Return to Flyers home page

Club Information
Practices
Meet Schedule & Results
Nebraska Junior Olympics
National Junior Olympics
Cross Country

Coaches & Volunteers
Athlete Roster
Throwers Page
Flyer Family News

Alumni Page
Hall Of Fame
Photo Album
Links
Calendar
Flyer Store
E-mail the Flyers
2014 National Junior Olympics @ Humble High School 2014 SEASON HIGHLIGHTS

National Medalists   Regional Medalists   Association Champions  
State Games Champions   State High School Meet Participants


NEW ASSOCIATION RECORDS
15-16 Boys
Andy Vasquez, 3000 meter race walk, 13:32.47
15-16 Girls
Katelyn Gochenour, javelin throw, 157' 1"
9-10 Boys
Devon Jackson, 200 meter dash, 27.11
8 & Under Girls
Katharine Beachler, shot put, 19' 8"
Katharine Beachler, mini-javelin throw, 57' 4"


NATIONAL MEDALISTS
(national champions in italics)

USATF National Junior Olympic Track & Field Championships
Humble High School - Humble, Texas - July 21-27

17-18 Girls
Rebekah Topham, 800 meter run, 2:12.31, 1st
Rebekah Topham, 1500 meter run, 4:36.20, 1st
15-16 Boys
Andy Vasquez, 3000 meter race walk, 14:33.26, 2nd
15-16 Girls
Katelyn Gochenour, discus throw, 140' 1", 2nd
Katelyn Gochenour, javelin throw, 155' 1", 2nd
Kennedy Gochenour, javelin throw, 114' 9", 2nd
11-12 Boys
Maximilian Murrell, high jump, 5' 1", 2nd
7 total medals, including 6 Top 3s -- 4 silver and 2 gold!  Flyer results

USATF National Youth Outdoor Track & Field Championships
Indiana University - Bloomington, Indiana - June 24-29

17-18 Boys
Kenton Kobza, shot put, 51' 1", 5th
Ethan Ruh, shot put, 51' 1", 6th
Kenton Kobza, discus throw, 160' 11", 6th
17-18 Girls
Paige Hackman, javelin throw, 124' 5", 2nd
Paige Hackman, heptathlon, 3,478 points, 5th
15-16 Boys
Andy Vasquez, 3000 meter run, 9:12.60, 2nd
Andy Vasquez, 3000 meter race walk, 15:02.36, 2nd
Hunter Davis, shot put, 43' ", 4th
Hunter Davis, discus throw, 152' 4", 2nd
15-16 Girls
Maggie Lamski, 800 meter run, 2:45.62, 8th
Maja Ahmann, shot put, 32' 5", 8th
Kennedy Gochenour, discus throw, 108' 0", 7th
Maja Ahmann, discus throw, 103' 5", 8th
Katelyn Gochenour, javelin throw, 140' 3", 2nd
Kennedy Gochenour, javelin throw, 113' 4", 3rd
Maja Ahmann, javelin throw, 99' 0", 4th
13-14 Boys
Aaron English, high jump, 5' 7", 2nd
11-12 Boys
Tyler Wilson, shot put, 26' ", 8th
Tyler Wilson, mini-javelin throw, 85' 2", 7th
11-12 Girls
Isabel Reutzel, 1500 meter race walk, 10:04.43, 6th
8 & Under Girls
Katharine Beachler, shot put, 18' 3", 1st
Sophia Scott, shot put, 13' 5", 3rd
Katharine Beachler, mini-javelin throw, 46' 11", 3rd
Sophia Scott, mini-javelin throw, 28' 6", 5th
24 total medals, including 10 Top 3s -- 3 bronze, 6 silver, and 1 gold!  Flyer results


REGIONAL MEDALISTS
(regional champions in italics)

USATF Region 8 Junior Olympic Track & Field Championships
Harry A. Burke High School - Omaha, Nebraska - July 3-6

17-18 Boys
Ethan Ruh, shot put, 50' 7", 5th
Kenton Kobza, discus throw, 169' 8", 1st
Ryan Sanchez, javelin throw, 133' 0", 2nd
Liam Hennessy, javelin throw, 129' 11", 3rd
Tyler Sanchez, javelin throw, 114' 4", 5th
Liam Hennessy, hammer throw, 149' 6", 1st
17-18 Girls
McKayla Roberts, 800 meter run, 2:24.75, 3rd
Shae Spady, 400 meter hurdles, 1:15.03, 5th
Shae Spady, 2000 meter steeplechase, 7:44.17, 1st
Paige Hackman, high jump, 4' 7", 3rd
Paige Hackman, javelin throw, 111' 2", 2nd
Lauren Doeschot, hammer throw, 117' 7", 1st
Kes Burke, hammer throw, 80' 0", 3rd
Paige Hackman, heptathlon, 3,195 points, 2nd
15-16 Boys
John Slagle, 1500 meter run, 4:24.64, 4th
Jacob Ralston, 1500 meter run, 4:29.25, 5th
Jacob Ralston, 3000 meter run, 9:36.45, 1st
John Slagle, 3000 meter run, 9:42.94, 3rd
John Slagle, 2000 meter steeplechase, 6:51.89, 1st
Jared Bledsoe, 2000 meter steeplechase, 8:03.07, 4th
Jared Bledsoe-Jacob Ralston-John Slagle-Isaac Werner, 4x800 meter relay, 9:37.52, 1st
Hunter Davis, shot put, 42' 6", 4th
Hunter Davis, discus throw, 152' 6", 2nd
Nathan Rupprecht, decathlon, 1,828 points, 3rd
15-16 Girls
Madison Asche, 3000 meter run, 13:22.46
Kennedy Gochenour, javelin throw, 119' 3", 2nd
Maja Ahmann, javelin throw, 102' 6", 4th
13-14 Boys
Thomas Kopcho, 100 meter dash, 12.12, 2nd
Gabe Hernandez, 3000 meter run, 10:41.16, 2nd
Devin Mulder, 3000 meter run, 13:33.06, 4th
Aaron English, high jump, 5' 7", 2nd
13-14 Girls
Elizabeth Howard, shot put, 29' 5", 5th
Elizabeth Howard, discus throw, 76' 8", 5th
Elizabeth Howard, javelin throw, 76' 0", 2nd
Elizabeth Rupprecht, penathlon, 1,925 points, 2nd
11-12 Boys
Maximiliam Murrell, high jump, 5' 1", 1st
11-12 Girls
Grace Lamski, 800 meter run, 2:36.13, 3rd
Molly McBride, 3000 meter run, 13:04.27, 5th
Isabel Reutzel, 1500 meter race walk, 10:09.73, 1st
9-10 Boys
Devon Jackson, 100 meter dash, 13.78, 2nd
Camden Ralston, 800 meter run, 2:37.65, 2nd
Camden Ralston, 1500 meter run, 5:11.20, 1st
Xzavier Gilli, high jump, 3' 7", 4th
Aaron Sanchez, shot put, 20' 3", 5th
9-10 Girls
Elise Bruggeman, mini-javelin throw, 60' 2", 3rd
8 & Under Boys
Amari Wiedemeier, 1500 meter run, 6:30.36, 4th
8 & Under Girls
Katharine Beachler, 1500 meter run, 7:28.76, 4th
Katharine Beachler, shot put, 17' 11", 1st
Sophia Scott, shot put, 13' 4", 4th
Katharine Beachler, mini-javelin throw, 57' 4", 1st
Sophia Scott, mini-javelin throw, 32' 2", 5th
54 total medals, including 36 Top 3s -- 11 bronze, 11 silver, and 14 gold!  Flyer results


ASSOCIATION CHAMPIONS

USATF Nebraska Junior Olympic Cross Country Championships
Walnut Grove Park - Omaha, Nebraska - November 16

17-18 Girls (5000 meters)
Shae Spady, 22;13
15-16 Boys (5000 meters)
Andy Vasquez, 17:53
13-14 Boys (4000 meters)
Ryan Eastman, 17:15
8 & Under Girls (3000 meters)
Katharine Beachler, 11:17

USATF Nebraska Junior Olympic Track & Field Championships
Harry A. Burke High School - Omaha, Nebraska - June 14-15

17-18 Boys
Kenton Kobza, discus throw, 177' 1"
Ryan Sanchez, javelin throw, 123' 3"
Liam Hennessy, hammer throw, 145' 6"
17-18 Girls
McKayla Roberts, 800 meter run, 2:28.40
Rebekah Topham, 1500 meter run, 4:47.01
Shae Spady, 2000 meter steeplechase, 8:04.32
Paige Hackman, javelin throw, 111' 9"
Kes Burke, hammer throw, 127' 4"
15-16 Boys
Andy Vasquez, 800 meter run, 2:14.80
Andy Vasquez, 1500 meter run, 4:25.50
John Slagle, 2000 meter steeplechase, 7:11.98
Andy Vasquez, 3000 meter race walk, 13:32.47
Jared Bledsoe-Nathan Rupprecht-John Slagle-Isaac Werner, 4x800 meter relay, 9:58.81
Hunter Davis, discus throw, 159' 2"
15-16 Girls
Kennedy Gochenour, javelin throw, 119' 5"
11-12 Boys
Maximilian Murrell, high jump, 5' 1"
11-12 Girls
Grace Lamski, 800 meter run, 2:39.09
Isabel Reutzel, 1500 meter race walk, 10:36.03
9-10 Boys
Devon Jackson, 200 meter dash, 27.11
Camden Ralston, 800 meter run, 2:37.55
9-10 Girls
Evelyn Fixley, 800 meter run, 3:00.06
Elise Bruggeman, mini-javelin throw, 64' 2"
8 & Under Boys
Amari Wiedemeier, 1500 meter run, 6:20.31
8 & Under Girls
Katharine Beachler, shot put, 19' 8"
Katharine Beachler, mini-javelin throw, 53' 7"
117 total medals, including 71 Top 3s -- 11 bronze, 29 silver, and 31 gold!  Flyer results

USATF Nebraska Junior Olympic Combined Event Championships
Harry A. Burke High School - Omaha, Nebraska - May 31-June 1

17-18 Girls
Paige Hackman, heptathlon, 3,771 points
15-16 Boys
Nathan Rupprecht, decathlon, 3,512 points
13-14 Girls
Elizabeth Rupprecht, pentathlon, 1,872 points

USATF Nebraska Youth Track & Field Championships
Harry A. Burke High School - Omaha, Nebraska - June 7

17-18 Boys
Kenton Kobza, shot put, 50' 11"
Kenton Kobza, discus throw, 164' 0"
Liam Hennessy, javelin throw, 120' 10"
15-16 Boys
Andy Vasquez, 800 meter run, 2:12.06
Jacob Ralston, 1500 meter run, 4:41.42
Jacob Ralston, 3000 meter run, 9:49.39
Andy Vasquez, 3000 meter race walk, 13:52.62
Nathan Rupprecht-John Slagle-Andy Vasquez-Isaac Werner, 4x800 meter relay, 9:20.00
Hunter Davis, discus throw, 153' 7"
15-16 Girls
Molina Otte, 800 meter run, 2:33.00
Molina Otte, 1500 meter run, 5:54.30
Kennedy Gochenour, javelin throw, 105' 2"
13-14 Boys
Thomas Kopcho, 100 meter dash, 11.84
Devin Mulder, 3000 meter run, 12:57.14
Thomas Kopcho, long jump, 17' "
Aaron English, high jump, 5' 4"
13-14 Girls
Elizabeth Howard, discus throw, 75' 2"
11-12 Girls
Grace Lamski, 800 meter run, 2:38.18
Isabel Reutzel, 1500 meter race walk, 10:52.59
9-10 Boys
Camden Ralston, 800 meter run, 2:46.97
Camden Ralston, 1500 meter run, 5:27.85
9-10 Girls
Elise Bruggeman, mini-javelin throw, 51' 1"
8 & Under Girls
Katharine Beachler, shot put, 19' 3"


STATE GAMES CHAMPIONS

Cornhusker State Games
Lincoln High School - Lincoln, Nebraska - July 19-20

17-18 Boys
Ethan Ruh, shot put, 51' 5"
Kenton Kobza, discus throw, 171' 11"
15-16 Boys
Hunter Davis, discus throw, 157' 0"
15-16 Girls
Maja Ahmann, javelin throw, 98' 2"
13-14 Boys
Aaron English, high jump, 5' 6"
9-10 Boys
Michael Boehm, 400 meter dash, 1:11.82
8 & Under Girls
Sophia Scott, shot put, 14' 7"


STATE HIGH SCHOOL MEET PARTICIPANTS

27 Flyer kids competed in 53 events at the Nebraska and Iowa state track meets, winning a total of 29 medals, including 2 bronze, 4 silver, and 8 gold!