Return to Flyers home page

Club Information
Practices
Meet Schedule & Results
Nebraska Junior Olympics
National Junior Olympics
Cross Country

Coaches & Volunteers
Athlete Roster
Throwers Page
Flyer Family News

Alumni Page
Hall Of Fame
Photo Album
Links
Calendar
Flyer Store
E-mail the Flyers
2013 National Junior Olympics @ Irwin Belk Track 2013 SEASON HIGHLIGHTS

National Medalists   Regional Medalists   Association Champions  
State Games Champions   State High School Meet Participants


NEW ASSOCIATION RECORDS
17-18 Girls
Rebekah Topham, 800 meter run, 2:12.25
Rebekah Topham, 1500 meter run, 4:30.33
15-16 Boys
Andy Vasquez, 3000 meter race walk, 14:27.29
15-16 Girls
Katelyn Gochenour, javelin throw, 156' 8"


NATIONAL MEDALISTS
(national champions in italics)

USATF National Junior Olympic Track & Field Championships
North Carolina A&T University - Greensboro, North Carolina - July 22-28

17-18 Girls
Rebekah Topham, 800 meter run, 2:12.51, 1st
Rebekah Topham, 1500 meter run, 4:30.33, 1st
15-16 Boys
Andy Vasquez, 3000 meter race walk, 15:07.63, 1st
15-16 Girls
Katelyn Gochenour, discus throw, 133' 6", 3rd
Katelyn Gochenour, javelin throw, 146' 1", 3rd
13-14 Girls
Kennedy Gochenour, javelin throw, 104' 11", 3rd
6 total medals, including 6 Top 3s -- 3 bronze and 3 gold!  Flyer results

USATF National Youth Outdoor Track & Field Championships
Southern Illinois University - Edwardsville, Illinois - June 25-30

17-18 Boys
Jacob Barents, discus throw, 163' 2", 7th
17-18 Girls
Paige Hackman, 2000 meter steeplechase, 9:12.58, 6th
Paige Hackman, 3000 meter race walk, 19:15.11, 5th
Lauren Doeschot, discus throw, 119' 1", 7th
Lauren Doeschot, javelin throw, 120' 2", 3rd
Paige Hackman, javelin throw, 106' 3", 5th
Lauren Doeschot, hammer throw, 117' 0", 1st
Kes Burke, hammer throw, 110' 10", 2nd
15-16 Boys
Philip Elliott, 100 meter dash, 11.52, 6th
Philip Elliott, 200 meter dash, 23.30, 5th
Philip Elliott, 400 meter dash, 52.57, 6th
Andy Vasquez, 3000 meter run, 9:55.16, 8th
Andy Vasquez, 3000 meter race walk, 15:13.92, 1st
Andrew Elliott, high jump, 5' 8", 4th
Liam Hennessy, shot put, 47' 3", 4th
Ethan Ruh, shot put, 46' 7", 6th
Hunter Davis, discus throw, 147' 1", 5th
Ethan Ruh, discus throw, 142' 1", 6th
Liam Hennessy, javelin throw, 106' 10", 7th
Liam Hennessy, hammer throw, 129' 0", 3rd
15-16 Girls
McKayla Roberts, 800 meter run, 2:21.23, 5th
13-14 Boys
Nathan Rupprecht, pentathlon, 1,460 points, 7th
13-14 Girls
Kennedy Gochenour, shot put, 33' 11", 6th
Kennedy Gochenour, discus throw, 103' 8", 7th
Kennedy Gochenour, javelin throw, 104' 4", 2nd
11-12 Girls
Elizabeth Rupprecht, pentathlon, 2,240 points, 2nd
9-10 boys
Andrew Schmitz, shot put, 19' 6", 6th
Andrew Schmitz, mini-javelin throw, 75' 2", 6th
9-10 Girls
Isabel Reutzel, 1500 meter race walk, 10:46.44, 1st
29 total medals, including 13 Top 3s -- 2 bronze, 3 silver, and 3 gold!  Flyer results


REGIONAL MEDALISTS
(regional champions in italics)

USATF Region 8 Junior Olympic Track & Field Championships
Aberdeen Central High School - Aberdeen, South Dakota - July 4-7

17-18 Boys
Jake Rodgers, 100 meter dash, 11.22, 5th
Jake Rodgers, 200 meter dash, 22.27, 5th
Andrew Klein, pole vault, 13' 11", 4th
Jacob Barents, shot put, 47' 1", 4th
Wiley Nichols, discus throw, 156' 7", 3rd
Jacob Barents, discus throw, 152' 11", 5th
Wiley Nichols, javelin throw, 138' 2", 3rd
Kyle Hansen, javelin throw, 128' 3", 5th
Jacob Barents, hammer throw, 128' 6", 3rd
17-18 Girls
Camray Brenner, 200 meter dash, 25.64, 5th
Camray Brenner, 400 meter dash, 58.11, 2nd
Paige Hackman, 400 meter hurdles, 1:15.79
Paige Hackman, 2000 meter steeplechase, 9:23.54
Lauren Doeschot, shot put, 33' 4", 5th
Lauren Doeschot, discus throw, 117' 8", 5th
Lauren Doeschot, javelin throw, 114' 7", 2nd
Paige Hackman, javelin throw, 100' 5", 3rd
Lauren Doeschot, hammer throw, 120' 9", 2nd
Kes Burke, hammer throw, 114' 8", 4th
15-16 Boys
Philip Elliott, 100 meter dash, 11.39, 4th
Philip Elliott, 200 meter dash, 22.78, 5th
Philip Elliott, 400 meter dash, 52.56, 4th
Andrew Elliott, 110 meter hurdles, 17.52, 5th
Andrew Elliott, high jump, 5' 8", 2nd
Philip Elliott, long jump, 20' 3", 1st
Ethan Ruh, shot put, 46' 3", 2nd
Hunter Davis, shot put, 42' 10", 4th
Hunter Davis, discus throw, 147' 4", 3rd
Ethan Ruh, discus throw, 137' 2", 4th
15-16 Girls
Taylor Hogan, 800 meter run, 2:38.39, 3rd
Taylor Hogan, 3000 meter race walk, 22:23.17, 1st
Katelyn Gochenour, javelin throw, 156' 8", 1st
13-14 Boys
Jacob Ralston, 3000 meter run, 10:26.80, 3rd
Wyatt Pauley-Jacob Ralston-Nathan Rupprecht-Isaac Werner, 4x800 meter relay, 9:56.75, 1st
13-14 Girls
Morgan Stern, high jump, 4' 7", 5th
Kennedy Gochenour, shot put, 33' 4", 2nd
Kennedy Gochenour, discus throw, 114' 2", 1st
Kennedy Gochenour, javelin throw, 89' 10", 2nd
11-12 Boys
Maximilian Murrell, high jump, 4' 7", 1st
Drew Anderson, high jump, 4' 3", 4th
11-12 Girls
Elizabeth Rupprecht, 800 meter run, 2:45.04, 5th
Elizabeth Rupprecht, high jump, 4' 9", 1st
Simone Regnier, long jump, 13' 6", 4th
Elizabeth Rupprecht, pentathlon, 2,234 points, 1st
9-10 Boys
Camden Ralston, 800 meter run, 2:51.09, 4th
Andrew Schmitz, shot put, 19' 8", 5th
Andrew Schmitz, mini-javelin throw, 80' 6", 1st
9-10 Girls
Molly McBride, 1500 meter race walk, 11:11.14, 1st
Elise Bruggeman, high jump, 3' 1", 3rd
Elise Bruggeman, triathlon, 301 points, 4th
8 & Under Boys
Xander Koski, 800 meter run, 3:15.99, 1st
Xander Koski, 1500 meter run, 6:18.63, 1st
8 & Under Girls
Kensington TeKrony, long jump, 11' 8", 1st
52 total medals, including 28 Top 3s -- 9 bronze, 7 silver, and 12 gold!  Flyer results


ASSOCIATION CHAMPIONS

USATF Nebraska Junior Olympic Track & Field Championships
Harry A. Burke High School - Omaha, Nebraska - June 15-16

17-18 Boys
Andrew Klein, pole vault, 13' 0"
Jacob Barents, discus throw, 155' 10"
Wiley Nichols, javelin throw, 145' 10"
Jacob Barents, hammer throw, 132' 6"
17-18 Girls
Camray Brenner, 400 meter dash, 58.32
Rebekah Topham, 800 meter run, 2:16.38
Shae Spady, 1500 meter run, 5:02.37
Shae Spady, 2000 meter steeplechase, 8:14.17
Paige Hackman, 3000 meter race walk, 19:06.86
Andrea Anderson, pole vault, 9' 6"
Lauren Doeschot, hammer throw, 115' 4"
15-16 Boys
Andy Vasquez, 1500 meter run, 4:31.49
Andy Vasquez, 3000 meter run, 9:52.51
Andy Vasquez, 3000 meter race walk, 14:27.29
Andrew Elliott, high jump, 5' 10"
Liam Hennessy, shot put, 49' "
Liam Hennessy, hammer throw, 127' 5"
15-16 Girls
McKayla Roberts, 400 meter dash, 1:00.72
McKayla Roberts, 800 meter run, 2:19.18
McKayla Roberts, 1500 meter run, 5:13.94
McKayla Roberts, 3000 meter race walk, 17:57.74
13-14 Girls
Mariah Willey, 100 meter hurdles, 15.93
Mariah Willey, 200 meter hurdles, 29.26
Mariah Willey, long jump, 15' 10"
Morgan Stern, triple jump, 31' 11"
Kennedy Gochenour, discus throw, 101' 11"
Kennedy Gochenour, javelin throw, 105' 2"
11-12 Boys
Maximilian Murrell, high jump, 4' 5"
11-12 Girls
Elizabeth Rupprecht, 800 meter run, 2:40.18
Elizabeth Rupprecht, high jump, 4' 5"
Simone Regnier, long jump, 13' 6"
9-10 Girls
Isabel Reutzel, 1500 meter race walk, 10:51.97
8 & Under Boys
Xander Koski, 800 meter run, 3:11.31
Xander Koski, 1500 meter run, 6:32.13
8 & Under Girls
Kensington TeKrony, long jump, 9' 8"
Katharine Beachler, mini-javelin throw, 33' 8"
138 total medals, including 87 Top 3s -- 22 bronze, 26 silver, and 39 gold!  Flyer results

USATF Nebraska Junior Olympic Combined Event Championships
Harry A. Burke High School - Omaha, Nebraska - June 8-9

13-14 Boys
Nathan Rupprecht, pentathlon, 1,184 points
13-14 Girls
Mariah Willey, pentathlon, 2,291 points
11-12 Girls
Elizabeth Rupprecht, pentathlon, 2,029 points

USATF Nebraska Youth Track & Field Championships
Benson High School - Omaha, Nebraska - June 1

17-18 Boys
Jacob Barents, shot put, 48' 5"
Kyle Hansen, discus throw, 162' 8"
Wiley Nichols, javelin throw, 136' 10"
17-18 Girls
Cami Brenner, 100 meter dash, 12.91
Cami Brenner, 200 meter dash, 26.25
Cami Brenner, 400 meter dash, 1:02.25
Paige Hackman, 100 meter hurdles, 18.44
Paige Hackman, 400 meter hurdles, 1:25.15
Andrea Anderson, pole vault, 9' 6"
Kes Burke, discus throw, 120' 11"
Paige Hackman, javelin throw, 105' 8"
15-16 Boys
Andy Vasquez, 800 meter run, 2:14.16
Andy Vasquez, 3000 meter race walk, 14:23.11
Jon Regnier, high jump, 5' 6"
Evan Hayes, pole vault, 8' 6"
Liam Hennessy, shot put, 45' 7"
15-16 Girls
McKayla Roberts, 400 meter dash, 1:01.94
McKayla Roberts, 3000 meter race walk, 16:44.47
Katelyn Gochenour, shot put, 34' 9"
Katelyn Gochenour, discus throw, 124' 4"
Katelyn Gochenour, javelin throw, 133' 2"
13-14 Boys
Nathan Rupprecht, 800 meter run, 2:29.71
Jacob Ralston, 1500 meter run, 4:57.66
Jacob Ralston, 3000 meter run, 10:35.89
Nathan Rupprecht, high jump, 4' 6"
13-14 Girls
Kennedy Gochenour, shot put, 33' 6"
Kennedy Gochenour, discus throw, 101' 11"
Kennedy Gochenour, javelin throw, 99' 2"
11-12 Girls
Elizabeth Rupprecht, 800 meter run, 2:47.90
Elizabeth Rupprecht, high jump, 4' 6"
9-10 Girls
Isabel Reutzel, 1500 meter race walk, 10:38.11
Julia Roberts, mini-javelin throw, 46' 1"
8 & Under Girls
Kensington TeKrony, long jump, 10' 0"


STATE GAMES CHAMPIONS

Cornhusker State Games
Lincoln High School - Lincoln, Nebraska - July 20

17-18 Boys
Andrew Klein, pole vault, 15' 0"
15-16 Boys
Ethan Ruh, shot put, 48' 4"
13-14 Girls
Mariah Willey, long jump, 15' 6"
11-12 Boys
Andrew Anderson, high jump, 4' 7"
8 & Under Girls
Kensington TeKrony, long jump, 9' 8"


STATE HIGH SCHOOL MEET PARTICIPANTS

20 Flyer kids competed in 35 events at the Nebraska and Iowa state track meets, winning a total of 21 medals, including 3 bronze, 5 silver, and 2 gold!