Return to Flyers home page

Club Information
Practices
Meet Schedule & Results
Nebraska Junior Olympics
National Junior Olympics
Cross Country

Coaches & Volunteers
Athlete Roster
Throwers Page
Flyer Family News

Alumni Page
Hall Of Fame
Photo Album
Links
Calendar Calendar
Flyer Store
E-mail the Flyers
Cornhusker Flyers HALL OF FAME

Association Record Holders, National Champions, and Association Award Winners
This page recognizes those Cornhusker Flyers who hold USA Track & Field (USATF) Nebraska Association records, were national champions, and/or received Nebraska Association awards.  Please send any missing athletes or additional information (first names, age groups, times/distances, meet sites) to the club.

NEBRASKA ASSOCIATION RECORD HOLDERS
(USATF national youth records in italics)

17-18 BOYS
800 meter run - Greg Peterson, Oakland, 1:52.71, 2003
1500 meter run - Dana Carne, Omaha, 3:58.69, 1998
3000 meter run - Andy Vasquez, Omaha, 8:56.04, 2016
4x800 meter relay - Darin Chartier-Dave Gibbons-Brian Sloan-Jason Teal, 7:48.2, 1987
400 meter hurdles - Mark Eversden, Omaha, 53.43, 1987
2000 meter steeplechase - Ben DeLay, Bellevue, 5:59.67, 2003
Decathlon - Steve Craig, Ralston, 6,189 points, 1994
17-18 GIRLS
400 meter dash - Angee Henry, Bellevue, 55.02, 1993
800 meter run - Rebekah Topham, Griswold, IA, 2:12.25, 2013
1500 meter run - Rebekah Topham, Griswold, IA, 4:30.33, 2013
4x100 meter relay - Beth Bonham-Angee Henry-Tonya McMillion-Mikaela Perry, 47.70, 1992
4x800 meter relay - Melissa Buechler-Angee Henry-Kristin Whitted-Kris Winbinger, 9:26.02, 1992
2000 meter steeplechase - Kelli Budd, Omaha, 7:12.95, 2008
Long jump - Angee Henry, Bellevue, 20' 10", 1994
Pole vault - Natalie Willer, Elkhorn, 13' 9", 2008
Shot put - Becky Beachler, Oakland, 49' 9", 1997
Discus throw - Abby Emsick, Council Bluffs, IA, 165' 2", 2002
Javelin throw (new) - Katelyn Gochenour, Logan, IA, 159' 3", 2015
Javelin throw (old) - Jenny DeRouchey, Gretna, 131' 4", 1998
15-16 BOYS
1500 meter run - Ben DeLay, Bellevue, 4:01.93, 2002
4x400 meter relay - Ryan Doke-Peter Kisicki-Jack Lemke-Gene Pinckney, 3:26.91, 2001
4x800 meter relay - Pete Beeson-Dave Gibbons-Mike Henton-Brian Sloan, 8:00.68, 1985
2000 meter steeplechase - Ben DeLay, Bellevue, 6:03.07, 2002
3000 meter race walk - Andy Vasquez, Omaha, 13:32.47, 2014
Hammer throw - Drew Staskiewicz, Omaha, 154' 11", 2008
15-16 GIRLS
100 meter dash - Stephanie Kurz, Omaha, 11.80, 1990
800 meter run - Kristine Mullen, Omaha, 2:13.89, 2009
1500 meter run - Rebekah Topham, Griswold, IA, 4:37.53, 2012
4x800 meter relay - Allie Abdouch-Allison Hartnett-Ashley Schnell-Merideth Snow, 9:17.11, 2003
100 meter hurdles - Alexandria Gochenour, Missouri Valley, IA, 14.35, 2009
400 meter hurdles - Sarah Pierson, Omaha, 1:02.84, 2005
3000 meter race walk - McKayla Roberts, Omaha, 16:18.73, 2012
Pole vault (tie) - Natalie Willer, Elkhorn, 11' 6", 2006
Shot put - Jenny Svoboda, Howells, 49' 4", 2004
Javelin throw - Katelyn Gochenour, Logan, IA, 157' 1", 2014
Heptathlon - Alexandria Gochenour, Missouri Valley, IA, 4,690 points, 2009
13-14 BOYS
400 meter dash - Mike Lacy, Bellevue, 50.1, 1987
800 meter run - Mike Lacy, Bellevue, 2:00.1, 1987
1500 meter run - Danny Hill, Omaha, 4:15.50, 1995
4x400 meter relay - Marc Hultquist-Mike Lacy-Aurems Price-Mark Weichel, 3:40.02, 1987
4x800 meter relay - Lee Daniel Avila-Jonathon Dalby-Danny Hill-Brian Turner, 8:32.22, 1995
200 meter hurdles - Danny Marousek, Omaha, 25.26, 1990
3000 meter race walk - Andy Vasquez, Omaha, 15:32.59, 2012
Pole vault - Jeremy Ripley, Ralston, 12' 9", 1987
Discus throw - Joel Armitage, Omaha, 201' 10", 1995
13-14 GIRLS
800 meter run - Emily Sisson, Omaha, 2:18.86, 2005
1500 meter run - Emily Sisson, Omaha, 4:40.40, 2005
3000 meter run - Rebekah Topham, Griswold, IA, 10:07.58, 2010
4x800 meter relay - Kacie Beachler-Morgan Beachler-Allison Hartnett-Merideth Snow, 9:43.31, 2001
100 meter hurdles - Alexandria Gochenour, Missouri Valley, IA, 14.33, 2007
200 meter hurdles - Alexandria Gochenour, Missouri Valley, IA, 27.20, 2007
High jump - Kelly Cizek, Omaha, 5' 7", 1993
Shot put - Jenny Svoboda, Howells, 52' ", 2002
Javelin throw - Katelyn Gochenour, Logan, IA, 151' 7", 2012
Pentathlon - Alexandria Gochenour, Missouri Valley, IA, 3,411 points, 2007
11-12 BOYS
800 meter run - Jared Kenney, Omaha, 2:15.98, 2004
4x800 meter relay - Derek Caldwell-Danny Hill-Kurt Krallman-Brian Turner, 9:54.53, 1993
11-12 GIRLS
1500 meter run - Morgan Beachler, Oakland, 4:58.26, 2000
3000 meter run - Rebekah Topham, Griswold, IA, 10:37.69, 2008
High jump - Kelly Cizek, Omaha, 5' 2", 1991
Mini-javelin throw - Katelyn Gochenour, Logan, IA, 128' 6", 2010
9-10 BOYS
200 meter dash - Devon Jackson, Omaha, 27.11, 2014
1500 meter run - Justin Liedke, Papillion, 4:51.92, 2008
Mini-javelin throw - Jon Williams, Glenwood, IA, 120' 3", 2003
9-10 GIRLS
800 meter run - Morgan Beachler, Oakland, 2:31.78, 1998
1500 meter run - Morgan Beachler, Oakland, 5:11.11, 1998
High jump - Kelly Cizek, Omaha, 4' 7", 1989
Mini-javelin throw - Samantha Waldron, Omaha, 84' 10", 2006
8 & UNDER BOYS
none
8 & UNDER GIRLS
Shot put - Sophia Scott, Omaha, 21' ", 2015
Mini-javelin throw - Sophia Scott, Omaha, 58' 0", 2015


SEASON AWARDS AND HONORS
2010-2014   2005-2009   2000-2004   1995-1999   1990-1994   1985-1989   1980-1984

2016 SEASON

NATIONAL CHAMPIONS
USATF National Youth Outdoor Track & Field Championships
Millersville University - Millersville, Pennsylvania - June 28-July 3

Sebastian Reutzel, 9-10 Boys 1500 meter race walk, 15:53.82

CLUB AWARD WINNERS
Outstanding Athletes: Katelyn Gochenour, Ethan Ruh
Outstanding Worker: Elise Bruggeman
Most Improved: Katharine Beachler, Grace Lamski
Outstanding Newcomer: Zachary Hangman

ASSOCIATION AWARD WINNERS
New Association Record Holders

Andy Vasquez, 17-18 Boys 3000 meter run, 8:56.04
Junior Olympic Track & Field Athletes Of The Year
Ethan Ruh, 17-18 Boys
Kip McEwen Junior Olympic Race Walk Athlete Of The Year
Sebastian Reutzel, 9-10 Boys
All-Nebraska Track & Field Team
Andy Vasquez, 17-18 Boys
Kennedy Gochenour, 17-18 Girls
Haley Miller, 17-18 Girls
Aaron English, 15-16 Boys
Zachary Hangman, 15-16 Boys
Morghan Mace, 15-16 Girls
Bethany Vawter, 15-16 Girls
Tyler Wilson, 13-14 Boys
Grace Lamski, 13-14 Girls
Isabel Reutzel, 13-14 Girls
Thomas Vasquez, 11-12 Boys
Evelyn Fixley, 11-12 Girls
Katharine Beachler, 9-10 Girls
Sophia Scott, 9-10 Girls


2015 SEASON

NATIONAL CHAMPIONS
USATF National Youth Outdoor Track & Field Championships
Benedictine University - Lisle, Illinois - June 30-July 5

Aaron English, 15-16 Boys high jump, 5' 8"
Kennedy Gochenour, 15-16 Girls javelin throw, 116' 11"
Thomas Vasquez, 9-10 Boys 1500 meter race walk, 15:33.26
Sophia Scott, 8 & Under shot put, 19' 4"

CLUB AWARD WINNERS
Outstanding Athlete: Katelyn Gochenour
Outstanding Worker: Ethan Ruh
Most Improved: Sophia Scott
Outstanding Newcomer: Haley Miller

ASSOCIATION AWARD WINNERS
New Association Record Holders

Katelyn Gochenour, 17-18 Girls javelin throw, 159' 3"
Sophia Scott, 8 & Under Girls shot put, 21' "
Sophia Scott, 8 & Under Girls mini-javelin throw, 58' 0"
Junior Olympic Track & Field Athletes Of The Year
Maja Ahmann, 15-16 Girls
Tyler Wilson, 11-12 Boys
Kip McEwen Junior Olympic Race Walk Athlete Of The Year
Isabel Reutzel, 11-12 Girls
All-Nebraska Track & Field Team
Liam Hennessy, 17-18 Boys
Kenton Kobza, 17-18 Boys
Ethan Ruh, 17-18 Boys
Andy Vasquez, 17-18 Boys
Kes Burke, 17-18 Girls
Aaron English, 15-16 Boys
John "Jack" Slagle, 15-16 Boys
Kennedy Gochenour, 15-16 Girls
Haley Miller, 15-16 Girls
Elizabeth Howard, 13-14 Girls
Andrew Schmitz, 11-12 Boys
Molly McBride, 11-12 Girls
Thomas Vasquez, 9-10 Boys
Katharine Beachler, 9-10 Girls
Sophia Scott, 8 & Under Girls
All-Nebraska Cross Country Team
Grace Fixley, 8 & Under Girls


2014 SEASON

NATIONAL CHAMPIONS
USATF National Junior Olympic Track & Field Championships
Humble High School - Humble, Texas - July 21-27

Rebekah Topham, 17-18 Girls 800 meter run, 2:12.31
Rebekah Topham, 17-18 Girls 1500 meter run, 4:36.20
USATF National Youth Outdoor Track & Field Championships
University of Indiana - Bloomington, Illinois - June 24-29

Katharine Beachler, 8 & Under shot put, 18' 3"

CLUB AWARD WINNERS
Outstanding Athlete: Katharine Beachler
Outstanding Worker: Thomas Kopcho
Most Improved: Paige Hackman
Outstanding Newcomer: Devon Jackson

ASSOCIATION AWARD WINNERS
New Association Record Holders

Andy Vasquez, 15-16 Boys 3000 meter race walk, 13:32.47
Katelyn Gochenour, 15-16 Girls javelin throw, 157' 1"
Devon Jackson, 9-10 Boys 200 meter dash, 27.11
Katharine Beachler, 8 & Under Girls shot put, 19' 8"
Katharine Beachler, 8 & Under Girls mini-javelin throw, 57' 4"
Junior Olympic Track & Field Athletes Of The Year
Rebekah Topham, 17-18 Girls
Katelyn Gochenour, 15-16 Girls
Kip McEwen Junior Olympic Race Walk Athlete Of The Year
Andy Vasquez, 15-16 Boys
All-Nebraska Track & Field Team
Liam Hennessy, 17-18 Boys
Kenton Kobza, 17-18 Boys
Ethan Ruh, 17-18 Boys
Ryan Sanchez, 17-18 Boys
Kes Burke, 17-18 Girls
Lauren Doeschot, 17-18 Girls
Paige Hackman, 17-18 Girls
Hunter Davis, 15-16 Boys
Jacob Ralston, 15-16 Boys
Nathan Rupprecht, 15-16 Boys
John "Jack" Slagle, 15-16 Boys
Andy Vasquez, 15-16 Boys
Maja Ahmann, 15-16 Girls
Kennedy Gochenour, 15-16 Girls
Maggie Lamski, 15-16 Girls
Aaron English, 13-14 Boys
Max Murrell, 11-12 Boys
Tyler Wilson, 11-12 Boys
Grace Lamski, 11-12 Girls
Isabel Reutzel, 11-12 Girls
Devon Jackson, 9-10 Boys
Camden Ralston, 9-10 Boys
Elise Bruggeman, 9-10 Girls
Evelyn Fixley, 9-10 Girls
Amari Wiedemeier, 8 & Under Boys
Katharine Beachler, 8 & Under Girls
Sophia Scott, 8 & Under Girls
All-Nebraska Cross Country Team
Shae Spady, 17-18 Girls
Andy Vasquez, 15-16 Boys
Ryan Eastman, 13-14 Boys
Katharine Beachler, 8 & Under Girls


2013 SEASON

NATIONAL CHAMPIONS
USATF National Junior Olympic Track & Field Championships
North Carolina A&T University - Greensboro, North Carolina - July 23-28

Rebekah Topham, 17-18 Girls 800 meter run, 2:12.51
Rebekah Topham, 17-18 Girls 1500 meter run, 4:30.33
Andy Vasquez, 15-16 Boys 3000 meter race walk, 15:07.63
USATF National Youth Outdoor Track & Field Championships
Southern Illinois University - Edwardsville, Illinois - June 25-30

Lauren Doeschot, 17-18 Girls hammer throw, 117' 0"
Andy Vasquez, 15-16 Boys 3000 meter race walk, 15:13.92
Isabel Reutzel, 9-10 Girls 1500 meter race walk, 10:46.44

CLUB AWARD WINNERS
Outstanding Athlete: Rebekah Topham
Outstanding Worker: Andy Vasquez
Most Improved: Kennedy Gochenour
Outstanding Newcomer: Philip Elliott

ASSOCIATION AWARD WINNERS
New Association Record Holders

Rebekah Topham, 17-18 Girls 800 meter run, 2:12.25
Rebekah Topham, 17-18 Girls 1500 meter run, 4:30.33
Andy Vasquez, 15-16 Boys 3000 meter race walk, 14:27.29
Katelyn Gochenour, 15-16 Girls javelin throw, 156' 8"
Junior Olympic Track & Field Athletes Of The Year
Rebekah Topham, 17-18 Girls
Katelyn Gochenour, 15-16 Girls
Kennedy Gochenour, 13-14 Girls
Kip McEwen Junior Olympic Race Walk Athlete Of The Year
Andy Vasquez, 15-16 Boys
All-Nebraska Track & Field Team
Jacob Barents, 17-18 Boys
Wiley Nichols, 17-18 Boys
Andrea Anderson, 17-18 Girls
Cami Brenner, 17-18 Girls
Kes Burke, 17-18 Girls
Lauren Doeschot, 17-18 Girls
Paige Hackman, 17-18 Girls
Hunter Davis, 15-16 Boys
Drew Elliott, 15-16 Boys
Phil Elliott, 15-16 Boys
Liam Hennessy, 15-16 Boys
Ethan Ruh, 15-16 Boys
Andy Vasquez, 15-16 Boys
Taylor Hogan, 15-16 Girls
McKayla Roberts, 15-16 Girls
Nathan Rupprecht, 13-14 Boys
Morgan Stern, 13-14 Girls
Mariah Willey, 13-14 Girls
Max Murrell, 11-12 Boys
Simone Regnier, 11-12 Girls
Elizabeth Rupprecht, 11-12 Girls
Andrew Schmitz, 9-10 Boys
Molly McBride, 9-10 Girls
Isabel Reutzel, 9-10 Girls
Xander Koski, 8 & Under Boys
Katharine Beachler, 8 & Under Girls
Kensington TeKrony, 8 & Under Girls
All-Nebraska Cross Country Team
Andy Vasquez, 15-16 Boys
John "Jack" Slagle, 13-14 Boys


2012 SEASON

NATIONAL CHAMPIONS
USATF National Junior Olympic Track & Field Championships
Morgan State University - Baltimore, Maryland - July 23-29

Rebekah Topham, Intermediate Girls 1500 meter run, 4:37.53
Andy Vasquez, Youth Boys 3000 meter race walk, 15:32.59
Katelyn Gochenour, Youth Girls discus throw, 125' 2"
USATF National Youth Outdoor Track & Field Championships
University of Texas-Arlington - Arlington, Texas - June 26-July 1

Rebekah Topham, Intermediate Girls 1500 meter run, 4:38.37
Rebekah Topham, Intermediate Girls 3000 meter run, 10:19.94
Andy Vasquez, Youth Boys 3000 meter race walk, 16:42.79
Katelyn Gochenour, Youth Girls discus throw, 120' 9"
Katelyn Gochenour, Youth Girls javelin throw, 127' 2"

CLUB AWARD WINNERS
Outstanding Athlete: Katelyn Gochenour
Outstanding Worker: Justin Liedke
Most Improved: McKayla Roberts
Outstanding Newcomers: Hunter Davis

ASSOCIATION AWARD WINNERS
New Association Record Holders

Lauren Doeschot, Intermediate Girls hammer throw,
McKayla Roberts, Intermediate Girls 3000 meter race walk,
Rebekah Topham, Intermediate Girls ,
Andy Vasquez, Youth Boys 3000 meter race walk, 16:17.94
Katelyn Gochenour, Youth Girls javelin throw, 124' 9"
Junior Olympic Track & Field Athletes Of The Year
Clara Nichols, Young Women
Rebekah Topham, Intermediate Girls
Hunter Davis, Youth Boys
Katelyn Gochenour, Youth Girls
Max Murrell, Bantam Boys
Kip McEwen Junior Olympic Race Walk Athlete Of The Year
McKayla Roberts, Intermediate Girls
Andy Vasquez, Youth Boys
All-Nebraska Track & Field Team
David Aldridge, Young Men
Andrew Klein, Young Men
Chaley Rath, Young Women
Elizabeth Stanton, Young Women
Liam Hennessy, Intermediate Boys
Wiley Nichols, Intermediate Boys
Ethan Ruh, Intermediate Boys
Thomas Stopak, Intermediate Boys
Camray Brenner, Intermediate Girls
Kes Burke, Intermediate Girls
Lauren Doeschot, Intermediate Girls
Paige Hackman, Intermediate Girls
McKayla Roberts, Intermediate Girls
Shae Spady, Intermediate Girls
Justin Liedke, Youth Boys
Kennedy Gochenour, Youth Girls
Margaret Mullen, Midget Girls
Elizabeth Rupprecht, Midget Girls
Morgan Stern, Midget Girls
Isabel Reutzel, Bantam Girls
Aaron Sanchez, Sub-Bantam Boys
Julia Roberts, Sub-Bantam Girls
Jim Kindig Junior Olympic Cross Country Athlete Of The Year
Rebekah Topham, Intermediate Girls


2011 SEASON

NATIONAL CHAMPIONS
USATF National Junior Olympic Track & Field Championships
Wichita State University - Wichita, Kansas - July 26-31

Andy Vasquez, Youth Boys 3000 meter race walk, 16:17.94
USATF National Youth Outdoor Track & Field Championships
Doug Shaw Stadium - Myrtle Beach, South Carolina - June 28-July 3

Rebekah Topham, Intermediate Girls 3000 meter run, 10:46.79
Andy Vasquez, Youth Boys 3000 meter race walk, 18:18.51
Katelyn Gochenour, Youth Girls discus throw, 113' 3"
Kennedy Gochenour, Midget Girls mini-javelin throw, 87' 2"

CLUB AWARD WINNERS
Outstanding Athlete: Andy Vasquez
Outstanding Worker: Elizabeth Rupprecht
Most Improved: Ethan Ruh
Outstanding Newcomers: Andrew Klein, Liam Hennessy

ASSOCIATION AWARD WINNERS
New Association Record Holders

Andy Vasquez, Youth Boys 3000 meter race walk, 16:17.94
Katelyn Gochenour, Youth Girls javelin throw, 124' 9"
Junior Olympic Track & Field Athletes Of The Year
Rebekah Topham, Intermediate Girls
Ethan Ruh, Youth Boys
Kip McEwen Junior Olympic Race Walk Athlete Of The Year
Andy Vasquez, Youth Boys
All-Nebraska Track & Field Team
Drew Staskiewicz, Young Men
Jon Williams, Young Men
Kristie Mullen, Young Women
Clara Nichols, Young Women
Andrew Klein, Intermediate Boys
Paige Hackman, Intermediate Girls
Heather Showers, Intermediate Girls
Anna Wagemann, Intermediate Girls
Liam Hennessy, Youth Boys
Katelyn Gochenour, Youth Girls
McKayla Roberts, Youth Girls
Michelle Xiao, Youth Girls
Nathan Rupprecht, Midget Boys
Kennedy Gochenour, Midget Girls
Max Murrell, Bantam Boys
Elizabeth Rupprecht, Bantam Girls
Jim Kindig Junior Olympic Cross Country Athlete Of The Year
Rebekah Topham, Intermediate Girls
All-Nebraska Cross Country Team
Shae Spady, Intermediate Girls
Justin Liedke, Youth Boys
Isabel Reutzel, Sub-Bantam Girls


2010 SEASON

NATIONAL CHAMPIONS
USATF National Junior Olympic Track & Field Championships
Sacramento City College - Sacramento, California - July 27-August 1

Rebekah Topham, Youth Girls 1500 meter run, 4:41.21
Katelyn Gochenour, Midget Girls discus throw, 103' 2"
Katelyn Gochenour, Midget Girls mini-javelin throw, 128' 6"
USATF National Youth Outdoor Track & Field Championships
Benedictine University - Lisle, Illinois - June 29-July 4

Lauren Doeschot, Youth Girls javelin throw, 105' 6"
Katelyn Gochenour, Midget Girls mini-javelin throw, 122' 5"

CLUB AWARD WINNERS
Outstanding Athlete: Alexandria Gochenour
Outstanding Worker: Andy Vasquez
Most Improved: Katelyn Gochenour
Outstanding Newcomer: Lauren Doeschot

ASSOCIATION AWARD WINNERS
New Association Record Holders

Kristie Mullen, Young Women 800 meter run, 2:13.26
Alexandria Gochenour, Young Women 100 meter hurdles, 13.89
Rebekah Topham, Youth Girls 3000 meter run, 10:07.58
Lauren Doeschot, Youth Girls javelin throw, 112' 2"
Justin Liedke, Midget Boys 3000 meter run, 9:44.26
Katelyn Gochenour, Midget Girls mini-javelin throw, 128' 6"
Junior Olympic Track & Field Athletes Of The Year
Rebekah Topham, Youth Girls
Katelyn Gochenour, Midget Girls
Kip McEwen Junior Olympic Race Walk Athlete Of The Year
Andy Vasquez, Midget Boys
All-Nebraska Track & Field Team
Alex Beideck, Young Men
Jon Williams, Young Men
Alexandria Gochenour, Young Women
Emily Lutton, Young Women
Kristie Mullen, Young Women
Clara Nichols, Young Women
Lauren Welch, Young Women
Madeleine Randall, Intermediate Girls
Anna Wagemann, Intermediate Girls
Ryan Sanchez, Youth Boys
Lauren Doeschot, Youth Girls
Paige Hackman, Youth Girls
McKayla Roberts, Youth Girls
Justin Liedke, Midget Boys
Andy Vasquez, Midget Boys
Kennedy Gochenour, Midget Girls
Molina Otte, Midget Girls
Jim Kindig Junior Olympic Cross Country Athlete Of The Year
Rebekah Topham, Youth Girls
All-Nebraska Cross Country Team
Andrew McVea, Intermediate Boys
Jack Polerecky, Youth Boys
Andy Vasquez, Midget Boys
Molina Otte, Midget Girls
Jackson Witcofski, Bantam Boys


2009 SEASON

NATIONAL CHAMPIONS
USATF National Junior Olympic Track & Field Championships
North Carolina A&T University - Greensboro, North Carolina - July 28-August 2

Alexandria Gochenour, Intermediate Girls heptathlon, 4,600 points
Justin Liedke, Midget Boys 1500 meter run, 4:42.74
Justin Liedke, Midget Boys 3000 meter run, 9:44.35
USATF National Youth Outdoor Track & Field Championships
Eastern Michigan University - Ypsilanti, Michigan - June 30-July 5

Alexandria Gochenour, Intermediate Girls heptathlon, 4,690 points
Gabriel McAndrews, Midget Boys 1500 meter race walk, 9:03.72
Taylor Heim, Midget Girls shot put, 35' 1"
Taylor Heim, Midget Girls discus throw, 82' 8"
Taylor Heim, Midget Girls mini-javelin throw, 104' 2"
Kennedy Gochenour, Bantam Girls mini-javelin throw, 72' 10"

CLUB AWARD WINNERS
Outstanding Athletes: Alexandria Gochenour and Justin Liedke
Outstanding Worker: Kennedy Gochenour
Most Improved: Clara Nichols
Outstanding Newcomer: Anna Wagemann

ASSOCIATION AWARD WINNERS
New Association Record Holders

Kristie Mullen, Intermediate Girls 800 meter run, 2:13.89
Alexandria Gochenour, Intermediate Girls 100 meter hurdles, 14.35
Alexandria Gochenour, Intermediate Girls heptathlon, 4,690 points
Justin Liedke, Midget Boys 3000 meter run, 9:44.35
Katelyn Gochenour, Midget Girls mini-javelin throw, 112' 4"
Junior Olympic Track & Field Athletes Of The Year
Justin Liedke, Midget Boys
Kennedy Gochenour, Bantam Girls
Russ White Junior Olympic Combined Event Athlete Of The Year
Alexandria Gochenour, Intermediate Girls
Kip McEwen Junior Olympic Race Walk Athlete Of The Year
Gabriel McAndrews, Midget Boys
All-Nebraska Track & Field Team
Matthew Holcomb, Young Men
Julie Pengilly, Young Women
Brittany Phillips, Young Women
Alex Beideck, Intermediate Boys
Timothy Grundmayer, Intermediate Boys
Alexandria Gochenour, Intermediate Girls
Amber Long, Intermediate Girls
Kristie Mullen, Intermediate Girls
Clara Nichols, Intermediate Girls
Madeleine Randall, Youth Girls
Rebekah Topham, Youth Girls
Anna Wagemann, Youth Girls
Jon Regnier, Midget Boys
Katelyn Gochenour, Midget Girls
Taylor Heim, Midget Girls
McKayla Roberts, Midget Girls
Madison Asche, Bantam Girls
Jim Kindig Junior Olympic Cross Country Athletes Of The Year
Rebekah Topham, Youth Girls
Justin Liedke, Midget Boys
All-Nebraska Cross Country Team
Samantha Soupir, Intermediate Girls


2008 SEASON

NATIONAL CHAMPIONS
USATF National Junior Olympic Cross Country Championships
Pole Green Park - Mechanicsville, Virginia - December 13

Justin Liedke, Bantam Boys, 10:39
USATF National Junior Olympic Track & Field Championships
Harry A. Burke High School - Omaha, Nebraska - July 22-27

Natalie Willer, Young Women pole vault, 13' 9"
Rebekah Topham, Midget Girls 3000 meter run, 10:37.69
Justin Liedke, Bantam Boys 1500 meter race walk, 9:20.78
USATF National Youth Outdoor Track & Field Championships
University of North Carolina-Charlotte - Charlotte, North Carolina - June 24-29

Kelli Budd, Young Women 2000 meter steeplechase, 7:12.95
Alexandria Gochenour, Intermediate Girls 100 meter hurdles, 14.57
Justin Liedke, Bantam Boys 1500 meter run, 4:56.43
Justin Liedke, Bantam Boys 1500 meter race walk, 8:24.85
Katelyn Gochenour, Bantam Girls mini-javelin throw, 66' 11"

CLUB AWARD WINNERS
Outstanding Athletes: Natalie Willer
Outstanding Worker: Leanna Willer
Most Improved: Brittany Phillips
Outstanding Newcomer: Gabriel McAndrews

ASSOCIATION AWARD WINNERS
New Association Record Holders

Emily Sisson, Young Women 1500 meter run, 4:32.22
Kelli Budd, Young Women 2000 meter steeplechase, 7:12.95
Natalie Willer, Young Women pole vault, 13' 9"
Drew Staskiewicz, Intermediate Boys hammer throw, 154' 11"
Kristie Mullen, Intermediate Girls 800 meter run, 2:14.27
Alexandria Gochenour, Intermediate Girls 100 meter hurdles, 14.57
Rebekah Topham, Midget Girls 3000 meter run, 10:37.69
Justin Liedke, Bantam Boys 1500 meter run, 4:51.92
Junior Olympic Track & Field Athletes Of The Year
Natalie Willer, Young Women
Cody Snyder, Intermediate Boys
Rebekah Topham, Midget Girls
Katelyn Gochenour, Bantam Girls
National Junior Olympic Track & Field Relay Medalists
Kelli Budd-Jessica Dexter-Ali Gress-Brittany Phillips, Young Women 4x800 meter relay, 8th place
Katie Mullen-Kristie Mullen-Clara Nichols-Samantha Soupir, Intermediate Girls 4x800 meter relay, 5th place
Taylor Pavich-McKayla Roberts-Shae Spady-Rebekah Topham, Midget Girls 4x800 meter relay, 5th place
Russ White Junior Olympic Combined Event Athlete Of The Year
Alexandria Gochenour, Intermediate Girls
Kip McEwen Junior Olympic Race Walk Athlete Of The Year
Justin Liedke, Bantam Boys
All-Nebraska Track & Field Team
Cody Bahrke, Young Men
Matthew Holcomb, Young Men
Kelli Budd, Young Women
Bianca Mata, Young Women
Brittany Phillips, Young Women
Jared Kenney, Intermediate Boys
Drew Staskiewicz, Intermediate Boys
Jon Williams, Intermediate Boys
Alexandria Gochenour, Intermediate Girls
Kristie Mullen, Intermediate Girls
Timothy Grundmayer, Youth Boys
Jacob Peitzmeier, Youth Boys
Morgan Liedke, Youth Girls
Madeleine Randall, Youth Girls
Avrie Welton, Youth Girls
Gabriel McAndrews, Midget Boys
Wiley Nichols, Midget Boys
Taylor Heim, Midget Girls
McKayla Roberts, Midget Girls
Samantha Waldron, Midget Girls
Leah Zimmerman, Midget Girls
Justin Liedke, Bantam Boys
Molina Otte, Bantam Girls
Arla Sisson, Bantam Girls
Jim Kindig Junior Olympic Cross Country Athletes Of The Year
Molina Otte, Bantam Girls
Justin Liedke, Bantam Boys
All-Nebraska Cross Country Team
Simon Falcon, Young Men
Kelli Budd, Young Women
John Topham, Youth Boys
Rebekah Topham, Midget Girls


2007 SEASON

NATIONAL CHAMPIONS
USATF National Junior Olympic Track & Field Championships
Mt. San Antonio College - Walnut, California - July 24-29

Alexandria Gochenour, Youth Girls 100 meter hurdles, 14.40
Alexandria Gochenour, Youth Girls high jump, 5' 5"
USATF National Youth Outdoor Track & Field Championships
Benedictine University - Lisle, Illinois - July 3-8

Ashley Schnell, Young Women 1500 meter run, 4:36.34
Ashley Schnell, Young Women 3000 meter run, 10:19.07
Natalie Willer, Young Women pole vault, 11' 9"
Matthew Holcomb, Intermediate Boys 1500 meter run, 4:04.44
Matthew Holcomb, Intermediate Boys 2000 meter steeplechase, 6:27.05
Alexandria Gochenour, Youth Girls high jump, 5' 3"
Alexandria Gochenour, Youth Girls pentathlon, 3,337 points
Taylor Heim, Bantam Girls shot put, 27' 3"
Taylor Heim, Bantam Girls mini-javelin, 77' 1"

CLUB AWARD WINNERS
Outstanding Athletes: Alexandria Gochenour and Emily Sisson
Outstanding Worker: Matthew Holcomb
Most Improved: Alex Beideck
Outstanding Newcomer: Andrew Nebelsick

ASSOCIATION AWARD WINNERS
New Association Record Holders

Ashley Schnell, Young Women 1500 meter run, 4:36.34
Jordan Williams, Young Women 2000 meter steeplechase, 7:48.87
Natalie Willer, Young Women pole vault, 13' 1"
Emily Sisson, Intermediate Girls 1500 meter run, 4:38.0
Alexandria Gochenour, Youth Girls 100 meter hurdles, 14.33
Alexandria Gochenour, Youth Girls 200 meter hurdles, 27.20
Alexandria Gochenour, Youth Girls long jump, 17' 7"
Alexandria Gochenour, Youth Girls pentathlon, 3,411 points
Justin Liedke, Bantam Boys 1500 meter run, 4:52.52
Junior Olympic Track & Field Athletes Of The Year
Ashley Schnell, Young Women
Matthew Holcomb, Intermediate Boys
Alexandria Gochenour, Youth Girls
Justin Liedke, Bantam Boys
Russ White Junior Olympic Combined Event Athlete Of The Year
Alexandria Gochenour, Youth Girls
Pan American Junior Track & Field Team Athlete
Emily Sisson
All-Nebraska Track & Field Team
Cody Bahrke, Young Men
Monte Larsen, Young Men
John Musil, Young Men
Bianca Mata, Young Women
Carly Olsen, Young Women
Natalie Willer, Young Women
Jordan Williams, Young Women
Simon Falcon, Intermediate Boys
Josh Kage, Intermediate Boys
Andrew Nebelsick, Intermediate Boys
Kelli Budd, Intermediate Girls
Alex Beideck, Youth Boys
Jon Williams, Youth Boys
Charlsie Morris, Youth Girls
Kristie Mullen, Youth Girls
Torie Wiese, Youth Girls
Bryce Sheard, Midget Boys
Madeleine Randall, Midget Girls
Rebekah Topham, Midget Girls
Samantha Waldron, Midget Girls
Leanna Willer, Midget Girls
Aaron Blanchard, Bantam Boys
Taylor Heim, Bantam Girls
McKayla Roberts, Bantam Girls
McKenzie Roberts, Bantam Girls
Jim Kindig Junior Olympic Cross Country Athletes Of The Year
Kelli Budd, Intermediate Girls
Justin Liedke, Bantam Boys
All-Nebraska Cross Country Team
Adam Meyer, Young Men
Ali Gress, Young Women
Luke Sykora, Intermediate Boys
Emily Sisson, Intermediate Girls
Sydney Gress, Youth Girls
Rebekah Topham, Midget Girls


2006 SEASON

NATIONAL CHAMPIONS
USATF National Junior Olympic Track & Field Championships
Morgan State University - Baltimore, Maryland - July 25-30

Samantha Musil, Young Women shot put, 44' 11"
Cody Snyder, Youth Boys shot put, 52' 3"
USATF National Youth Outdoor Track & Field Championships
North Carolina A&T State University - Greensboro, North Carolina - June 27-July 2

Samantha Musil, Young Women shot put, 42' 11"
Samantha Musil, Young Women discus throw, 138' 5"
Young Women team score, 54 points
Emily Sisson, Intermediate Girls 1500 meter run, 4:44.27
Avrie Welton, Midget Girls high jump, 4' 9"
Samantha Waldron, Bantam Girls mini-javelin throw, 84' 10"

CLUB AWARD WINNERS
Outstanding Athlete: Samantha Musil
Outstanding Worker: Sydney Gress
Most Improved: Ben Stoltenberg
Outstanding Newcomer: Samantha Waldron

ASSOCIATION AWARD WINNERS
New Association Record Holders

Emily Sisson, Intermediate Girls 1500 meter run, 4:40.98
Natalie Willer, Intermediate Girls pole vault (tie), 11' 6"
Samantha Waldron, Bantam Girls mini-javelin throw, 84' 10"
Junior Olympic Track & Field Athletes Of The Year
Samantha Musil, Young Women
Matthew Holcomb, Intermediate Boys
Natalie Willer, Intermediate Girls
Cody Snyder, Youth Boys
Kip McEwen Junior Olympic Race Walk Athlete Of The Year
Justin Liedke, Bantam Boys
All-Nebraska Track & Field Team
Matt Conahan, Young Men
Peter Falcon, Young Men
Jack Heiman, Young Men
Max McShane, Young Men
Stanley Smith, Young Men
Jacob Wilson, Young Men
Ashley Schnell, Young Women
Jordan Williams, Young Women
Cody Bahrke, Intermediate Boys
Simon Falcon, Intermediate Boys
Josh Kage, Intermediate Boys
John Musil, Intermediate Boys
Seth Sejkora, Intermediate Boys
Chris Vacanti, Intermediate Boys
Kelli Budd, Intermediate Girls
Jessica Clark, Intermediate Girls
Avery Dennis, Intermediate Girls
Bianca Mata, Intermediate Girls
Jillian Ourada, Intermediate Girls
Emily Sisson, Intermediate Girls
Alex Beideck, Youth Boys
Jared Kenney, Youth Boys
Alexandria Gochenour, Youth Girls
Kaylee Gress, Youth Girls
Lauren Sutherland, Youth Girls
Bryce Sheard, Midget Boys
Ben Stoltenberg, Midget Boys
Sydney Gress, Midget Girls
Morgan Liedke, Midget Girls
Avrie Welton, Midget Girls
Taylor Heim, Bantam Girls
Annika Sisson, Bantam Girls
Samantha Waldron, Bantam Girls
Jim Kindig Junior Olympic Cross Country Athletes Of The Year
Ashley Schnell, Young Women
All-Nebraska Cross Country Team
Peter Falcon, Intermediate Boys
Kelli Budd, Intermediate Girls
Ali Gress, Intermediate Girls
Emily Sisson, Intermediate Girls
John Topham, Midget Boys
Sydney Gress, Midget Girls
Rebekah Topham, Bantam Girls


2005 SEASON

NATIONAL CHAMPIONS
USATF National Cross Country Championships
Bryant University - Smithfield, Rhode Island - December 10

Emily Sisson, Youth Girls (4000 meters), 15:55
USATF National Youth Outdoor Championships
University of Tennessee - Knoxville, Tennessee - June 28-July 3

Samantha Musil, Young Women shot put, 42' 0"
Samantha Musil, Young Women discus throw, 138' 0"
Jenny Svoboda, Young Women javelin throw, 123' 1"
Young Women team score, 87 points
Matthew Conahan, Intermediate Boys 2000 meter steeplechase, 6:28.28
Josh Kage, Youth Boys discus throw, 135' 11"
Emily Sisson, Youth Girls 1500 meter run, 4:44.81
Emily Sisson, Youth Girls 3000 meter run, 10:25.71
Ariel Krolikowski, Youth Girls high jump, 5' 1"
Jon Williams, Midget Boys mini-javelin throw, 148' 10"
Heather Bates-Sydney Gress-Lauren Sutherland-Avrie Welton, Midget Girls 4x800 meter relay, 10:48.05
Avrie Welton, Midget Girls high jump, 4' 7"
Justin Liedke, Bantam Boys 1500 meter race walk, 11:26.82

CLUB AWARD WINNERS
Outstanding Athlete: Emily Sisson
Outstanding Worker: Sarah Pierson
Most Improved: Josh Kage
Outstanding Newcomer: Ariel Krolikowski

ASSOCIATION AWARD WINNERS
New Association Record Holders

Sarah Pierson, Intermediate Girls 400 meter hurdles, 1:02.84
Brittany Poole, Intermediate Girls 2000 meter steeplechase, 7:51.53
Emily Sisson, Youth Girls 800 meter run, 2:18.86
Emily Sisson, Youth Girls 1500 meter run, 4:40.40
Jon Williams, Midget Boys mini-javelin throw, 154' 6"
Alexandria Gochenour, Midget Girls long jump, 15' 8" (tie)
Junior Olympic Track & Field Athletes Of The Year
Jenny Svoboda, Young Women
Natalie Willer, Intermediate Girls
Emily Sisson, Youth Girls
Jon Williams, Midget Boys
Avrie Welton, Midget Girls
Leanna Willer, Bantam Girls
Russ White Junior Olympic Combined Event Athlete Of The Year
Alexandria Gochenour, Midget Girls
Kip McEwen Junior Olympic Race Walk Athlete Of The Year
Justin Liedke, Bantam Boys
All-Nebraska Track & Field Team
Mike Callahan, Young Men
Brad Kuxhausen, Young Men
Max McShane, Young Men
Max Milder, Young Men
James Robinson, Young Men
Scott Robinson, Young Men
Kacie Beachler, Young Women
Jordan Bieranowski, Young Women
Samantha Musil, Young Women
Cassie Styers, Young Women
Matt Conahan, Intermediate Boys
Peter Falcon, Intermediate Boys
Jake Hanley, Intermediate Boys
Seth Sejkora, Intermediate Boys
Chris Vacanti, Intermediate Boys
Jacob Wilson, Intermediate Boys
Aiyda Ghahramani, Intermediate Girls
Ali Gress, Intermediate Girls
Bianca Mata, Intermediate Girls
Sarah Pierson, Intermediate Girls
Brittany Poole, Intermediate Girls
Julia Warnke, Intermediate Girls
Jordan Williams, Intermediate Girls
Kyle Bates, Youth Boys
Matthew Holcomb, Youth Boys
Josh Kage, Youth Boys
Jared Kenney, Youth Boys
Jon Sucha, Youth Boys
Jordan Sutherland, Youth Boys
Kaylee Gress, Youth Girls
Ariel Krolikowski, Youth Girls
Paris LaBat, Youth Girls
Emily Rath, Youth Girls
Alex Beideck, Midget Boys
Josuf Robinson, Midget Boys
Heather Bates, Midget Girls
Sydney Gress, Midget Girls
Amber Long, Midget Girls
Lauren Sutherland, Midget Girls
Mick Prather, Bantam Boys
Bryce Sheard, Bantam Boys
Morgan Liedke, Bantam Girls
World Youth Track & Field Team Athlete
Jenny Svoboda, Young Women
Jim Kindig Junior Olympic Cross Country Athletes Of The Year
Emily Sisson, Youth Girls
Mick Prather, Bantam Boys
National Junior Olympic Cross Country Team Medalists
Kelli Budd, Kristen Conahan, Monique Eberline, Eliza Kolbo, Megan Oddo, Chelsey Poole, Emily Sisson - Youth Girls, 2nd place
All-Nebraska Cross Country Team
Ashley Schnell, Young Women
Peter Falcon, Intermediate Boys
Brittany Poole, Intermediate Girls
Matthew Holcomb, Youth Boys
Jared Kenney, Youth Boys
Megan Oddo, Youth Girls
Sydney Gress, Midget Girls
Lauren Sutherland, Midget Girls
Alexis Todorovich, Bantam Girls


2004 SEASON

NATIONAL CHAMPIONS
USATF National Cross Country Championships
Busse Woods Forest Reserve - Schaumburg, Illinois - December 11

Jared Kenney, Midget Boys (3000 meters), 9:53
USATF National Junior Olympic Championships
University of Oregon - Eugene, Oregon - July 27-August 1

Jenny Svoboda, Intermediate Girls shot put, 47' 8"
USATF National Youth Outdoor Championships
Morgan State University - Baltimore, Maryland - June 30-July 4

Matt Conahan, Intermediate Boys 1500 meter run, 4:09.13
Matt Conahan, Intermediate Boys 2000 meter steeplechase, 6:34.52
Intermediate Boys team score, 52 points
Allie Abdouch-Aiyda Ghahramani-Alicia Marteney-Ashley Schnell, Intermediate Girls 4x800 meter relay, 9:40.46
Cassie Styers, Intermediate Girls high jump, 5' 8"
Intermediate Girls team score, 87 points

CLUB AWARD WINNERS
Outstanding Athlete: Jenny Svoboda
Outstanding Worker: Jordan Sutherland
Most Improved: Jared Kenney
Outstanding Newcomers: Matt Conahan and Emily Sisson

ASSOCIATION AWARD WINNERS
New Association Record Holders

Allie Abdouch, Intermediate Girls 800 meter run, 2:17.44
Jordan Williams, Intermediate Girls 2000 meter steeplechase, 7:54.12
Jenny Svoboda, Intermediate Girls shot put, 49' 4"
Jenny Svoboda, Intermediate Girls javelin throw, 131' 7"
Seth Sejkora, Youth Boys javelin throw, 143' 6"
Emily Sisson, Youth Girls 1500 meter run, 4:44.83
Jared Kenney, Midget Boys 800 meter run, 2:15.98
Jared Kenney, Midget Boys 1500 meter run, 4:38.95
Junior Olympic Track & Field Athletes Of The Year
Jenny Svoboda, Intermediate Girls
Chris Vacanti, Youth Boys
Emily Sisson, Youth Girls
Jon Williams, Midget Boys
Kip McEwen Junior Olympic Race Walk Athlete Of The Year
Morgan Liedke, Bantam Girls
All-Nebraska Track & Field Team
Kyle Murphy, Young Men
Clinton Skanes, Young Men
LeRon Williams, Young Men
Kacie Beachler, Young Women
Jordan Bieranowski, Young Women
Krissy DeRouchey, Young Women
Erin Fogarty, Young Women
Clare Voigtlander, Young Women
Matt Conahan, Intermediate Boys
Peter Falcon, Intermediate Boys
Jake Hanley, Intermediate Boys
Brad Kuxhausen, Intermediate Boys
Max McShane, Intermediate Boys
Brian Real, Intermediate Boys
Ryan Reynolds, Intermediate Boys
Matt Schmailzl, Intermediate Boys
Jacob Wilson, Intermediate Boys
Allie Abdouch, Intermediate Girls
Alicia Marteney, Intermediate Girls
Megan Mejstrik, Intermediate Girls
Annie Mullin, Intermediate Girls
Samantha Musil, Intermediate Girls
Sarah Pierson, Intermediate Girls
Ashley Schnell, Intermediate Girls
Cassie Styers, Intermediate Girls
Jordan Williams, Intermediate Girls
John Musil, Youth Boys
Seth Sejkora, Youth Boys
Bianca Mata, Youth Girls
Brittany Poole, Youth Girls
Jared Kenney, Midget Boys
Kaylee Gress, Midget Girls
Chelsey Poole, Midget Girls
Heather Bates, Bantam Girls
Sydney Gress, Bantam Girls
Jim Kindig Junior Olympic Cross Country Athletes Of The Year
Emily Sisson, Youth Girls
Jared Kenney, Midget Boys
All-Nebraska Cross Country Team
Anthony Oberle, Intermediate Boys
Ashley Schnell, Intermediate Girls
Adam Mitteis, Youth Boys
Ali Gress, Youth Girls
Brittany Poole, Youth Girls
Chelsey Poole, Midget Girls
Lauren Sutherland, Midget Girls
Mick Prather, Bantam Boys
Heather Bates, Bantam Girls
Sydney Gress, Bantam Girls


2003 SEASON

NATIONAL CHAMPIONS
USATF National Junior Olympic Championships
Tropical Park Stadium - Miami, Florida - July 29-August 3

Ben DeLay, Young Men 2000 meter steeplechase, 5:59.67
Bobby Musil, Young Men discus throw, 184' 3"
Merideth Snow, Intermediate Girls 3000 meter run, 10:26.72
USATF National Youth Athletic Championships
State University of New York at Buffalo - Amherst, New York - July 2-6

Greg Peterson, Young Men 800 meter run, 1:52.97
Ben DeLay, Young Men 2000 meter steeplechase, 6:04.51
Ben DeLay-Matt Hoffman-Jack Lemke-Greg Peterson, Young Men 4x800 meter relay, 7:49.65
LeRon Williams, Young Men long jump, 23' 3"
Bobby Musil, Young Men discus throw, 182' 9"
Kym Bennett, 1500 meter run, 4:45.80
Merideth Snow, Intermediate Girls 3000 meter run, 10:22.99
Allie Abdouch-Allison Hartnett-Ashley Schnell-Merideth Snow, Intermediate Girls 4x800 meter relay, 9:18.58
Cassie Styers, Intermediate Girls high jump, 5' 5"
Intermediate Girls team score, 110 points
Peter Falcon-Tyler Nieland-Ryan Reynolds-Jacob Wilson, Youth Boys 4x800 meter relay, 9:01.15
Brittani Bates-LaBat, Midget Girls discus throw, 70' 7"
Brittani Bates-LaBat, Midget Girls mini-javelin throw, 107' 1"
Jon Williams, Bantam Boys shot put, 26' 9"
Jon Williams, Bantam Boys mini-javelin throw, 111' 3"

CLUB AWARD WINNERS
Outstanding Athlete: Merideth Snow
Outstanding Worker: Patrick Rainey
Most Improved: Brittani Bates-LaBat
Outstanding Newcomer: LeRon Williams

ASSOCIATION AWARD WINNERS
New Association Record Holders

Greg Peterson, Young Men 800 meter run, 1:52.71
Ben DeLay, Young Men 2000 meter steeplechase, 5:59.67
Ryan Doke-A.J. Lawton-Jack Lemke-Greg Peterson, Young Men 4x400 meter relay, 3:19.85
Merideth Snow, Intermediate Girls 1500 meter run, 4:43.42
Allie Abdouch-Allison Hartnett-Ashley Schnell-Merideth Snow, Intermediate Girls 4x800 meter relay, 9:17.11
Jenny Svoboda, Intermediate Girls shot put, 46' 11"
Brittani Bates-LaBat, Midget Girls mini-javelin throw, 107' 1"
Jon Williams, Bantam Boys mini-javelin throw, 120' 3"
Junior Olympic Track & Field Athletes Of The Year
Ben DeLay, Young Men
Bobby Musil, Young Men
Cassie Perkins, Young Women
James Robinson, Intermediate Boys
Merideth Snow, Intermediate Girls
Ali Gress, Youth Girls
Jordan Sutherland, Midget Boys
Brittani Bates-LaBat, Midget Girls
Jon Williams, Bantam Boys
National Junior Olympic Track & Field Relay Medalists
Ben DeLay-A.J. Lawton-Jack Lemke-Greg Peterson, Young Men 4x800 meter, 3rd place
Mike Bandy-Patrick Rainey-James Robinson-Justin Spittler, Intermediate Boys 4x800 meter, 8th place
Allie Abdouch-Allison Hartnett-Ashley Schnell-Merideth Snow, Intermediate Girls 4x800 meter, 2nd place
Aiyda Ghahramani-Ali Gress-Brittany Poole-Jordan Williams, Youth Girls 4x800 meter, 4th place
All-Nebraska Track & Field Team
Jack Lemke, Young Men
Greg Peterson, Young Men
LeRon Williams, Young Men
Kym Bennett, Young Women
Erin Fogarty, Young Women
Betsy Miller, Young Women
Candice Mills, Young Women
Jeff Carne, Intermediate Boys
Abiola Kosoko, Intermediate Boys
Patrick Rainey, Intermediate Boys
Matt Schmailzl, Intermediate Boys
Allie Abdouch, Intermediate Girls
Krissy DeRouchey, Intermediate Girls
Allison Hartnett, Intermediate Girls
Megan Mejstrik, Intermediate Girls
Samantha Musil, Intermediate Girls
Jenny Rubin, Intermediate Girls
Ashley Schnell, Intermediate Girls
Cassie Styers, Intermediate Girls
Jenny Svoboda, Intermediate Girls
Kevin Crowell, Youth Boys
Peter Falcon, Youth Boys
Jacob Wilson, Youth Boys
Aiyda Ghahramani, Youth Girls
Sarah Pierson, Youth Girls
Jordan Williams, Youth Girls
Josh Kage, Midget Boys
Paris LaBat, Midget Girls
Chelsey Poole, Midget Girls
Alex Beideck, Bantam Boys
Alex Gochenour, Bantam Girls
Lauren Sutherland, Bantam Girls
World Youth Track & Field Team Athlete
Ben DeLay, Young Men
Jim Kindig Junior Olympic Cross Country Athlete Of The Year
Merideth Snow, Intermediate Girls
National Junior Olympic Cross Country Team Medalists
David Applegarth, Jacob Eary, Peter Falcon, Brian Real, Christopher Vacanti, Jacob Wilson, Logan Wilson, Caleb Zimmerman - Youth Boys, 3rd place
Bailey Fulmer, Kolby Giddings, Sydney Gress, Morgan Liedke, Lauren Sutherland, Gabrielle Ware - Bantam Girls, 3rd place
All-Nebraska Cross Country Team
David Preston, Young Men
Tiffany Bence, Young Women
Rachel Hansen, Young Women
Jenny Rubin, Intermediate Girls
Peter Falcon, Youth Boys
Christopher Vacanti, Youth Boys
Ali Gress, Youth Girls
Simon Falcon, Midget Boys
Jordan Sutherland, Midget Boys
Allissa Zimmerman, Midget Girls
Sydney Gress, Bantam Girls
Lauren Sutherland, Bantam Girls


2002 SEASON

NATIONAL CHAMPIONS
USATF National Junior Olympic Championships
Burke High School - Omaha, Nebraska - July 23-28

Abby Emsick, Young Women discus throw, 163' 5"
Abby Emsick, Young Women javelin throw, 129' 6"
Ben DeLay, Intermediate Boys 2000 meter steeplechase, 6:03.07
Merideth Snow, Intermediate Girls 3000 meter run, 10:19.47
Jenny Svoboda, Youth Girls shot put, 52' "
USATF National Youth Athletic Championships
Tropical Park Stadium - Miami, Florida - July 3-7

Overall Girls team score, 237 points
Candice Mills, Young Women long jump, 18' 9"
Jenny Glodowski, Young Women shot put, 41' "
Lisa Lane, Young Women heptathlon, 3,127 points
Ben DeLay, Intermediate Boys 1500 meter run, 4:01.93
Ben DeLay, Intermediate Boys 2000 meter steeplechase, 6:16.13
Merideth Snow, Intermediate Girls 3000 meter run, 10:17.22
Kym Bennett-Erin Fogarty-Kaitlin Hartnett-Merideth Snow, Intermediate Girls 4x800 meter relay, 9:43.18
Intermediate Girls team score, 89 points
Jenny Svoboda, Youth Girls shot put, 46' 6"
Youth Girls team score, 86 points

CLUB AWARD WINNERS
Outstanding Athlete: Ben DeLay
Outstanding Worker: Jacob Eary
Most Improved: Jenny Rubin
Outstanding Newcomer: Cassie Styers

ASSOCIATION AWARD WINNERS
New Association Record Holders

Abby Emsick, Young Women discus throw, 165' 2"
Abby Emsick, Young Women javelin throw, 129' 6"
Ben DeLay, Intermediate Boys 1500 meter run, 4:01.93
Ben DeLay, Intermediate Boys 2000 meter steeplechase, 6:03.07
Ryan Doke-Jon Kimbrough-Peter Kisicki-Joey LaBat, Intermediate Boys 4x100 meter relay, 43.52
Jenny Svoboda, Youth Girls shot put, 52' "
Jon Williams, Bantam Boys mini-javelin throw, 103' 1"
Junior Olympic Track & Field Athletes Of The Year
Abby Emsick, Young Women
Ben DeLay, Intermediate Boys
Merideth Snow, Intermediate Girls
Jenny Svoboda, Youth Girls
Jon Williams, Bantam Boys
National Junior Olympic Track & Field Relay Medalists
Kym Bennett-Erin Fogarty-Allison Hartnett-Merideth Snow, Intermediate Girls 4x800 meter, 3rd place
Kacie Beachler-Kaitlin Hartnett-Amanda Holliday-Cassie Perkins, Intermediate Girls 4x800 meter, 5th place
Morgan Beachler-Aiyda Ghahramani-Jenny Rubin-Ashley Schnell, Youth Girls 4x800 meter, 6th place
Jacob Eary-Jordan Sutherland-Logan Wilson-Caleb Zimmerman, Midget Boys 4x800 meter, 8th place
All-Nebraska Track & Field Team
Jack Lemke, Young Men
Bobby Musil, Young Men
Jenny Glodowski, Young Women
Lisa Lane, Young Women
Candice Mills, Young Women
Alicia Wiese, Young Women
Ryan Doke, Intermediate Boys
Kyle Murphy, Intermediate Boys
Kym Bennett, Intermediate Girls
Jordan Bieranowski, Intermediate Girls
Krissy DeRouchey, Intermediate Girls
Erin Fogarty, Intermediate Girls
Josh Branchaud, Youth Boys
Brad Kuxhausen, Youth Boys
Patrick Rainey, Youth Boys
Megan Mejstrik, Youth Girls
Jenny Rubin, Youth Girls
Ashley Schnell, Youth Girls
Cassie Styers, Youth Girls
Jordan Williams, Youth Girls
Jacob Eary, Midget Boys
Jared Brown, Bantam Boys
Jared Kenney, Bantam Boys
Jim Kindig Junior Olympic Cross Country Athletes Of The Year
Merideth Snow, Intermediate Girls
Christopher Vacanti, Midget Boys
Lauren Sutherland, Bantam Girls
National Junior Olympic Cross Country Team Medalists
Kacie Beachler, Tiffany Bence, Kym Bennett, Mallory Masterson, Megan McGrath, Lindsey Poole, Jessica Sanders, Merideth Snow - Intermediate Girls, 2nd place
Jacob Eary, Simon Falcon, Michael Johnston, Derek Schnell, Jordan Sutherland, Christopher Vacanti, Logan Wilson, Caleb Zimmerman - Midget Boys, 2nd place
All-Nebraska Cross Country Team
Jack Lemke, Young Men
Rachel Hansen, Young Women
David Preston, Intermediate Boys
Kym Bennett, Intermediate Girls
Patrick Rainey, Youth Boys
Jenny Rubin, Youth Girls
Ashley Schnell, Youth Girls
Caleb Zimmerman, Midget Boys
Chelsey Poole, Bantam Girls


2001 SEASON

NATIONAL CHAMPIONS
USATF National Junior Olympic Championships
California State University - Sacramento, California - July 24-29

Abby Emsick, Young Women shot put, 43' 5"
Abby Emsick, Young Women discus throw, 150' 7"
Merideth Snow, Youth Girls 3000 meter run, 10:11.65
Jenny Svoboda, Youth Girls shot put, 43' 7"
USATF National Youth Athletic Championships
Millikin University - Decatur, Illinois - July 3-7

Merideth Snow, Youth Girls 3000 meter run, 10:13.34
Kacie Beachler-Morgan Beachler-Allison Hartnett-Merideth Snow, Youth Girls 4x800 meter relay, 9:43.31
Jacob Eary-Tyler Nieland-Jacob Wilson-Logan Wilson, Midget Boys 4x800 meter relay, 10:12.07

CLUB AWARD WINNERS
Outstanding Athlete: Merideth Snow
Outstanding Worker: Ryan Doke
Most Improved: Jeff Carne

ASSOCIATION AWARD WINNERS
New Association Record Holders

Abby Emsick, Young Women discus throw, 157' 5"
Abby Emsick, Young Women javelin throw, 126' 10"
Merideth Snow, Youth Girls 1500 meter run, 4:48.14
Josh Kage, Bantam Boys mini-javelin throw, 83' 7"
Ryan Doke-Peter Kisicki-Jack Lemke-Gene Pinckney, Intermediate Boys 4x400 meter relay, 3:26.91
Kacie Beachler-Morgan Beachler-Allison Hartnett-Merideth Snow, Youth Girls 4x800 meter relay, 9:43.31
Junior Olympic Track & Field Athletes Of The Year
Abby Emsick, Young Women
Ben DeLay, Intermediate Boys
Kym Bennett, Intermediate Girls
Merideth Snow, Youth Girls
Jenny Svoboda, Youth Girls
National Junior Olympic Track & Field Relay Medalists
Ben DeLay-Ryan Doke-Jack Lemke-Gene Pinckney, Intermediate Boys 4x800 meter, 3rd place
Kym Bennett-Erin Fogarty-Kaitlin Hartnett-Betsy Miller, Intermediate Girls 4x800 meter, 3rd place
All-Nebraska Track & Field Team
Ryan Miles, Young Men
Dustin Zuck, Young Men
Jenny Glodowski, Young Women
Magnolia Howell, Young Women
Candice Mills, Young Women
Luke Burson, Intermediate Boys
Ryan Doke, Intermediate Boys
Jack Lemke, Intermediate Boys
Bobby Musil, Intermediate Boys
Derek Zulkoski, Intermediate Boys
Erin Fogarty, Intermediate Girls
Betsy Miller, Intermediate Girls
Jeff Carne, Youth Boys
James Robinson, Youth Boys
Kacie Beachler, Youth Girls
Morgan Beachler, Youth Girls
Krissy DeRouchey, Youth Girls
Allison Hartnett, Youth Girls
Annie Mullin, Youth Girls
Kevin Crowell, Midget Boys
Jacob Eary, Midget Boys
Tyler Nieland, Midget Boys
Jacob Wilson, Midget Boys
Josh Kage, Bantam Boys
Jordan Sutherland, Bantam Boys
Cornhusker State Games Outstanding Youth Track & Field Athletes
Merideth Snow, Youth Girls
Jim Kindig Junior Olympic Cross Country Athletes Of The Year
Merideth Snow, Youth Girls
National Junior Olympic Cross Country Team Medalists
Kacie Beachler, Morgan Beachler, Taylan Brown, Caitlin Caughey, Jenny Rubin, Jessica Sanders, Merideth Snow - Youth Girls, 3rd place
All-Nebraska Cross Country Team
Ben DeLay, Intermediate Boys
Jack Lemke, Intermediate Boys
Kym Bennett, Intermediate Girls
Morgan Beachler, Youth Girls
Jacob Wilson, Midget Boys
Jordan Williams, Midget Girls
Jordan Sutherland, Bantam Boys


2000 SEASON

NATIONAL CHAMPIONS
USATF National Junior Olympic Championships
State University of New York at Buffalo - Amherst, New York - July 25-30

Abby Emsick, Young Women shot put, 43' 7"
Abby Emsick, Young Women discus throw, 148' 1"
USATF National Youth Athletic Championships
Millikin University - Decatur, Illinois - July 5-9

Lisa Beachler, Young Women shot put, 40' 1"
Lisa Beachler, Young Women hammer throw (exhibition), 111' 1"
Kyle Murphy, Youth Boys pole vault, 10' 11"
Morgan Beachler, Midget Girls 1500 meter run, 4:58.26

CLUB AWARD WINNERS
Outstanding Athlete: Morgan Beachler
Outstanding Worker: Merideth Snow
Most Improved: Kyle Murphy

ASSOCIATION AWARD WINNERS
New Association Record Holders

Jen DeRouchey, Young Women javelin throw, 125' 7"
Abby Emsick, Young Women discus throw, 156' 5"
Kacie Beachler-Allison Hartnett-Kaitlin Hartnett-Mackenzie Shreve, Youth Girls 4x800 meter relay, 9:52.40
Morgan Beachler, Midget Girls 1500 meter run, 4:58.26
Morgan Beachler, Midget Girls 3000 meter run, 10:44.7
Junior Olympic Track & Field Athletes Of The Year
Abby Emsick, Young Women
Kyle Murphy, Youth Boys
Jenny Svoboda, Midget Girls
All-Nebraska Track & Field Team
Greg Kratz, Young Men
Dustin Zuck, Young Men
Lisa Beachler, Young Women
Jenny DeRouchey, Young Women
J.D. Darr, Intermediate Boys
Jack Lemke, Intermediate Boys
Bobby Musil, Intermediate Boys
Jenny Glodowski, Intermediate Girls
Ben DeLay, Youth Boys
Ryan Doke, Youth Boys
Peter Kisicki, Youth Boys
Kacie Beachler, Youth Girls
Krissy DeRouchey, Youth Girls
Allison Hartnett, Youth Girls
Kaitlin Hartnett, Youth Girls
Merideth Snow, Youth Girls
Anthony Oberle, Midget Boys
Morgan Beachler, Midget Girls
Annie Mullin, Midget Girls
Logan Wilson, Bantam Boys
Briana Adams, Bantam Girls
Jim Kindig Junior Olympic Cross Country Athletes Of The Year
Jacob Eary, Bantam Boys
Morgan Beachler, Midget Girls
Merideth Snow, Youth Girls
National Junior Olympic Cross Country Team Medalists
Jacob Eary, Jarrod Garcia, Austin Nelson, Jordan Sutherland, Logan Wilson - Bantam Boys, 3rd place
All-Nebraska Cross Country Team
Nate Wallman, Young Men
Chris Gorga, Intermediate Boys
Jack Lemke, Intermediate Boys
Ben DeLay, Youth Boys
Kacie Beachler, Youth Girls
Kym Bennett, Youth Girls
Lauren Sutherland, Bantam Girls


1999 SEASON

NATIONAL CHAMPIONS
USATF National Junior Olympic Championships
Burke High School - Omaha, Nebraska - July 27-August 1

Lisa Beachler, Young Women shot put, 46' 1"
Abby Emsick, Intermediate Girls javelin throw, 124' 6"
USATF National Youth Athletic Championships
Southern Illinois University - Edwardsville, Illinois - June 30-July 4

Abby Emsick, Intermediate Girls discus throw, 144' 5"
Abby Emsick, Intermediate Girls javelin throw, 123' 11"

CLUB AWARD WINNERS
Outstanding Athlete: Abby Emsick
Outstanding Worker: Jack Lemke
Most Improved: Jacob Wilson

ASSOCIATION AWARD WINNERS
New Association Record Holders

Jenny DeRouchey, Young Women javelin throw, 108' 0"
Abby Emsick, Intermediate Girls javelin throw, 124' 6"
Morgan Beachler, Midget Girls 1500 meter run, 5:02.25
Junior Olympic Track & Field Athletes Of The Year
Lisa Beachler, Young Women
Dustin Zuck, Intermediate Boys
Abby Emsick, Intermediate Girls
National Junior Olympic Track & Field Relay Medalists
Greg Peterson-Collin Brown-J.D. Darr-Jack Lemke, Youth Boys 4x800 meter, 4th place
All-Nebraska Track & Field Team
Jenny DeRouchey, Young Women
Karen McCormick, Young Women
Leslie Schmailzl, Young Women
Nicole Craig, Intermediate Girls
Rachel Wade, Intermediate Girls
Collin Brown, Youth Boys
J.D. Darr, Youth Boys
Matt Schmailzl, Midget Boys
Kacie Beachler, Midget Girls
Morgan Beachler, Midget Girls
Krissy DeRouchey, Midget Girls
Annie Mullin, Midget Girls
Whitney Sandene, Midget Girls
Jacob Wilson, Bantam Boys
Jim Kindig Junior Olympic Cross Country Athletes Of The Year
Jacob Wilson, Bantam Boys
Morgan Beachler, Midget Girls
All-Nebraska Cross Country Team
Jeff Gorman, Young Men
Terry Hall, Intermediate Boys
Jack Lemke, Youth Boys
Kacie Beachler, Midget Girls
Merideth Snow, Midget Girls


1998 SEASON

NATIONAL CHAMPIONS
USATF National Junior Olympic Championships
University of Washington - Seattle, Washington - July 28-August 2

Steve Ziemba, Young Men shot put, 57' 11"
USATF National Youth Athletic Championships
Spokane Falls Community College - Spokane, Washington - July 1-5

Jenny DeRouchey, Young Women javelin throw, 131' 4"
Abby Emsick, Intermediate Girls discus throw, 133' 0"

CLUB AWARD WINNERS
Outstanding Athlete: Dana Carne
Outstanding Workers: Greg Kratz and Jeff Kratz
Most Improved: Jenny DeRouchey

ASSOCIATION AWARD WINNERS
New Association Record Holders

Dana Carne, Young Men 1500 meter run, 3:58.69
Steve Ziemba, Young Men shot put, 61' 7"
Jenny DeRouchey, Young Women javelin throw, 131' 4"
Morgan Beachler, Bantam Girls 800 meter run, 2:31.78
Morgan Beachler, Bantam Girls 1500 meter run, 5:11.11
Junior Olympic Track & Field Athletes Of The Year
Dana Carne, Young Men
Jenny DeRouchey, Young Women
Dustin Zuck, Intermediate Boys
Morgan Beachler, Bantam Girls
All-Nebraska Track & Field Team
Cody Goodrich, Young Men
Steve Ziemba, Young Men
Brian Zimmerman, Intermediate Boys
Lisa Beachler, Intermediate Girls
Abby Emsick, Intermediate Girls
Kacie Beachler, Midget Girls
Cornhusker State Games Outstanding Youth Track & Field Athletes
Morgan Beachler, Bantam Girls
Jim Kindig Junior Olympic Cross Country Athletes Of The Year
Brad Barker, Boys
Morgan Beachler, Bantam Girls


1997 SEASON

NATIONAL CHAMPIONS
USATF National Junior Olympic Championships
Southern University - Baton Rouge, Louisiana - July 22-27

Becky Beachler, Young Women shot put, 49' 9"
Abby Emsick, Youth Girls discus throw, 123' 2"
USATF National Youth Athletic Championships
Disney's Wide World Of Sports - Orlando, Florida - July 2-6

Brian Turner, Intermediate Boys 1500 meter run, 4:09.24
Lonell Cooper, Intermediate Boys long jump, 20' 8"
Lonell Cooper, Intermediate Boys triple jump, 45' 3"
Abby Emsick, Youth Girls shot put, 41' 7"
Abby Emsick, Youth Girls discus throw, 114' 6"
USATF National Junior Olympic Cross Country Championships
Portland, Oregon

Morgan Beachler, Bantam Girls

CLUB AWARD WINNERS
Outstanding Athlete: Becky Beachler
Outstanding Worker: ?
Most Improved: ?

ASSOCIATION AWARD WINNERS
New Association Record Holders

Becky Beachler, Young Women shot put, 49' 9" (national record)
Abby Emsick, Youth Girls discus throw, 126' 7"
Junior Olympic Track & Field Athletes Of The Year
David Stott, Young Men
Becky Beachler, Young Women
Brian Turner, Intermediate Boys
Lisa Beachler, Intermediate Girls
Abby Emsick, Youth Girls
National Junior Olympic Track & Field Relay Medalists
Scott Ellwanger-Brian Turner-Danny Hill-Lee Daniel Avila, Intermediate Boys 4x400 meter, 3rd place
All-Nebraska Track & Field Team
Tim Riveria, Young Men
David Rudebush, Young Men
Steve Ziemba, Young Men
Paige Brown, Young Women
Melissa DeSantiago, Young Women
Ira Cooper, Intermediate Boys
Lonell Cooper, Intermediate Boys
Rob Voigtlander, Intermediate Boys
Jenny DeRouchey, Intermediate Girls
Kristina Quigley, Intermediate Girls
Greg Kratz, Youth Boys
Kaitlin Ferrell, Youth Girls
Kelsey Reed, Youth Girls
Tachelle Rhames, Youth Girls
Luke Beachler, Midget Boys
Kacie Beachler, Bantam Girls
Morgan Beachler, Bantam Girls
Jim Kindig Junior Olympic Cross Country Athletes Of The Year
Morgan Beachler, Bantam Girls

1996 SEASON


NATIONAL CHAMPIONS
USATF National Junior Olympic Championships
University of Houston - Houston, Texas - July 23-28

Dana Carne, Intermediate Boys 3000 meter run, 8:56.27
Brian Turner, Intermediate Boys 2000 meter steeplechase, 6:23.75
USATF National Youth Athletic Championships
East High School - Salt Lake City, Utah - July 3-7

Justin Christensen, Young Men 3000 meter race walk, 20:39.56
Jeremy Hayden, Young Men 2000 meter steeplechase, 6:26.09
Jeremy Hayden-Tim Riveria-Heath Smith-John Zendejas, Young Men 4x800 meter relay
Kelly Cizek, Young Women high jump, 5' 8"
Becky Beachler, Young Women shot put, 48' 9"
Becky Beachler, Young Women discus throw, 152' 8"
Dana Carne, Intermediate Boys 3000 meter run, 9:18.34
Dana Carne, Intermediate Boys 2000 meter steeplechase, 6:36.34
Lee Daniel Avila-Dana Carne-Jonathan Dalby-Danny Hill, Intermediate Boys 4x800 meter relay, 8:20.42
Abby Emsick, Youth Girls discus throw, 117' 11"
Abby Emsick, Youth Girls javelin throw, 92' 1"
USATF National Junior Olympic Cross Country Championships
Lexington, Kentucky

Dana Carne, Intermediate Boys
Paige Brown, Nicole DeRoin, Sara Farrand, Robyn Fickes, Kristina Quigley, Kim Scarborough, April Vendetti - Intermediate Girls

CLUB AWARD WINNERS
Outstanding Athlete: Dana Carne
Outstanding Worker: Brian Turner
Most Improved: Leslie Schmailzl

ASSOCIATION AWARD WINNERS
New Association Record Holders

Becky Beachler, Young Women shot put, 48' 9"
Dana Carne, Intermediate Boys 3000 meter run, 8:56.27
Abby Emsick, Youth Girls discus throw, 125' 10"
Junior Olympic Track & Field Athletes Of The Year
Jeremy Hayden, Young Men
Dana Carne, Intermediate Boys
Brian Turner, Intermediate Boys
Paige Brown, Intermediate Girls
National Junior Olympic Track & Field Relay Medalists
Dana Carne-Danny Hill-David Stott-Brian Turner, Intermediate Boys 4x800 meter, 2nd place
All-Nebraska Track & Field Team
Mike Nesbitt, Young Men
Steve Ziemba, Young Men
Becky Beachler, Young Women
Kelly Cizek, Young Women
Danny Hill, Intermediate Boys
Melissa DeSantiago, Intermediate Girls
Jessica Hoffbauer, Intermediate Girls
Abby Emsick, Youth Girls
Tachelle Rhames, Youth Girls
Luke Beachler, Midget Boys
Maggie Christensen, Midget Girls
Kacie Beachler, Bantam Girls
Jim Kindig Junior Olympic Cross Country Athletes Of The Year
Dana Carne, Intermediate Boys
Kristina Quigley, Intermediate Girls
National Junior Olympic Cross Country Team Medalists
Marc Biggerstaff, Dana Carne, Scott Ellwanger, Travis Neemann, David Stott, Brian Turner, Brian Wandzilak - Intermediate Boys
Paige Brown, Nicole DeRoin, Sara Farrand, Robyn Fickes, Kristina Quigley, Kim Scarborough, April Vendetti - Intermediate Girls, 1st place


1995 SEASON

NATIONAL CHAMPIONS
USATF National Junior Olympic Championships
San Jose City College - San Jose, California - July 25-30

Lee Daniel Avila-Jonathan Dalby-Danny Hill-Brian Turner, Youth Boys 4x800 meter relay
Joel Armitage, Youth Boys discus throw, 185' 7"
Abby Emsick, Midget Girls shot put, 35' 4"
Abby Emsick, Midget Girls discus throw, 100' 10"
USATF National Youth Athletic Championships
Missouri Southern State College - Joplin, Missouri - June 27-July 1

Matt Wiltse, Young Men 2000 meter steeplechase
Dana Carne, Intermediate Boys 1500 meter run
Jason Ratliff, Intermediate Boys 2000 steeplechase
Brian Turner, Youth Boys 800 meter run
Danny Hill, Youth Boys 1500 meter run
Lee Daniel Avila-Jonathon Dalby-Danny Hill-Brian Turner, Youth Boys 4x800 meter relay
Joel Armitage, Youth Boys discus throw, 184' 2"
Lee Daniel Avila, Youth Boys pentathlon
Abby Emsick, Midget Girls shot put, 36' 8"
Abby Emsick, Midget Girls discus throw, 98' 11"

CLUB AWARD WINNERS
Outstanding Athlete: Danny Hill
Outstanding Worker: Carlos Zendejas
Most Improved: Rosalyn Wilson

ASSOCIATION AWARD WINNERS
New Association Record Holders

Dana Carne, Intermediate Boys 3000 meter run, 9:01.16
Danny Hill, Youth Boys 1500 meter run, 4:15.50
Joel Armitage, Youth Boys discus throw, 201' 10"
Abby Emsick, Midget Girls discus throw, 100' 10"
Junior Olympic Track & Field Athletes Of The Year
Jeremy Hayden, Young Men
Brett Kahler, Young Men
Dana Carne, Intermediate Boys
Kelly Cizek, Intermediate Girls
Joel Armitage, Youth Boys
Jenny DeRouchey, Youth Girls
Abby Emsick, Midget Girls
National Junior Olympic Track & Field Relay Medalists
Lee Daniel Avila-Jonathan Dalby-Danny Hill-Brian Turner, Youth Boys 4x800 meter, 1st place
All-Nebraska Track & Field Team
Matt Wiltse, Young Men
Tara Biltoft, Young Women
Lyon Avila, Intermediate Boys
Justin Christensen, Intermediate Boys
Jason Ratliff, Intermediate Boys
Melissa DeSantiago, Intermediate Girls
Christy Linnell, Intermediate Girls
Alison Woolley, Intermediate Girls
Lee Daniel Avila, Youth Boys
Danny Hill, Youth Boys
Brian Turner, Youth Boys
Kristina Quigley, Youth Girls
Erin Woolley, Youth Girls
Carlos Zendejas, Midget Boys
Tachelle Rhames, Midget Girls
Rosalyn Wilson, Midget Girls
Katie Woolley, Bantam Girls
Junior Olympic Multi-Event Athletes Of The Year
Lee Daniel Avila, Youth Boys pentathlon
Jim Kindig Junior Olympic Cross Country Athletes Of The Year
Brian Turner, Youth Boys
Paige Brown, Intermediate Girls
National Junior Olympic Cross Country Team Medalists
Marc Biggerstaff, Eric Broderick, Jonathan Dalby, Graham Harper, Travis Neemann, J.R. Pugsley, Brian Turner, Eric Vaughn - Youth Boys


1994 SEASON

NATIONAL CHAMPIONS
USATF National Junior Olympic Championships
University of Florida - Gainesville, Florida - July 26-31

Angee Henry, Young Women long jump
USATF National Youth Athletic Championships
University of Tennessee - Knoxville, Tennessee - June 29-July 3

Ethan White, Young Men 5000 meter run
Don Ferree, Young Men 2000 meter steeplechase
Steve Craig, Young Men decathlon
Jason Steger, Intermediate Boys 3000 meter run
Jeremy Hayden-Cameron Monroe-Jason Steger-Andy Wellensiek, Intermediate Boys 4x800 meter relay
Danny Hill, Youth Boys 1500 meter run
Lee Daniel Avila-Danny Hill-Jason Ratliff-Brian Turner, Youth Boys 4x800 meter relay

CLUB AWARD WINNERS
Outstanding Athlete: Angee Henry
Outstanding Workers: Matt Wiltse and Allison Woolley
Most Improved: Karen Koch


1993 SEASON

NATIONAL CHAMPIONS
USATF National Junior Olympic Championships
Louisiana State University - Baton Rouge, Louisiana

Melissa Buechler-Angee Henry-Kristin Whitted-Kris Winbinger, Young Women 4x800 meter relay
Kelly Cizek, Youth Girls high jump
USATF National Youth Athletic Championships
University of Houston - Houston, Texas - June 30-July 4

Angee Henry-Kathy Kearns-Kristin Whitted-Kris Winbinger, Young Women 4x800 meter relay
Jason Steger, Intermediate Boys 3000 (and 2600) meter run
Kelly Cizek, Youth Girls high jump

CLUB AWARD WINNERS
Outstanding Athlete: Kelly Cizek
Outstanding Worker: Danny Marousek
Most Improved: Kristin Whitted


1992 SEASON

NATIONAL CHAMPIONS
The Athletics Congress (TAC) National Junior Olympic Championships
Walnut, California

Melissa Buechler-Angee Henry-Kristin Whitted-Kris Winbinger, Young Women 4x800 meter relay
Kelly Cizek, Youth Girls high jump
TAC National Youth Athletic Championships
Auburn University - Auburn, Alabama - July 1-5

Mike Cain-Tim Fortune-Nick Kent-Mickey Meckna, Young Men 4x800 meter relay
Tonya McMillion, Young Women 100 meter hurdles
Beth Bonham-Angee Henry-Tonya McMillion-Mikaela Perry, Young Women 4x100 meter relay
Angee Henry, Young Women long jump
Don Ferree, Intermediate Boys 2000 meter steeplechase
Steve Craig, Intermediate Boys decathlon
Kelly Cizek, Youth Girls high jump

CLUB AWARD WINNERS
Outstanding Athlete: Angee Henry
Outstanding Worker: Kris Winbinger
Most Improved: Kathy Kearns

ASSOCIATION AWARD WINNERS
Junior Olympic Track & Field Athletes Of The Year

Danny Marousek, Intermediate Boys
Kathy Kearns, Intermediate Girls
Kelly Cizek, Youth Girls
Sara Cizek, Midget Girls
National Junior Olympic Track & Field Relay Medalists
Mike Cain-Tim Fortune-Mickey Meckna-Matt Mullenix, Young Men 4x800 meter
Beth Bonham-Angee Henry-Tonya McMillion-Mikaela Perry, Young Women 4x100 meter
Melissa Buechler-Angee Henry-Kristin Whitted-Kris Winbinger, Young Women 4x800 meter
Joel Frenzer-Peter Ingle-Nathan Linstrom-Masa Niiya, Intermediate Boys 4x800 meter
Andrea Felton-Kathy Kearns-Elisa Koch-Christy Wayne, Intermediate Girls 4x800 meter
All-Nebraska Track & Field Team
Tim Fortune, Young Men
Angee Henry, Young Women
Tonya McMillion, Young Women
Don Ferree, Intermediate Boys
Joel Frenzer, Intermediate Boys
Christina Sears, Youth Girls
Ira Cooper, Midget Boys
Karen Koch, Midget Girls
Stacie Cizek, Bantam Girls
Junior Olympic Multi-Event Athletes Of The Year
Steve Craig, Intermediate Boys decathlon
Jim Kindig Junior Olympic Cross Country Athletes Of The Year
Pam Krallman, Youth Girls


1991 SEASON

NATIONAL CHAMPIONS
TAC National Youth Athletic Championships
University of Southwestern Louisiana - Lafayette, Louisiana - July 2-6

David Olson, Young Men 2000 meter steeplechase
Tim Fortune-Mickey Meckna-Jeff Novotny-David Olson, Young Men 4x800 meter relay
Melissa Buechler-Andi Felton-Denise Menendez-Kristin Whitted, Intermediate Girls 4x800 meter relay
Justin Dryden, Youth Boys shot put, 42' 11"
Justin Dryden, Youth Boys discus throw, 144' 3"
Kelly Cizek, Midget Girls high jump

CLUB AWARD WINNERS
Outstanding Athlete: David Olson
Outstanding Worker: Mike Cain
Most Improved: Juliane Shibata


1990 SEASON

NATIONAL CHAMPIONS
TAC National Junior Olympic Championships
University of Nebraska - Lincoln, Nebraska

Jenny Bramer, Young Women high jump
Mike Cain-Tim Fortune-Mickey Meckna-Matt Mullenix, Intermediate Boys 4x800 meter relay
Denise Menendez-Amy Molczyk-Kristin Whitted-Kris Winbinger, Intermediate Girls 4x800 meter relay
Danny Marousek, Youth Boys 200 meter hurdles
Kelly Cizek, Midget Girls high jump
TAC National Youth Athletic Championships
Spokane Falls Community College - Spokane, Washington

David Olson, Young Men 2000 meter steeplechase
Jenny Bramer, Young Women high jump
Mike Cain-Tim Fortune-Mickey Meckna-Matt Mullenix, Intermediate Boys 4x800 meter relay

CLUB AWARD WINNERS
Outstanding Athlete: Danny Marousek
Outstanding Worker: Tim Fortune


1989 SEASON

NATIONAL CHAMPIONS
TAC National Junior Olympic Championships
Spokane Falls Community College - Spokane, Washington

Jenny Bramer, Intermediate Girls high jump
Kelly Cizek, Bantam Girls high jump
TAC National Youth Athletic Championships
Arlington, Texas

Greg Armitage, Intermediate Boys discus throw
Jenny Bramer, Intermediate Girls high jump
Kelly Cizek, Bantam Girls high jump

CLUB AWARD WINNERS
Outstanding Athlete: Kelly Cizek
Outstanding Worker: Jeff Novotny


1988 SEASON

NATIONAL CHAMPIONS
TAC National Junior Olympic Championships

Jenny Bramer, Intermediate Girls high jump
TAC National Youth Athletic Championships
Mike Lacy, Intermediate Boys 800 meter run


1987 SEASON

NATIONAL CHAMPIONS
TAC National Junior Olympic Championships
Brigham Young University - Provo, Utah

Darin Chartier-Dave Gibbons-Brian Sloan-Jason Teal, Young Men 4x800 meter relay
Mike Lacy, Youth Boys 800 meter run
Jeremy Day-Marc Hultquist-Mike Lacy-Mike Naber, Youth Boys 4x800 meter relay
Jeremy Ripley, Youth Boys pole vault
Jenny Bramer, Youth Girls high jump
TAC National Youth Athletic Championships
University of Pennsylvania - Philadelphia, Pennsylvania

Brian Sloan, Young Men 2000 meter steeplechase
Mike Lacy, Youth Boys 400 meter dash
Mike Lacy, Youth Boys 800 meter run
Jeremy Day-Marc Hultquist-Mike Lacy-Aurems Price, Youth Boys 4x800 meter relay


1986 SEASON

NATIONAL CHAMPIONS
TAC National Junior Olympic Championships
University of Nebraska - Lincoln, Nebraska

Brian Cranny-Shawn Dubbs-Marc Hultquist-Sonny Todorovich, Youth Boys 4x800 meter relay
TAC National Youth Athletic Championships
Elmhurst, Illinois

Sonny Todorovich, Youth Boys 3000 meter run
Brian Cranny-Shawn Dubbs-Marc Hultquist-Sonny Todorovich, Youth Boys 4x800 meter relay
Jocelyn Johnson, Youth Girls discus throw
Scott Cranny, Bantam Boys high jump


1985 SEASON

NATIONAL CHAMPIONS
TAC National Junior Olympic Championships
Seattle, Washington

Pete Beeson-Dave Gibbons-Mike Henton-Brian Sloan, Intermediate Boys 4x800 meter relay
TAC National Youth Athletic Championships
New York, New York

Pete Beeson-Dave Gibbons-Mike Henton-Brian Sloan, Intermediate Boys 4x800 meter relay


1984 SEASON

NATIONAL CHAMPIONS
TAC Youth National Championships
Brigham Young University - Provo, Utah - July 10-14

Dave Gibbons-Stacy Priebe-Brian Sloan-Daryl Zech, Intermediate Boys 4x800 meter relay
Troy Power, Youth Boys pentathlon


1983 SEASON

NATIONAL CHAMPIONS
TAC National Age Group Championships
University of Dayton - Dayton, Ohio - June 29-July 3

Dave Gibbons, Youth Boys 800 meter run
Rob Sehnert, Youth Boys shot put
Joey Kinego, Midget Boys 800 meter run


1982 SEASON

NATIONAL CHAMPIONS
TAC National Junior Olympic Cross Country Championships
Cincinnati, Ohio

Nate Nielsen, Midget Boys


1981 SEASON

NATIONAL CHAMPIONS
TAC National Junior Olympic Championships

Stan Parker, Young Men discus throw
TAC National Boys Age Group Championships
Louisiana State University - Baton Rouge, Louisiana - July 24-26

Mike Ockerman, Young Men 200 meter dash
Jay Gallup-Jim George-David Kranda-Mike Lee, Intermediate Boys 4x800 meter relay
TAC National Girls Age Group Championships
Amy Hupp, Bantam Girls high jump
TAC National Junior Olympic Cross Country Championships
St. Louis, Missouri

Jan Hall, Young Women
Intermediate Boys - Pictured (left to right, back row): Mike Waschek (12th place), Jeff Bohnnet (13th), Mike Lee (3rd), Scott Drenkow (6th), Scott Pachunka (18th), (front row) Head Coach John Wissler - Not pictured: Kent Boucher
Youth Boys - Scott Anthone, Scott Engelhardt, Troy Galavez, Brian Hagan, Wayne Kerkaert, Matt Myers, Stacy Priebe, Dan Young


1980 SEASON

NATIONAL CHAMPIONS
TAC National Boys Age Group Championships
Dayton, Ohio

Mike Slaton, Intermediate Boys triple jump