Return to Flyers home page

Club Information
Practices
Meet Schedule & Results
Nebraska Junior Olympics
National Junior Olympics
Cross Country

Coaches & Volunteers
Athlete Roster
Throwers Page
Flyer Family News

Alumni Page
Hall Of Fame
Photo Album
Links
Calendar
Flyer Store
E-mail the Flyers
2017 National Junior Olympics @ University of Kansas 2017 SEASON HIGHLIGHTS

National Medalists   Regional Medalists   Association Champions  
State Games Champions   State High School Meet Participants


CLUB AWARD WINNERS
Outstanding Athlete: Sophia Scott
Outstanding Worker: Rachael Chambers
Most Improved: Jackline Paul
Newcomer of the Year: Ava Akough


NEW ASSOCIATION RECORDS
(pending ratification)
11-12 Girls
Katharine Beachler, aero-javelin throw, 90' 10"
9-10 Girls
Sophia Scott, mini-javelin throw, 94' 11"


NATIONAL MEDALISTS
(national champions in italics)

USATF National Junior Olympic Track & Field Championships
University of Kansas - Lawrence, Kansas - July 24-30

9-10 Girls
Sophia Scott, mini-javelin throw, 86' 9", 4th
Flyer results

USATF National Youth Outdoor Track & Field Championships
Benedictine University - Lisle, Illinois - June 26-30

17-18 Boys
Zachary Hangman, decathlon, 3356 points, 6th
17-18 Girls
Haley Miller, triple jump, 34' 2", 6th
Kennedy Gochenour, discus throw, 123' 8", 3rd
Kennedy Gochenour, javelin throw, 117' 5", 1st
15-16 Girls
Nyarial Nyoak, 100 meter hurdles, 19.42, 8th
13-14 Boys
Ian Klimowicz, triple jump, 34' 9", 3rd
Tyler Wilson, triple jump, 31' ", 4th
Andrew Schmitz, triple jump, 26' 11", 5th
Tyler Wilson, shot put, 38' 6", 3rd
Ian Klimowicz, shot put, 37' 7", 4th
Tyler Wilson, discus throw, 121' 1", 4th
Andrew Schmitz, discus throw, 78' 4", 8th
Ian Klimowicz, javelin throw, 116' 11", 5th
Tyler Wilson, javelin throw, 114' 9", 6th
13-14 Girls
Elise Bruggeman, 200 meter hurdles, 33.66, 6th
11-12 Boys
Xander Koski, 80 meter hurdles, 15.06, 6th
Jace Maness, shot put, 25' 6", 6th
Jace Maness, discus throw, 64' 7", 6th
Jace Maness, aero-javelin throw, 75' 10", 6th
Xander Koski, pentathlon, 1798 points, 6th
11-12 Girls
Elle Heckenlively, shot put, 26' 9", 4th
Katharine Beachler, shot put, 25' 11", 5th
Katharine Beachler, discus throw, 50' 8", 4th
Katharine Beachler, aero-javelin throw, 80' 5", 2nd
Elle Heckenlively, aero-javelin throw, 69' 6", 4th
9-10 Girls
Sophia Scott, shot put, 22' 2", 2nd
Sophia Scott, mini-javelin throw, 93' 2", 2nd
Mari Keuck, triathlon, 563 points, 4th
8 & Under Girls
Madison Charles, shot put, 13' 5", 1st
Madison Charles, mini-javelin throw, 32' 2", 3rd
30 total medals, including 9 Top 3s -- 4 bronze, 3 silver, and 2 gold!  Flyer results


REGIONAL MEDALISTS
(regional champions in italics)

USATF Region 8 Junior Olympic Track & Field Championships
University of Wisconsin-La Crosse - La Crosse, Wisconsin - July 6-9

17-18 Boys
John Slagle, 2000 meter steeplechase, 6:39.57, 2nd
17-18 Girls
Haley Miller, long jump, 17' 3", 3rd
Haley Miller, triple jump, 35' 8", 4th
Brianna Botts, high jump, 4' 11", T-3rd
Kennedy Gochenour, discus throw, 126' 0", 4th
Kennedy Gochenour, javelin throw, 116' 4", 1st
Haley Miller, javelin throw, 71' 1", 5th
Kennedy Gochenour, hammer throw, 79' 11", 3rd
15-16 Boys
Henry Slagle, 2000 meter steeplechase, 7:32.77, 3rd
15-16 Girls
Ginni Lynam, triple jump, 32' 5", 4th
Eliana Akough, shot put, 37' 5", 2nd
Eliana Akough, discus throw, 110' 7", 3rd
Milee Young, discus throw, 109' 11", 4th
Eliana Akough, hammer throw, 89' 8", 3rd
Milee Young, hammer throw, 86' 5", 4th
13-14 Boys
Ian Klimowicz, triple jump, 35' 10", 3rd
Tyler Wilson, shot put, 39' 9", 5th
Tyler Wilson, discus throw, 120' 1", 5th
Tyler Wilson, javelin throw, 112' 10", 3rd
Ian Klimowicz, javelin throw, 109' 5", 4th
13-14 Girls
Jackline Paul, long jump, 15' 11", 5th
Jackline Paul, triple jump, 32' 9", 2nd
11-12 Girls
Rachael Chambers, high jump, 3' 11", 5th
Ava Akough, shot put, 30' 7", 2nd
Katharine Beachler, shot put, 29' 2", 3rd
Katharine Beachler, discus throw, 60' 0", 4th
Ava Akough, discus throw, 57' 5", 5th
Katharine Beachler, aero-javelin throw, 90' 10", 1st
Rachael Chambers, pentathlon, 2024 points, 2nd
9-10 Boys
Andrew Hawkins, 400 meter dash, 1:05.90, 2nd
Andrew Hawkins, 800 meter run, 2:37.23, 2nd
9-10 Girls
Sophia Scott, shot put, 21' 11", 3rd
Sophia Scott, mini-javelin throw, 82' 0", 1st
8 & Under Girls
Madison Charles, mini-javelin throw, 35' 7", 3rd
34 total medals, including 21 Top 3s -- 11 bronze, 7 silver, and 3 gold!  Flyer results


ASSOCIATION CHAMPIONS

USATF Nebraska Junior Olympic Track & Field Championships
Benson High School - Omaha, Nebraska - June 17-18

17-18 Boys
John Slagle, 1500 meter run, 4:22.25
John Slagle, 3000 meter run, 9:45.12
Zachary Hangman, long jump, 20' 8"
17-18 Girls
Kennedy Gochenour, javelin throw, 111' 2"
15-16 Girls
Eliana Akough, shot put, 41' 4"
Milee Young, discus throw, 111' 3"
13-14 Boys
Tyler Wilson, discus throw, 133' 10"
13-14 Girls
Molly McBride, 3000 meter run, 11:44.19
Jackline Paul, long jump, 15' 7"
Jackline Paul, triple jump, 31' 7"
11-12 Girls
Elle Heckenlively, high jump, 4' 3"
Ava Akough, shot put, 29' 5"
Katharine Beachler, aero-javelin throw, 78' 10"
9-10 Boys
Andrew Hawkins, 400 meter dash, 1:05.81
9-10 Girls
Sophia Scott, shot put, 22' 3"
Sophia Scott, mini-javelin throw, 90' 9"
93 total medals, including 55 Top 3s -- 17 bronze, 20 silver, and 18 gold!  Flyer results

USATF Nebraska Junior Olympic Combined Event Championships
Benson High School - Omaha, Nebraska - June 15-16

11-12 Girls
Rachael Chambers, pentathlon, 1783 points
9-10 Girls
Mari Keuck, triathlon, 725 points

USATF Nebraska Youth Athletic Track & Field Championships
Benson High School - Omaha, Nebraska - June 3

17-18 Boys
Dylan Simpson, 200 meter dash, 22.77
17-18 Girls
Bethany Vawter, 100 meter hurdles, 16.13
Bethany Vawter, 400 meter hurdles, 1:19.48
Haley Miller, triple jump, 34' 9"
Kennedy Gochenour, discus throw, 119' 9"
Kennedy Gochenour, javelin throw, 107' 3"
15-16 Girls
Ellie Akough, shot put, 36' 7"
13-14 Boys
Ian Klimowicz, triple jump, 37' 5"
Tyler Wilson, discus throw, 134' 3"
13-14 Girls
Madeline Kunz, 1500 meter run, 6:15.97
Mickena Merriex, triple jump, 26' 1"
11-12 Girls
Elle Heckenlively, high jump, 4' 2"
Katharine Beachler, shot put, 26' 8"
Katharine Beachler, aero-javelin throw, 85' 2"
9-10 Boys
Andrew Hawkins, 400 meter dash, 1:10.87
Jack Chambers, mini-javelin throw, 74' 0"
9-10 Girls
Sophia Scott, shot put, 21' 6"
Sophia Scott, mini-javelin throw, 77' 9"
8 & Under Girls
Madison Charles, mini-javelin throw, 36' 8"


STATE GAMES CHAMPIONS

Cornhusker State Games
Lincoln High School - Lincoln, Nebraska - July 22

17-18 Boys
Jaden Gebeke, 1500 meter run, 4:48.39
Jaden Gebeke, 3000 meter run, 10:43.04
Aaron English, high jump, 6' 0"
Jackson McVea, javelin throw, 78' 7"
13-14 Boys
Andrew Schmitz, javelin throw, 83' 5"
13-14 Girls
Jackline Paul, 200 meter dash, 27.61
Jackline Paul, triple jump, 32' 11"
11-12 Girls
Rachael Chambers, 800 meter run, 2:49.45
9-10 Boys
Jack Chambers, shot put, 24' 2"
Jack Chambers, mini-javelin throw, 62' 3"

Iowa Games
Iowa State University - Ames, Iowa - July 15

17-18 Girls
Kennedy Gochenour, discus throw, 117' 6"


STATE HIGH SCHOOL MEET PARTICIPANTS

8 Flyer kids competed in 12 events at the Nebraska state high school track meet, winning a total of 7 medals.