Return to Flyers home page

Club Information
Practices
Meet Schedule & Results
Nebraska Junior Olympics
National Junior Olympics
Cross Country

Coaches & Volunteers
Athlete Roster
Throwers Page
Flyer Family News

Alumni Page
Hall Of Fame
Photo Album
Links
Calendar
Flyer Store
E-mail the Flyers
2008 Youth Outdoor Championships 2008 SEASON HIGHLIGHTS

National Medalists   Regional Medalists   Association Champions   State Games Champions   State High School Meet Participants


NEW ASSOCIATION RECORDS
Young Women
Emily Sisson, 1500 meter run, 4:32.22
Kelli Budd, 2000 meter steeplechase, 7:12.95
Natalie Willer, pole vault, 13' 9"
Intermediate Boys
Drew Staskiewicz, hammer throw, 154' 11"
Intermediate Girls
Kristie Mullen, 800 meter run, 2:14.27
Alexandria Gochenour, 100 meter hurdles, 14.57
Midget Girls
Rebekah Topham, 3000 meter run, 10:37.69
Bantam Boys
Justin Liedke, 1500 meter run, 4:51.92


NATIONAL MEDALISTS
(national champions in italics)

USATF National Junior Olympic Cross Country Championships
Pole Green Park - Mechanicsville, Virginia - December 13

Bantam Boys (3000 meters)
Justin Liedke, 10:39, 1st
Bantam Girls (3000 meters)
Molina Otte, 12:22, 19th
9 Flyers competed, winning 2 individual medals.  Flyer results

USATF National Junior Olympic Track & Field Championships
Harry A. Burke High School - Omaha, Nebraska - July 22-27

Young Men
Cody Bahrke, discus throw, 166' 2", 7th
Cody Bahrke, hammer throw, 169' 7", 6th
Young Women
Brittany Phillips, 1500 meter run, 4:53.10, 3rd
Kelli Budd, 1500 meter run, 4:53.79, 4th
Brittany Phillips, 3000 meter run, 10:43.04, 2nd
Kelli Budd-Jessica Dexter-Ali Gress-Brittany Phillips, 4x800 meter relay, 9:53.38, 8th
Kelli Budd, 2000 meter steeplechase, 7:21.59, 4th
Natalie Willer, pole vault, 13' 9", 1st
Intermediate Boys
Jared Kenney, 800 meter run, 1:59.80, 5th
Jared Kenney, 1500 meter run, 4:12.90, 4th
Cody Snyder, shot put, 52' 0", 4th
Cody Snyder, discus throw, 155' 1", 2nd
Drew Staskiewicz, hammer throw, 151' 4", 7th
Intermediate Girls
Katie Mullen-Kristie Mullen-Clara Nichols-Samantha Soupir, 4x800 meter relay, 9:59.35, 5th
Alexandria Gochenour, high jump, 5' 3", 8th
Alexandria Gochenour, heptathlon, 4,264 points, 3rd
Midget Boys
Gabriel McAndrews, 1500 meter race walk, 9:29.87, 5th
Midget Girls
Rebekah Topham, 3000 meter run, 10:37.69, 1st
Taylor Pavich-McKayla Roberts-Shae Spady-Rebekah Topham, 4x800 meter relay, 10:35.35, 5th
Leah Zimmerman, 1500 meter race walk, 11:30.86, 8th
Samantha Waldron, mini-javelin throw, 98' 1", 8th
Bantam Boys
Justin Liedke, 800 meter run, 2:26.52, 5th
Justin Liedke, 1500 meter run, 4:51.92, 2nd
Justin Liedke, 1500 meter race walk, 9:20.78, 1st
Bantam Girls
Katelyn Gochenour, shot put, 26' 5", 4th
25 total medals, including 8 Top 3s -- 2 bronze, 3 silver, and 3 golds!  Flyer results

USATF National Youth Outdoor Track & Field Championships
University of North Carolina-Charlotte - Charlotte, North Carolina - June 24-29

Young Men
Matthew Holcomb, 800 meter run, 1:59.86, 8th
Matthew Holcomb, 1500 meter run, 4:06.69, 5th
Matthew Holcomb, 2000 meter steeplechase, 6:22.50, 3rd
Team score: 11 points, 19th
Young Women
Kelli Budd, 1500 meter run, 4:55.74, 5th
Kelli Budd, 3000 meter run, 10:33.66, 3rd
Kelli Budd, 2000 meter steeplechase, 7:12.95, 1st
Jordan Williams, 2000 meter steeplechase, 8:39.03, 7th
Bianca Mata, discus throw, 111' 8", 7th
Bianca Mata, javelin throw, 102' 1", 3rd
Team score: 30 points, 4th
Intermediate Boys
Drew Staskiewicz, discus throw, 130' 10", 8th
Jon Williams, javelin throw, 129' 0", 8th
Team points: 2 points, 45th
Intermediate Girls
Kristine Mullen, 800 meter run, 2:14.27, 2nd
Alexandria Gochenour, 100 meter hurdles, 14.57, 1st
Alexandria Gochenour, 400 meter hurdles, 1:06.29, 6th
Alexandria Gochenour, heptathlon, 3,958 points, 4th
Team score: 26 points, 8th
Youth Boys
Team score: 0 points
Youth Girls
Morgan Liedke, javelin throw, 81' 7", 6th
Team score: 3 points, 44th
Midget Boys
Wiley Nichols, discus throw, 79' 8", 3rd
Team score: 6 points, 29th
Midget Girls
Taylor Heim, shot put, 29' 11", 4th
Taylor Heim, discus throw, 68' 1", 5th
Taylor Heim, mini-javelin throw, 92' 3", 2nd
Annika Sisson, pentathlon, 1,640 points, 6th
Team score: 20 points, 9th
Bantam Boys
Justin Liedke, 800 meter run, 2:31.78, 8th
Justin Liedke, 1500 meter run, 4:56.43, 1st
Justin Liedke, 1500 meter race walk, 8:24.85, 1st
Team score: 21 points, 10th
Bantam Girls
Arla Sisson, high jump, 3' 3", 4th
Katelyn Gochenour, shot put, 24' 9", 2nd
Katelyn Gochenour, mini-javelin throw, 66' 11", 1st
Kennedy Gochenour, mini-javelin throw, 38' 10", 7th
Team score: 24 points, 7th
28 total medals, including 12 Top 3s -- 4 bronze, 3 silver, and 5 gold!  Flyer results


REGIONAL MEDALISTS
(regional champions in italics)

USATF Region VIII Junior Olympic Cross Country Championships
(not contested this year)

USATF Region VIII Junior Olympic Track & Field Championships
Carroll College - Waukesha, Wisconsin - July 10-13

Intermediate Boys
Drew Staskiewicz, shot put, 42' 1", 5th
Drew Staskiewicz, discus throw, 142' 3", 1st
Drew Staskiewicz, javelin throw, 116' 10", 4th
Drew Staskiewicz, hammer throw, 144' 0", 1st
Midget Boys
Gabriel McAndrews, 3000 meter run, 12:48.44, 5th
Gabriel McAndrews, 1500 meter race walk, 10:24.28, 1st
Anthony Gonzales, shot put, 27' 4", 6th
Anthony Gonzales, discus throw, 62' 7", 4th
Anthony Gonzales, mini-javelin throw, 109' 1", 1st


ASSOCIATION CHAMPIONS

USATF Nebraska Junior Olympic Cross Country Championships
Seymour Smith Park - Omaha, Nebraska - November 9

Young Men (5000 meters)
Simon Falcon, 17:24.8
Young Women (5000 meters)
Kelli Budd, 18:45.2
Youth Boys (4000 meters)
John Topham, 15:30.1
Midget Girls (3000 meters)
Rebekah Topham, 12:18.3
Bantam Boys (3000 meters)
Justin Liedke, 11:24.9
Bantam Girls (3000 meters)
Molina Otte, 13:09.6

USATF Nebraska Junior Olympic Combined Event Championships
Doane College - Crete, Nebraska - July 12-13

Intermediate Girls
Alexandria Gochenour, heptathlon, 4,317 points
Youth Girls
Avrie Welton, pentathlon, 1,912 points
Midget Girls
Samantha Waldron, pentathlon, 1,087 points
Bantam Girls
Madison Asche, triathlon, 474 points

USATF Nebraska Junior Olympic Track & Field Championships
Harry A. Burke High School - Omaha, Nebraska - June 14-15

Young Men
Matthew Holcomb, 1500 meter run, 4:12.95
Matthew Holcomb, 2000 meter steeplechase, 6:32.20
Cody Bahrke, discus throw, 166' 7"
Young Women
Brittany Phillips, 800 meter run, 2:26.22
Kelli Budd, 1500 meter run, 4:52.34
Brittany Phillips, 3000 meter run, 11:09.06
Kelli Budd-Jessica Dexter-Ali Gress-Brittany Phillips, 4x800 meter relay, 10:15.60
Kelli Budd, 2000 meter steeplechase, 7:39.41
Intermediate Boys
Jared Kenney, 800 meter run, 2:04.85
Jared Kenney, 1500 meter run, 4:15.62
Dillon Dexter-Jared Kenney-Tyler Pooschke-Jordan Robinson, 4x800 meter relay, 9:21.61
Gabriel Taylor, 110 meter hurdles, 16.05
Cody Snyder, shot put, 48' 5"
Drew Staskiewicz, hammer throw, 154' 11"
Intermediate Girls
Kristie Mullen, 800 meter run, 2:16.26
Samantha Soupir, 3000 meter run, 10:57.15
Alexandria Gochenour-Barbara McCraney-Kristie Mullen-Clara Nichols, 4x400 meter relay, 4:00.65
Melissa Heinert-Katie Mullen-Kristie Mullen-Samanthah Soupir, 4x800 meter relay, 10:13.93
Rachael Vacanti, 3000 meter race walk, 22:15.79
Alexandria Gochenour, 400 meter hurdles, 1:06.05
Youth Boys
Timothy Grundmayer, 1500 meter run, 4:36.42
Timothy Grundmayer, 3000 meter run, 10:16.87
Jacob Peitzmeier, javelin throw, 111' 7"
Youth Girls
Madeleine Randall, 800 meter run, 2:29.72
Bailey Fulmer-Hannah Perry-Madeleine Randall-Michaela Randall, 4x800 meter relay, 11:21.84
Avrie Welton, 100 meter hurdles, 16.99
Avrie Welton, 200 meter hurdles, 32.56
Avrie Welton, high jump, 5' 0"
Leanna Willer, pole vault, 4' 6"
Midget Boys
Gabriel McAndrews, 1500 meter race walk, 13:13.95
Midget Girls
McKayla Roberts, 800 meter run, 2:34.40
Rebekah Topham, 1500 meter run, 5:14.89
Rebekah Topham, 3000 meter run, 11:41.21
Taylor Pavich-McKayla Roberts-Shae Spady-Leah Zimmerman, 4x800 meter relay, 11:27.72
Leah Zimmerman, 1500 meter race walk, 12:09.64
Taylor Heim, shot put, 30' 3"
Samantha Waldron, mini-javelin throw, 94' 7"
Bantam Boys
Justin Liedke, 800 meter run, 2:31.35
Justin Liedke, 1500 meter run, 5:01.97
Justin Liedke, 1500 meter race walk, 10:17.37
Bantam Girls
Molina Otte, 800 meter run, 2:47.57
Molina Otte, 1500 meter run, 5:46.14
Madison Asche-Sara Kneifl-Molina Otte-Arla Sisson, 4x400 meter relay, 5:12.29
Arla Sisson, high jump, 3' 6"
Katelyn Gochenour, shot put, 23' 2"
Katelyn Gochenour, mini-javelin throw, 71' 5"
138 total medals, including 86 Top 3s -- 16 bronze, 24 silver, and 46 gold!  Flyer results

USATF Nebraska Youth Track & Field Championships
Fillmore Central High School - Geneva, Nebraska - May 31

Young Men
Matthew Holcomb, 800 meter run, 2:02.18
Matthew Holcomb, 1500 meter run, 4:24.90
Matthew Holcomb, 5000 meter run, 16:36.16
Cory Johnson, high jump, 5' 8"
Josh Kage, shot put, 51' 9"
Cody Bahrke, discus throw, 157' 2"
Young Women
Jessica Dexter, 400 meter dash, 1:02.16
Brittany Phillips, 1500 meter run, 5:06.56
Brittany Phillips, 3000 meter run, 11:02.05
Intermediate Boys
Jared Kenney, 400 meter dash, 52.48
Jared Kenney, 800 meter run, 2:02.44
Dillon Dexter, 1500 meter run, 4:45.52
Jared Kenney, 3000 meter run, 9:49.23
Tyler Pooschke, 400 meter hurdles, 1:02.54
Intermediate Girls
Kristie Mullen, 800 meter run, 2:21.85
Melissa Heinert, 1500 meter run, 5:24.34
Melissa Heinert, 3000 meter run, 11:34.88
Rachael Vacanti, 3000 meter race walk, 23:44.31
Torie Wiese, triple jump, 32' 8"
Youth Girls
Leanna Willer, 100 meter hurdles, 16.95
Morgan Liedke, javelin throw, 85' 0"
Midget Girls
Taylor Pavich, 100 meter dash, 14.26
McKayla Roberts, 800 meter run, 2:37.23
Taylor Pavich-Shae Spady-Samantha Waldron-Leah Zimmerman, 4x800 meter relay, 12:09.34
Taylor Heim, shot put, 31' 0"
Taylor Heim, discus throw, 64' 8"
Taylor Heim, mini-javelin throw, 86' 8"
Bantam Boys
Curt Randall, 400 meter dash, 1:12.14
Justin Liedke, 1500 meter race walk, 9:56.81
Bantam Girls
Molina Otte, 800 meter run, 2:52.25
Molina Otte, 1500 meter run, 5:50.10
Sara Kneifl, high jump, 2' 11"


STATE GAMES CHAMPIONS

Cornhusker State Games
Nebraska Wesleyan University - Lincoln, Nebraska - July 19

Young Men
Josh Kage, shot put, 50' 10"
Josh Kage, discus throw, 135' 7"
Young Women
Ali Gress, 800 meter run, 2:32.1
Ali Gress, 1500 meter run, 5:18.2
Intermediate Boys
Tyler Pooschke, 110 meter hurdles, 16.46
Midget Boys
Gabriel McAndrews, 3000 meter run, 13:31.52
Wiley Nichols, discus throw, 88' 1"
Midget Girls
Shae Spady, 1500 meter run, 5:49.6
Bantam Boys
Justin Liedke, 400 meter dash, 1:11.5
Justin Liedke, 800 meter run, 2:37.6
Justin Liedke, 1500 meter run, 5:14.8
Bantam Girls
Madison Asche, 200 meter dash, 33.88
Molina Otte, 400 meter dash, 1:13.7
Madison Asche, high jump, 3' 6"
Masters Men 30-Over
Kyle Anderson, pole vault, 11' 6"
Masters Women 45-49
Debra Kage, shot put, 30' 4"
Debra Kage, discus throw, 88' 5"


STATE HIGH SCHOOL MEET PARTICIPANTS

24 Flyers competed in 49 events at State High School Track meets in Nebraska, Iowa, and South Dakota, winning 49 medals, including 5 bronze, 4 silver, and 8 gold -- 4 All-Class!