Elizabeth Rupprecht, pentathlon, 1,539 points, 8th
Sub-Bantam Boys
Aaron Sanchez, shot put, 15' 9", 6th
Aaron Sanchez, mini-javelin throw, 57' 6", 5th
Sub-Bantam Girls
Julia Roberts, shot put, 13' 9", 8th
Julia Roberts, mini-javelin throw, 35' 0", 7th
27 total medals, including 13 Top 3s -- 4 bronze, 2 silver, and 7 gold!  Flyer results


REGIONAL MEDALISTS
(regional champions in italics)

USATF Region 8 Junior Olympic Track & Field Championships
University of Wisconsin-Oshkosh - Oshkosh, Wisconsin - July 5-8

Young Men
Anthony Valdez, 400 meter dash, 52.36, 6th
Derek Wade, 800 meter run, 2:16.99, 4th
David Aldridge, shot put, 46' 6", 3rd
David Aldridge, discus throw, 153' 10", 2nd
Young Women
Clara Nichols, 400 meter dash, 56.77, 1st
Clara Nichols, 800 meter run, 2:17.34, 1st
Michelle Wallerstedt, discus throw, 141' 0", 1st
Clara Nichols, heptathlon, 3,865 points, 2nd
Intermediate Boys
Thomas Stopak, long jump, 21' 7", 1st
Thomas Stopak, triple jump, 41' 3", 4th
Liam Hennessy, shot put, 45' 5", 2nd
Ethan Ruh, shot put, 41' 11", 4th
Wiley Nichols, shot put, 38' 7", 6th
Ethan Ruh, discus throw, 137' 11", 2nd
Liam Hennessy, discus throw, 135' 1", 4th
Wiley Nichols, javelin throw, 130' 6", 1st
Ryan Sanchez, javelin throw, 124' 3", 2nd
Liam Hennessy, javelin throw, 117' 11", 3rd
Tyler Sanchez, javelin throw, 95' 9", 6th
Liam Hennessy, hammer throw, 115' 8", 1st
Wiley Nichols, decathlon, 2,421 points, 2nd
Intermediate Girls
Cami Brenner, 200 meter dash, 26.28, 4th
Cami Brenner, 400 meter dash, 59.56, 4th
McKayla Roberts, 800 meter run, 2:22.69, 2nd
McKayla Roberts, 3000 meter race walk, 17:50.69, 1st
Paige Hackman, 400 meter hurdles, 1:09.77, 3rd
Cami Brenner-Hannah Edelman-Jasmine Gaines-Paige Hackman, 4x400 meter relay, 4:13.94, 3rd
Taylor Heim, shot put, 31' 8", 6th
Lauren Doeschot, javelin throw, 101' 5", 2nd
Paige Hackman, javelin throw, 100' 0", 3rd
Taylor Heim, javelin throw, 91' 9", 5th
Lauren Doeschot, hammer throw, 113' 4", 1st
Taylor Heim, hammer throw, 85' 4", 3rd
Kes Burke, hammer throw, 83' 10", 4th
Paige Hackman, heptathlon, 3,384 points, 3rd
Youth Boys
Justin Liedke, 3000 meter run, 9:52.33, 1st
Hunter Davis, shot put, 41' 7", 4th
Hunter Davis, discus throw, 164' 5", 1st
Nathan Rupprecht, pentathlon, 1,410 points, 4th
Youth Girls
Katelyn Gochenour, shot put, 40' 5", 1st
Katelyn Gochenour, discus throw, 126' 7", 2nd
Katelyn Gochenour, javelin throw, 128' 8", 1st
Kennedy Gochenour, javelin throw, 94' 3", 3rd
Midget Girls
Morgan Stern, high jump, 4' 3", 5th
Elizabeth Rupprecht, pentathlon, 1,651 points, 3rd
Bantam Boys
Maximilian Murrell, high jump, 4' 7", 1st
Bantam Girls
Isabel Reutzel, 1500 meter race walk, 11:43.57, 2nd
Lucy Murrell, high jump, 3' 1", 3rd
Sub-Bantam Boys
Aaron Sanchez, shot put, 15' 7", 6th
Aaron Sanchez, mini-javelin throw, 50' 7", 3rd
Sub-Bantam Girls
Elise Bruggeman, 800 meter run, 3:26.47, 5th
Julia Roberts, shot put, 13' 8", 2nd
Julia Roberts, mini-javelin throw, 33' 11", 1st
53 total medals, including 36 Top 3s -- 11 bronze, 11 silver, and 14 gold!  Flyer results


ASSOCIATION CHAMPIONS

USATF Nebraska Junior Olympic Track & Field Championships
Harry A. Burke High School - Omaha, Nebraska - June 16-17

Young Men
David Aldridge, shot put, 48' 2"
David Aldridge, discus throw, 147' 11"
Young Women
Clara Nichols, 400 meter dash, 56.18
Clara Nichols, 800 meter run, 2:13.80
Chaley Rath, 100 meter hurdles, 16.55
Chaley Rath, 400 meter hurdles, 1:11.98
Clara Nichols-Madeleine Randall-Amanda Stanek-Delaney Woodruff, 4x800 meter relay, 10:20.10
Chaley Rath, high jump, 5' 5"
Elizabeth Stanton, pole vault, 11' 0"
Michelle Wallerstedt, discus throw, 140' 2"
Intermediate Boys
Thomas Stopak, long jump, 20' 3"
Liam Hennessy, shot put, 43' 9"
Ethan Ruh, discus throw, 119' 11"
Wiley Nichols, javelin throw, 124' 9"
Intermediate Girls
Cami Brenner, 400 meter dash, 59.71
McKayla Roberts, 800 meter run, 2:22.50
Shae Spady, 2000 meter steeplechase, 7:54.91
McKayla Roberts, 3000 meter race walk, 18:23.87
Cami Brenner-Hannah Edelman-Jasmine Gaines-Paige Hackman, 4x400 meter relay, 4:20.60
Elizabeth Drews-Jasmine Gaines-McKayla Roberts-Shae Spady, 4x800 meter relay, 10:23.42
Lauren Doeschot, javelin throw, 99' 7"
Youth Boys
Justin Liedke, 1500 meter run, 4:44.79
Justin Liedke, 3000 meter run, 9:48.88
Hunter Davis, discus throw, 152' 1"
Youth Girls
Katelyn Gochenour, shot put, 41' 10"
Katelyn Gochenour, discus throw, 109' 2"
Katelyn Gochenour, javelin throw, 123' 8"
Midget Girls
Margaret Mullen, 400 meter dash, 1:05.97
Morgan Stern, long jump, 13' 10"
Bantam Boys
Maximilian Murrell, high jump, 4' 3"
Bantam Girls
Isabel Reutzel, 1500 meter race walk, 11:21.69
Sub-Bantam Boys
Aaron Sanchez, mini-javelin throw, 50' 10"
134 total medals, including 76 Top 3s -- 17 bronze, 27 silver, and 32 gold!  Flyer results

USATF Nebraska Junior Olympic Combined Event Championships
Harry A. Burke High School - Omaha, Nebraska - June 9-10

Young Men
Seth Houfek, decathlon, 4,218 points
Intermediate Boys
Wiley Nichols, decathlon, 3,091 points
Intermediate Girls
Paige Hackman, heptathlon, 3,457 points
Midget Girls
Elizabeth Rupprecht, pentathlon, 1,783 points

USATF Nebraska Youth Track & Field Championships
Benson High School - Omaha, Nebraska - June 2

Young Men
Anthony Valdez, 400 meter dash, 51.28
David Aldridge, shot put, 45' 0"
David Aldridge, discus throw, 152' 6"
Young Women
Brenna Clark, triple jump, 33' 11"
Intermediate Boys
Jonathan Greene, high jump, 5' 10"
Liam Hennessy, shot put, 45' 5"
Intermediate Girls
McKayla Roberts, 400 meter dash, 1:00.92
McKayla Roberts, 800 meter run, 2:24.79
McKayla Roberts, 3000 meter race walk, 17:19.68
Paige Hackman, 400 meter hurdles, 1:14.69
Andrea Anderson, pole vault, 8' 6"
Paige Hackman, javelin throw, 99' 9"
Youth Boys
Andy Vasquez, 800 meter run, 2:13.17
Justin Liedke, 1500 meter run, 4:39.46
Justin Liedke, 3000 meter run, 9:37.83
Andy Vasquez, 3000 meter race walk, 14:46.67
Youth Girls
Katelyn Gochenour, discus throw, 107' 11"
Katelyn Gochenour, javelin throw, 134' 5"
Midget Girls
Margaret Mullen, 400 meter dash, 1:06.48
Bantam Boys
Jaden Arkfield, 800 meter run, 2:47.06
Maximilian Murrell, high jump, 4' 5"
Bantam Girls
Isabel Reutzel, 1500 meter race walk, 12:15.77
Tehya Wiedemeier, high jump, 3' 2"
Sub-Bantam Girls
Elise Bruggeman, 800 meter run, 3:37.15
Elise Bruggeman, long jump, 9' 3"


STATE GAMES CHAMPIONS

Cornhusker State Games
Lincoln High School - Lincoln, Nebraska - July 21

Intermediate Boys
Thomas Stopak, long jump, 21' 9"
Ethan Ruh, discus throw, 127' 6"
Intermediate Girls
Lauren Doeschot, javelin throw, 109' 1"
Youth Boys
Justin Liedke, 400 meter run, 1:04.58
Justin Liedke, 800 meter run, 2:25.14
Justin Liedke, 1500 meter run, 5:00.45
Justin Liedke, 3000 meter run, 9:54.16
Hunter Davis, discus throw, 130' 1"
Midget Boys
Andrew Anderson, high jump, 4' 2"
Midget Girls
Morgan Stern, long jump, 13' 8"


STATE HIGH SCHOOL MEET PARTICIPANTS

14 Flyer kids competed in 30 events at Nebraska and Iowa state track meets, winning a total of 23 medals, including 4 bronze, 4 silver, and 8 gold -- 6 all-class!